Najczęściej to dzieci bardzo pragną mieć pieska w domu, po czym euforia kończy się po około dwóch tygodniach, a szereg obowiązków spada na rodziców. Powinniśmy usiąść wspólnie z rodziną i omówić z nimi krok po kroku, jakie nastąpią zmiany w dotychczasowym życiu kiedy pojawi się nowy, czworonożny członek rodziny.
Dzieci powinny otrzymać obowiązki na miarę ich możliwości dostosowane odpowiednio do ich wieku i rozwoju emocjonalnego. Nie spodziewajmy się, że kilkulatek będzie w stanie regularnie wyprowadzać na spacery psa, który w życiu dorosłym osiągnie masę ciała dwu czy trzykrotnie większą od wagi dziecka. Pies osiągnie swoją docelową wagę w przeciągu roku do 2 lat w zależności od rasy.
Musimy również wziąć pod uwagę charakter psa. Powierzenie opieki dziecku nad dużym psem, agresywnym, nieposłusznym, może tylko przysporzyć nam kłopotów, a nawet doprowadzić do nieszczęścia. To właściciel ponosi odpowiedzialność za wszystko co nabroi pies.
Gdy już pojawi się pies w domu, wszystko co zostanie ustalone wcześniej co do opieki nad nim, powinno być konsekwentnie wdrażane i realizowane. Wpojenie dobrych nawyków od samego początku tylko przyniesie same korzyści w wychowaniu psa. Jeśli będzie to szczeniaczek, to warto zastanowić się nad szkoleniem i skorzystać z psiego przedszkola, gdzie będzie socjalizował się z innymi pieskami, uczył się podstawowych poleceń, komend i posłuszeństwa. My jako właściciele, też skorzystamy z takich spotkań w gronie posiadaczy czworonogów, którzy ochoczo podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. W przypadku psów dorosłych również mamy możliwość zapisać pieska do szkoły. O rodzajach szkolenia napisaliśmy na stronie www.mojamiska.pl w zakładce Zdrowie psa w artykule pt. Szkolenie psa.
Jak przygotować dom na przyjście szczeniaczka oraz zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne do jego pielęgnacji i wychowania pisaliśmy w artykule pt. Jak przygotować dom – szczeniak w domu.
Należy również zorientować się, gdzie w okolicy znajduje się lekarz weterynarii, ponieważ będą nas czekały wizyty związane np. ze szczepieniami, założeniem chipa, odrobaczaniem i ogólną kontrolą stanu zdrowia.
Trzeba pamiętać również o tym, że pies to żywa istota i musi jeść. Uwzględnijcie w budżecie domowym dodatkowe wydatki na jedzenie. Pielęgnacja, akcesoria typu posłanie oraz zabawki to także koszt posiadania psa.
Odpowiednie żywienie
Często, biorąc pod swój dach zwierzę, nie mamy pojęcia o jego odpowiednim żywieniu. Z pomocą przychodzi Moja Miska. Nie musisz mieć wiedzy o żywieniu, aby karmić swojego psa pokarmem zaspokajającym jego wszystkie potrzeby na określonym etapie jego życia. Wejdź na stronę www.mojamiska.pl, stwórz profil psa odpowiadając na kilka pytań o nim, a my dopasujemy najlepszą dla niego dietę.