Jak socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja szczeniaka

Strachliwe i niepewne siebie psy zaczynają szczekać, panikować, uciekać lub stają się agresywne w nieznanych im codziennych sytuacjach. To sprawia, że normalne codzienne czynności są dla nich stresujące i problematyczne. Dlatego tak ważny jest plan socjalizacji szczeniaka, który sprawi, że w przyszłości pies stanie się dla Ciebie niezawodnym partnerem i będzie dobrze radzić sobie w życiu codziennym.

Socjalizacja szczeniaka ze światem zewnętrznym

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma stać się dobrze przystosowanym psem, powinien mieć stały kontakt z różnymi ludźmi. Poznawanie nowych osób, najpierw członków rodziny, a potem innych ludzi, pomoże Twojemu psu oswoić się z dziećmi, dorosłymi, wysokimi i niskimi głosami itd. W miarę jak liczba kontaktów będzie się stopniowo zwiększać, pies będzie wiedział, że człowieka nie musi się bać.

Ważne dla psa są także odkrywcze wycieczki, podczas których pozna nie tylko stałą trasę codziennych spacerów, ale również świat pełen różnych dźwięków i powierzchni. W pierwszych tygodniach życia szczeniaka takie doświadczenia decydują o tym, czy szczeniak będzie kiedyś otwartym i ciekawskim psem, czy też później będzie się bał wszystkiego, co nowe.

Pamiętaj!

  • socjalizację szczeniaka warto rozpocząć dopiero po jego pierwszych szczepieniach,
  • podczas socjalizacji psa podchodź do nowych sytuacji powoli, nie przemęczaj go i wycofaj się, jeśli maluch zareaguje na coś nowego strachem.
Socjalizacja szczeniaka

 

Kilka przydatnych rad na przyszłość

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci stworzyć optymalny plan socjalizacji Twojego szczeniaka.  Dzięki niemu w przyszłości Twój pies będzie pewnie reagować na otoczenie i zmieniające się sytuacje oraz w miarę spokojnie sobie z nimi radzić:

  • pomyśl o sytuacjach, hałasach, urządzeniach technicznych, otoczeniu i stworzeniach, z którymi pies będzie miał styczność w życiu codziennym,
  • zapoznawaj szczeniaka powoli z nowymi sytuacjami i  ludźmi oraz upewnij się, że te spotkania będą dla niego pozytywne,
  • zabieraj szczeniaka na różne wycieczki: na wieś, by poznać inne zwierzęta, albo do miasta, by przyzwyczaił się do większej liczby osób,
  • zapoznaj swojego pupila z różnymi nawierzchniami, niech wie, co to jest trawa, piasek, droga, mokre i zaśnieżone ścieżki, a także nowości, takie jak windy czy ruchome schody,
  • plan socjalizacji psa realizuj stopniowo, nie przeciążaj go zbyt dużą liczbą bodźców na raz,
  • nigdy nie zapominaj, aby podczas socjalizacji po prostu dobrze się bawić z psem i nie wywierać na siebie ani na psa niepotrzebnej presji.

 

Moja Miska