Jak długo rośnie pies?

Kiedy podejmiemy decyzję, że w naszym domu pojawi się szczeniaczek, warto wiedzieć jak będzie przebiegał jego rozwój i wzrost. To nie będą łatwe momenty, ponieważ etapy rozwoju są bardzo szybkie i zaskakujące. Warto zapoznać się z nimi, żeby odpowiednio przygotować się na przyjście malucha. Jak długo rośnie pies? Do kiedy rośnie pies? Jak szybko rosną psy małych i dużych ras? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Jak długo rośnie pies tydzień po tygodniu

  • 1 – 2 tydzień życia psa. Kiedy szczeniaczek przychodzi na świat, to przez pierwsze dwa tygodnie jest całkowicie uzależniony od matki. Takie maleństwo nie widzi, ani nie słyszy. Potrzebuje bliskości matki, jej ciepła i dostępu do sutków z mlekiem. Rolą opiekuna jest zadbanie, aby szczeniakom było ciepło oraz kontrola czy wszystkie mają dostęp do jedzenia. Starajmy się w tym czasie raczej obserwować rozwój niż próbować ingerować. Każde dotknięcie szczeniaków może spowodować agresję u matki. Suka po porodzie jest osłabiona i ma spowolnione reakcje. Sprawdzajmy czy matka w czasie snu nie przygniata jakiegoś malca. W drugim tygodniu życia maluchów możemy pozwolić sobie na delikatne głaskanie i podnoszenia piesków, ale tylko na chwilę. 
  • 3 – 4 tydzień życia psa. Pieski są bardziej ruchliwe i zauważają swoje rodzeństwo. Już dobrze widzą i zaczynają słyszeć. Nadal są całkowicie uzależnione od matki. Na tym etapie rozwoju potrafią podgryzać współtowarzyszy, ale robią to w bardzo subtelny sposób. Tak uczą się poprawnej i bezpiecznej zabawy z innymi psami. Dostarczajmy szczeniakom samych przyjemności. Jeżeli z jakiś powodów maluch zostanie na tym etapie rozwoju odstawiony od matki, może to w przyszłości spowodować u niego agresję i problemy z socjalizacją. Natomiast brak kontaktu z człowiekiem, złe traktowanie lub powodowanie bólu, może w życiu dorosłym psa spowodować niechęć do pieszczot i lękliwość. 
  • 5 – 6 tydzień życia psa. Nasz szczeniaczek zaczyna intensywnie rosnąć. Sprawnie porusza się i pozwala sobie na dalsze wędrówki i szaloną zabawę z rodzeństwem. Nadal potrzebuje matczynego mleka. Na tym etapie zaczynamy szczeniaki uczyć załatwiania się w miejscach do tego przeznaczonych (maty treningowe), ponieważ na wychodzenie z domu jest jeszcze za wcześnie. Nadal poświęcajmy maluchom dużo uwagi, bawmy się z nimi, a w przyszłości taki piesek nie będzie miał problemu z pozytywnymi relacjami z człowiekiem. 
  • 7 – 8 tydzień życia psa. W tym czasie szczeniak zaczyna się usamodzielniać. Czy to będzie 7 czy 8 tydzień uzależnione jest na przykład od rasy. W miocie mogą również trafić się osobniki słabsze pod względem fizycznym, wówczas ich rozwój będzie opóźniony. Często hodowcy już na tym etapie oddają szczeniaki nowym właścicielom. Ważne, żeby maluchy do nowych domów trafiły przed ukończeniem 11 tygodnia. Tu również wprowadzamy do diety psa nowy pokarm, bo mleko matki już nie wystarcza. Nadal przyzwyczajamy psa do załatwiania swoich potrzeb w miejscach do tego wyznaczonych. Możemy już zacząć wystawiać go na szybkie załatwianie się na trawie. Nie pozwalamy psu kontaktować się z innymi, obcymi psami. Uczymy psa dobrych nawyków. Jeżeli w przyszłości nie chcemy, żeby pies wchodził na kanapy czy do łóżka to dobry moment, żeby zacząć od psa tego wymagać. Pies potrzebuje coraz więcej uwagi. Po rozstaniu z matką to nowy właściciel staje się najważniejszą postacią w życiu malucha. Dostarczenie zabawek szczeniakowi zrekompensuje mu brak rodzeństwa i zajmie go na pewien czas.
  • 9 – 12 tydzień życia psa. W tych tygodniach pies bardzo szybko się uczy i rośnie. U ras małych (york, shi-tzu) zmiana wyglądu zewnętrznego nie jest tak zauważalna jak u ras dużych (owczarek niemiecki, bernardyn). Warto na tym etapie rozpocząć szkolenie. Powinniśmy być bardzo konsekwentni w zakazach i nakazach, bo inaczej pies nie przyswoi obowiązujących zasad jakie panują w domu. Dużo z psem spacerujmy i za dobrze wykonane polecenia nagradzajmy głaskaniem, chwaleniem lub przysmakiem. To najważniejszy okres w socjalizacji psa z człowiekiem. W 12 tygodniu życia zaczyna się ząbkowanie u psa. Będzie dużo gryzł i niszczył, więc nie zapomnijmy o dostarczeniu mu odpowiednich, bezpiecznych zabawek lub naturalnych gryzaków, żeby nie rujnował nam domu. 
  • 13 – 16 tydzień życia psa. Na tym etapie rozwoju psy wychodzą z okresu szczenięcego i stają się ludzkimi odpowiednikami nastolatków – juniorów. Zaczynają cieszyć się wolnością, pozwalają sobie na samotne wycieczki. Zaczynają być nieposłuszne i próbują dominować. W tym czasie musimy mieć dużo cierpliwości i stanowczo ustalić gdzie jest miejsce psa w domu. 

Jak szybko rośnie pies?

Jak szybko rośnie pies nie jest takie proste do określenia i zależy od indywidualnego rozwoju osobnika oraz rasy. 

Mniej więcej do wieku czterech miesięcy rozwój i tempo wzrostu jest podobne u wszystkich psów. 

Po tym czasie Twój szczeniak zacznie wyglądać już prawie jak miniaturka psa dorosłego. Szybki wzrost następuje między 4 a 6 miesiącem życia. Większość małych ras (york, shi-tzu), kończąc 6 miesięcy osiąga wagę i wzrost psa dorosłego. Psy dużych ras (owczarek niemiecki, bernardyn ), są mniej więcej na półmetku i przed nimi jeszcze podwojenie wagi i wielkości. Psy ras średnich są w tym wieku mniej więcej na poziomie 75% wielkości i wagi w stosunku do wielkości psa dorosłego. 

Po 6 miesiącu życia w organizmie psa zachodzą duże zmiany hormonalne. Pies  staje się kapryśny i humorzasty. Oczywiście te zmiany szybciej dostrzegamy u psów małych ras niż u dużych.

Do kiedy rośnie pies?

Do kiedy rośnie pies jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Zahamowanie wzrostu następuje w momencie zamknięcia się płytek wzrostowych. Dochodzi do ich skostnienia. I tak jak wspominaliśmy niejednokrotnie, u małych ras do skostnienia dochodzi mniej więcej w wieku od 6 do 12 miesięcy, a u dużych ras i olbrzymich zahamowanie wzrostu średnio następuje od 18 miesięcy i może kończyć się nawet w wieku 36 miesięcy.

Trzeba również wiedzieć, że osiągnięcie przez psa docelowego wzrostu nie jest równoznaczne z osiągnięciem przez niego dojrzałości psychicznej. Jak ją rozpoznać? Zazwyczaj pies przestaje łapać zębami wszystko co go dookoła otacza, interesuje się gryzieniem tylko swoich zabawek i jedzenia w misce oraz potrafi się sam sobą zająć. Jeżeli Wasz pupil pomimo dorosłego wieku nadal zachowuje się jak szczeniak, to najprawdopodobniej na etapie szczenięcym został popełniony błąd wychowawczy i bez pomocy behawiorysty będzie trudno nam nad psem zapanować. 

Moja Miska