Charakterystyka psów dużych i olbrzymich

Rasy psów dużych ze względu na swoje gabaryty w przeszłości miały określone zadania. Często były wykorzystywane do prac np. pociągowych, brały udział w polowaniach, zaganiały zwierzynę, swoją posturą broniły gospodarstw domowych przed intruzami. Doceniano je za wytrzymałość, odwagę i siłę. Obecnie są to rasy wykorzystywane w ratownictwie, policji oraz jako psy towarzyszące i psy przewodnicy osób niedowidzących i niewidomych.

Charakterystyka psów dużych i olbrzymich wyróżnia dwa typy sylwetki psów: dogowaty i górski. Typ dogowaty charakteryzuje sylwetka podobna do kwadratu, masywna głowa, wyraźne górne wargi, silna szczęka oraz krótka sierść. Postura w tym typie jest muskularna, zwarta i silna. Z kolei typ górski cechuje mocna postawa, potężne ciało, gęsta sierść z bogatym podszerstkiem. Do psów dogowatych zaliczamy: dogi, rottweilery, mastify. Psy w typie górskim to bernardyny, berneńskie psy pasterskie, nowofundlandy, landseery.

Różnice pomiędzy typami psów dużych i olbrzymich nie dotyczą tylko budowy ciała, dotyczą również aktywności fizycznej. Nowofundlandy na przykład mają umiarkowany temperament, lubią długie spacery, niekoniecznie z atrakcjami ruchowymi. Landseery ze swoim temperamentem nie mogą usiedzieć w miejscu. Wbrew swojemu wyglądowi psy ras dużych i olbrzymich z reguły mają przyjazne usposobienie. Lubią towarzystwo i bliski kontakt z opiekunem.

Agresywne zachowanie zazwyczaj powstaje w wyniku błędów popełnianych w wychowaniu przez człowieka. Inne są również wymagania żywieniowe, które mają znaczący wpływ na kondycję i zdrowie psa.

Jaką dietę powinny dostawać szczeniaki dużych ras?

Szczeniaki dużych ras do piątego miesiąca życia rosną szybko, następnie tempo wzrostu maleje, a pełną dojrzałość osiągają w wieku ok. 2 lat. Dla porównania psy małe połowę swojego wzrostu osiągają w wieku 4 miesięcy, a ostateczną wagę docelową w wieku 1 roku.

Aby nasz szczeniak wyrósł na zdrowego, silnego zwierzaka powinniśmy pamiętać o kilku aspektach:

Jaka karma dla psów ras olbrzymich i dużych po okresie szczenięcym?

Kończąc okres szczenięcy musimy w diecie olbrzyma wprowadzić pewne modyfikacje:

  • nadal należy dostarczać dobrej jakości białko, ale jego procentowy udział powinien być mniejszy od tego co dostawał szczeniak – dla szczeniaka procentowy udział białka powinien być na poziomie 28-38%, a dla psa dorosłego optymalny poziom to 20-30 %, jeżeli nie ma innych pobocznych chorób wymagających niższej zawartości.
  • ilość białka dobieramy również do poziomu aktywności psa, grubości okrywy włosowej i wieku.
  • nadal kontrolujemy odpowiedni stosunek wapnia do fosforu.
  • nadal dostarczamy kwasy Omega 3 i 6, witaminy, mikro i makroelementy – do diety możemy włączyć olej z łososia lub podawać suchą karmę z rybami dla wzmocnienia wymienionych składników.
  • karma dla psów dużych ras nie powinna być wysokokaloryczna, ponieważ może prowadzić do nadwagi, a w tym przypadku psy olbrzymy mają ku temu predyspozycje. Trzymajmy się ściśle dawek proponowanych przez producenta karm gotowych.
  • stosowanie diety BARF lub przygotowywanie jedzenia sposobem domowym wymaga dużo zaangażowania i wiedzy w temacie doboru składników – ułożenie takiej diety powinno odbywać się pod kontrolą doświadczonego dietetyka.
  • psom dużym po ukończeniu 2 lat wystarczą dwa posiłki dziennie, chyba że wykonują ciężkie prace lub są psami bardzo aktywnymi.
  • warto również zaznaczyć, że olbrzymy często są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka z powodu przejadania się – po posiłku należy zapewnić im czas na odpoczynek.

 

Pamiętajmy, że metabolizm psów dużych jest wolniejszy od metabolizmu psów małych – konsekwencją nieprzestrzegania diety oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej jest nadwaga. W następstwie dochodzi do zbyt dużego obciążenia stawów i ich uszkodzenia. Ból uniemożliwia aktywność, a tym samym pies nie może zrzucić zbędnych kilogramów.

Jaka karma dla psów ras olbrzymich i dużych będzie odpowiednia? W doborze diety, która uchroni psa dużej i olbrzymiej rasy przed negatywnymi skutkami złego żywienia pomoże Wam portal Moja Miska. Dostaniecie propozycję indywidualnie i dobrze dobranej suchej karmy dla Waszego psa. To karma pełnoporcjowa, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, żeby Twój pies cieszył się dobrą kondycją przez całe życie. Zapraszamy do stworzenia profilu psa!

Moja Miska