Przed pojawieniem się psa w domu warto dokładnie przemyśleć, jaka rasa będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Wybór owej rasy pupila jest sprawą bardzo poważną. Od tego w dużej mierze zależy nasze przyszłe wspólne funkcjonowanie – dlatego pod uwagę powinniśmy brać między innymi warunki mieszkaniowe, którymi dysponujemy. Zarówno właściciel, jak i jego pupil muszą się czuć w swoich czterech kątach komfortowo i nie mogą przeszkadzać sobie na każdym kroku. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mieszkają w bloku, gdzie – jak wiadomo – metraż jest często mocno ograniczony. Jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej? Czy pies obronny do bloku będzie dobrym wyborem? Jakie są przepisy wspólnoty mieszkaniowej dotyczące właścicieli psów? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Obojętnie w jakim miejscu będzie mieszkał Wasz nowy psi lokator, ważne abyście zapewnili mu odpowiednie warunki. Przemyślcie wszystkie argumenty za i przeciw zanim podejmiecie decyzję na jaką rasę się zdecydujecie. Oto podstawowe potrzeby psa, które należy spełnić, żeby był szczęśliwy:
Po przeanalizowaniu powyższych potrzeb, możecie pomóc sobie w podjęciu decyzji o posiadaniu psa.
Teoretycznie najlepszy pies do bloku to pies małej rasy, który z natury jest łagodny oraz nie posiada sierści wymagającej skomplikowanej pielęgnacji. Do bloku nadaje się między innymi buldog francuski, który jest pieskiem małym, typowym „kanapowcem”. Nie lubi i nie potrzebuje sporej dawki ruchu i zabawy. Jest to idealna rasa do bloku, świetnie się sprawdzi w przypadku rodzin z dziećmi i dla osób starszych. Kolejna ciekawa rasa to spaniel – cechuje się niewielkimi rozmiarami, w domu zachowuje się spokojnie, natomiast lubi spacery, zatem jeden dłuższy w ciągu dnia jest obowiązkowy. Równie wartą polecenia rasą jest foksterier krótkowłosy. Choć jest to pies z natury aktywny, dzięki swoim niewielkim gabarytom nie narobi szkód w mieszkaniu i będzie się w nim dobrze czuł. Warunek jest jeden – dłuższe spacery. W naszym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć jamnika. Malutki piesek, raczej spokojny, niezbyt energiczny, bez trudu znajdzie sobie własny kąt w mieszkaniu, gdzie nikomu nie będzie nadmiernie przeszkadzał i „wchodził w drogę”. Ważna uwaga dla potencjalnych właścicieli, jamniki nie powinny chodzić po schodach z powodu częstego zwyrodnienia kręgosłupa. Idealną rasą do bloku jest także chihuahua. Te maleńkie psiaki mają charakterki i są wyjątkowo energiczne, ale bez problemu można je zmęczyć na krótkim spacerze, aby w domu zachowywały się „przyzwoicie” – przynajmniej na tyle, na ile można od tej rasy oczekiwać. Dość hałaśliwa rasa szczególnie w grupie kilku psów. Może być uciążliwa dla sąsiadów.
Nie ulega wątpliwości, że mały pies w bloku będzie miał dużo większy komfort życia niż jego większy odpowiednik, np. labrador, owczarek niemiecki czy husky. Ale czy to oznacza, że duże psy zupełnie nie nadają się do bloku? Otóż nie! Jeśli pragniemy mieć większego psa niż poczciwy jamnik, możemy rozważyć na przykład taką alternatywę jak dog z Bordeaux. Jest to pies dość duży, ale jednocześnie łagodny i spokojny, żeby nie powiedzieć „leniwy”. Musimy jednak mieć świadomość, że długie spacery z dogiem z Bordeaux na co dzień będą obowiązkowe. Ciekawą propozycją psa do bloku jest owczarek szkocki długowłosy. To bardzo wierne i lojalne psy domowe. Wymagają dużej uwagi właścicieli i sprawdzają się świetnie jako psy stróżujące. Popularny collie jest niezwykle inteligentny i posłuszny. Uwielbia ruch, dlatego musimy zapewnić mu co najmniej jeden dłuższy spacer dziennie, ale powinien odnaleźć się w bloku. Najlepszy pies do bloku to taki, który nie będzie uciążliwy dla domowników i sąsiadów. To tylko kilka przykładów popularnych piesków do bloku. Decyzja należy do Państwa, ale warto przed nią dokładnie zapoznać się z opisem rasy.
Pies obronny do bloku jest popularnym wyborem w ostatnich czasach, ale niesie za sobą wiele obowiązków ze strony właściciela. Często są one bagatelizowane i prowadzą do niepotrzebnych wypadków. W Polsce rasy uznane za agresywne określa wykaz zawarty w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28.04.2003 roku. Na liście znajdują się:
Posiadanie lub hodowanie tych niebezpiecznych ras psów wymaga według polskiego prawa zgody burmistrza, wójta lub prezydenta miasta wydawanej na podstawie wcześniej złożonego wniosku. Właściciele psów uznawanych za agresywne mają obowiązek wyprowadzania ich na spacery w kagańcu oraz na smyczy. Konieczne jest także utrzymywanie ich na odpowiednio ogrodzonych posesjach. O obowiązkach właścicieli zwierząt mogą także mówić przepisy lokalne czyli np. przepisy wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa ustali, że na terenie osiedla jest zakaz wyprowadzania psów będziemy musieli się do tych przepisów dostosować.
Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy wynikają z błędów popełnianych przez ludzi np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!