Dlaczego warto szkolić psa?

Szczeniaki

Już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka warto jest pracować nad jego wychowaniem oraz nauką zasad panujących w otaczającym go świecie. Wielu z nich piesek uczy się sam, jednak dobrze jest wprowadzić również elementy szkolenia. Nie tylko nauczy go ono konkretnych zachowań, ale także pomoże zbudować prawidłową relację pomiędzy psem a opiekunem. Im wcześniej zaczniemy szkolenie z naszym psiakiem, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie przejawiał różne niepożądane zachowania. Praca z nami oraz odnoszenie nawet małych sukcesów podczas treningów wpływają na pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa malucha.

Uczymy małego pupila czystości
Dzięki odpowiednim metodom szkoleniowym skutecznie nauczymy naszego psiaka chociażby czystości w domu, przywołania, zostawiania nieodpowiednich dla niego rzeczy czy chodzenia na luźnej smyczy. W czasie szkoleń grupowych, takich jak psie przedszkole, nasz piesek będzie miał także możliwość prawidłowo socjalizować się z innymi psami oraz nauczyć się psiej komunikacji. Wszystkie te umiejętności przydadzą się naszemu czworonogowi w dorosłym życiu, a my będziemy opiekunami pewnego siebie i dobrze wychowanego pupila.

Psy dorosłe

Większość ras psów powstała, aby pracować z człowiekiem, więc praca z nami sprawi naszemu pupilowi dużą radość i satysfakcję. Nawet psiaki, które nigdy wcześniej nie były szkolone potrafią się bardzo szybko uczyć, a wykonywanie poleceń swojego opiekuna okazuje się być dla nich świetną zabawą. Szkolenie może także pomóc nam w rozwiązywaniu problematycznych zachowań naszego psiaka. Jeśli jesteśmy opiekunami psa lękowego lub takiego, który przeżył jakąś traumę, dzięki szkoleniu jesteśmy w stanie pomóc mu przełamać jego strach oraz zwiększyć poczucie pewności.

Wzmacnianie więzi z dorosłym psem

Także szkolenia sportowe, takie jak treningi posłuszeństwa sportowego, agility, nosework czy frisbee mogą pomóc nam w rozwiązywaniu wielu problematycznych zachowań, ale także będą wzmacniały więź między nami a naszym psem. Wiele podstawowych elementów szkolenia przydaje się także w życiu codziennym, chociażby umiejętność chodzenia przy nodze możemy wykorzystać podczas przechodzenia z psem przez przejście dla pieszych czy poruszając się w zatłoczonym miejscu. Żyjąc w mieście dobrze jest także nauczyć naszego pupila wypuszczenia z pyska przedmiotów czy jedzenia, które mogą być dla niego potencjalnie niebezpieczne. Dzięki szkoleniu nie tylko zapewnimy naszemu psu bezpieczeństwo i nauczymy go różnych przydatnych umiejętności, ale także pomożemy mu rozładować energię i zaspokoić jego potrzebę stymulacji umysłowej.

Psi seniorzy

Badania naukowe dowodzą, że praca umysłowa oraz stawianie przed psem nowych wyzwań pobudzają mózg oraz opóźniają proces starzenia. Dzięki regularnym treningom utrzymamy naszego pupila w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Spokojne ćwiczenia ruchowe w czasie zajęć fitpaws czy fitnessu dla psów, dostosowane do możliwości naszego psiaka, pomogą mu na dłużej zachować sprawność. Także praca ze starszym psem, który ma problemy z zachowaniem lub cierpi z powodu jakiejś traumy, może mieć znaczący wpływ na jakość jego życia. Na naukę nigdy nie jest za późno i nawet w ostatnich tygodniach życia psiaka możemy pomóc mu poradzić sobie z jego lękami.

Pod czujnym okiem trenera

Szkolenie psa najlepiej rozpocząć pod czujnym okiem profesjonalisty – trenera lub behawiorysty. Warto zwrócić uwagę jakich metod szkoleniowych używa, czy w trakcie treningów nie stosuje korekt i kar, czy zwraca uwagę na emocje i samopoczucie czworonoga oraz jakie elementy obejmuje dane szkolenie. Dzięki odpowiednim treningom zyskamy nie tylko posłusznego psa, który potrafi zachować się w wielu różnych sytuacjach, ale przede wszystkim szczęśliwego pupila, który będzie uwielbiał z nami pracować.

Moja Miska