Żywienie szczeniaków – jak karmić szczeniaka żeby rósł prawidłowo?

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny o szczeniaka, powinniśmy się odpowiednio przygotować na jego przyjęcie, bo będzie to spore wyzwanie! Zapewniając maluchowi odpowiedni wzrost i rozwój unikniemy w przyszłości problemów z jego zdrowiem i zachowaniem. Żywienie szczeniaków ma bardzo duży wpływ na jego niedojrzały układ pokarmowy. Stosowanie nieodpowiedniej diety będzie negatywnie rzutowało również na rozwój jego układu kostnego. Jak powinno wyglądać właściwe żywienie szczeniaków? Na jaki rodzaj pokarmu powinniśmy się zdecydować? Jak dostosować porcję jedzenia do potrzeb szczeniaka? Na te i wiele innych pytań związanych z żywieniem szczeniaków odpowiadamy poniżej.

Rozwój szczeniaka

Pierwsze tygodnie

Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu jest bardzo dynamiczny. Maluch rośnie na naszych oczach w dość szybkim tempie i ze słodkiego malucha przeistacza się w dorosłego psa. Jego rozwój pod kątem żywienia możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to czas od momentu narodzin do około 4 tygodnia życia. Maluch jest wtedy żywiony przez matkę siarą (pierwszym mlekiem), a następnie mlekiem, które dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, przeciwciał obronnych, hormonów i enzymów. Należy pamiętać, że podawanie mleka krowiego szczeniakowi jest niewskazane, ponieważ ma zupełnie inny skład od mleka psiej mamy. Powinno się zastosować odpowiednie preparaty mleko zastępcze przeznaczone dla szczeniąt.

Karmienie od 4 tygodnia życia

Drugi etap żywieniowy u szczeniaka to tzw. odsadzenie. Około czwartego tygodnia życia nasz mały pupil zaczyna interesować się innym jedzeniem, niż tylko mleko matki. W tym momencie stopniowo możemy zacząć dokarmiać szczeniaczka pokarmem stałym. Ten okres powinien trwać około 2 tygodni. Przyzwyczajanie pieska do innego pokarmu powoduje przyspieszenie dojrzewania przewodu pokarmowego.

Od kiedy podawać szczeniakowi karmę?

Po 8 tygodniu życia przechodzimy na pokarm stały przeznaczony tylko dla szczeniaków. Powinna to być karma zaspakajająca wszystkie potrzeby żywieniowe małego pieska, ponieważ jego zapotrzebowanie znacząco różni się od potrzeb psa dorosłego. Chodzi tu przede wszystkim o sporo większy poziom białka analitycznego, tłuszczu oraz energii czerpanej z węglowodanów.

Szczeniaki z hodowli zazwyczaj wypuszczane są z tzw. wyprawką, która zawiera karmę, którą hodowca stosował w swojej hodowli. Powinna być ona stosowana w nowym miejscu zamieszkania malucha przez okres 7-14 dni. Zapobiegniemy w ten sposób zaburzeniom pokarmowym związanym z nagłą zmianą karmy, środowiska i stresem wywołanym rozłąką z matką. Bacznie obserwujmy zachowanie szczeniaczka, a przede wszystkim zwracajmy uwagę na stolec czy przypadkiem nie pojawiła się biegunka.

Ile porcji karmy dla szczeniaka?

Powinniśmy od samego początku wprowadzić stałe pory karmienia malucha. W okresie 6-8 tygodnia życia porcję obliczoną na całą dobę podzielmy na 5-6 porcji, następnie w 3 miesiącu życia zmniejszamy do 4 porcji w ciągu doby. W 5 miesiącu życia szczeniak powinien dostawać trzy posiłki dziennie, a po 7 miesiącu życia jeden do dwóch dziennie.

Pamiętajmy, że psy ras małych i miniaturowych osiągają dorosłość średnio w wieku 8-10 miesięcy, natomiast psy ras dużych i olbrzymich po 18-24 miesiącach. W życiu dorosłym powinniśmy dokonać zmiany żywienia i przejść na jedzenie dedykowane psom dorosłym.

Żywienie szczeniaków suchymi karmami
Żywienie szczeniaków suchymi karmami niesie za sobą wiele korzyści. Mamy pożywienie specjalnie dedykowane naszym małym milusińskim, odpowiednio zbilansowane i dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Informacje zawarte na opakowaniu suchej karmy informują nas o składzie produktowym i analitycznym. W razie problemów trawiennych łatwo nam ustalić jadłospis pieska jeżeli tylko był na diecie opartej na suchej karmie. Dzięki umieszczonej tabeli z dawkowaniem specjalnie dla szczeniaka wiemy ile karmy w ciągu doby powinien nasz maluch dostawać.

Domowe jedzenie

Dieta domowa czyli jedzenie przygotowywane samodzielnie przez właścicieli często jest postrzegana jako ta właściwa i najbardziej odpowiednia dla szczeniąt. Problem w stosowaniu takiej diety leży zazwyczaj po stronie niewiedzy właściciela, który nie zna wymagań żywieniowych swojego małego podopiecznego i nie orientuje się ile powinien składników odżywczych dostawać taki szczeniak. Wymaga to sporych wyliczeń oraz doboru odpowiednich składników tak, aby zaspakajały potrzeby psa w tak młodym wieku. Poza tym przyzwyczajając malucha do jedzenia pokarmu przygotowywanego w domu możemy spowodować, że nasz szczeniaczek niechętnie będzie chciał w przyszłości pobierać karmę suchą, a tym samym skazujemy się na ciągłe gotowanie. Zazwyczaj ta forma posiłku doprowadzi do tego, że będziemy mieć w domu psa wybrednego.

Jak karmić szczeniaka żeby rósł prawidłowo?
Niezależnie od tego, jaki sposób żywienia wybierzemy dla swojego szczeniaka, powinniśmy pokarm odpowiednio zbilansować. To jak karmić szczeniaka żeby rósł prawidłowo?

Przy ustalaniu dobowej dawki żywieniowej musimy wziąć pod uwagę następujące składowe:

– docelowa masa ciała dorosłego osobnika (sprawdzamy ile nasz szczeniak będzie ważył jak zostanie psem dorosłym wg. wytycznych dla danej rasy, w przypadku psów mieszańców uśredniamy wagę psa dorosłego ),
– aktualna masa ciała szczeniaka,
– wiek szczeniaka (jest to bardzo ważna informacja, ponieważ w ostatnim miesiącu bycia szczeniakiem dawkowanie karmy powinniśmy zacząć obniżać ),
– rodzaj i intensywność aktywności fizycznej naszego malucha,
– preferencje żywieniowe (nasz szczeniak na tym etapie rozwoju może już mieć ulubione preferencje smakowe ),
– wykluczenie z diety składników powodujących dolegliwości zdrowotne.

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli szczeniaków żywionych suchą karmą jest złe odczytywanie etykiet umieszczonych na opakowaniach suchej karmy.

Poniżej przykładowa tabela dotycząca dawkowania karmy suchej dla szczeniąt:

zywienie szczeniaka

W przedstawionej powyżej tabeli znajdują się dwa rekordy. Jeden dotyczy wieku w jakim obecnie jest szczenię, a drugi przewidywanej wagi jaką w wieku dorosłym osiągnie nasz szczeniak. Ten drugi rekord jest bardzo ważny w żywieniu szczeniąt, ponieważ na jego podstawie dostosowujemy dawkę żywieniową aby maluch osiągnął swoją wagę psa dorosłego w odpowiednim czasie.

 

Karma dopasowana do potrzeb i wyliczona dzienna porcja

Jeśli masz kłopot w wybraniem odpowiedniej karmy dla Twojego psa, nie wiesz, która będzie najlepiej dopasowana do jego wieku, aktywności czy rasy, wejdź na www.mojamiska.pl i stwórz profil pupila odpowiadając na kilka pytań o nim. Na tej podstawie Moja Miska dopasuje najlepszą recepturę karmy odpowiadającą potrzebom Twojego psa. Wyliczymy za Ciebie dzienną porcję, którą powinien spożywać Twój pies, by zdrowo rósł i prawidłowo się rozwijał.

 

A jeśli chcesz się dowiedzieć jak przygotować mieszkanie na pojawienie się szczeniaka to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu – Szczeniak w domu.

Moja Miska