Szczeniak w nowym domu

Bezpieczny dom

Zadbaj o bezpieczny dom. Przed przywiezieniem szczeniaka, warto przygotować nasz dom tak, aby był jak najbardziej bezpieczny. Szczeniaki mają różne pomysły, od lizania kontaktów, po skoki z wysokości. Powinniśmy więc zabezpieczyć wszystkie kable, kontakty oraz ostre krawędzie, tak. aby piesek nie miał do nich dostępu. Warto schować także niepotrzebne przedmioty leżące na podłodze, które maluch mógłby pogryźć. Zagrodzenie schodów i barierek, także może być dobrym pomysłem, żeby nieporadny maluch z nich nie spadł. Zwróćmy także uwagę na rośliny znajdujące się w naszym domu – czy aby na pewno żadne z nich nie są trujące dla zwierząt.

Wyprawka

Szykując się na wzięcie nowego psiaka, musimy oczywiście kupić dla niego niezbędną wyprawkę. Wybór odpowiedniej karmy dla zwierząt warto przedyskutować z pracownikiem sklepu zoologicznego, trenerem lub behawiorystą, tak aby dobrać karmę możliwie najlepszą dla naszego malucha. Zwykle szczeniaki wychodząc z hodowli, schroniska czy fundacji otrzymują zapas karmy na kilka pierwszych dni w nowym domu. Nie zawsze jednak jest ona najlepszym pokarmem dla naszego psiaka. Podczas wyboru karmy powinnyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Karmy dla szczeniąt powinny być jak najbardziej naturalne i nie zawierać żadnych sztucznych składników. Podstawowym składnikiem powinno być mięso dobrej jakości. Karmy dla szczeniąt powinny być także bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które wpływają na prawidłowy rozwój organizmu. Karma nie powinna za to zawierać zbóż takich, jak pszenica czy kukurydza.

Posłanie dla szczeniaka, obróżka, szelki i smycz

Kolejną sprawą jest wybór posłania dla psiaka. Powinniśmy je dobrać tak, aby zbyt szybko z niego nie wyrósł. Zaopatrzmy się również w obróżkę, szelki oraz smycz i od początku przyzwyczajajmy do nich psiaka. W szczenięcej wyprawce powinny się także znaleźć miski na wodę i jedzenie oraz podkłady do nauki czystości. Nie zapomnijmy także o zabawkach – według naszego szczeniaka to za pewne najważniejszy element wyprawki!

Kennel klatka

Coraz więcej właścicieli psów decyduje się korzystać z kennel klatek. Jest to dobra pomoc przy wychowaniu malucha. Dobrze wprowadzona klatka, staje się dla psa jego schronieniem i miejscem, gdzie czuje się bezpiecznie. Dzięki klatce psiak uczy się odpoczywać, ale także klatka zapewnia mu bezpieczeństwo, kiedy zostaje sam w domu czy w czasie podróży. Klatkę najlepiej przygotować już przed pojawieniem się malucha i od pierwszych chwil uczyć szczeniaka przebywania w niej. Warto tutaj skorzystać z pomocy trenera lub behawiorysty, który pomoże nam ją odpowiednio wprowadzić.

Łóżko czy posłanie

jack russell

Łóżko czy posłanie?

Kolejnym ważnym aspektem związanym z pojawieniem się malucha w domu jest przygotowanie mu miejsca do spania. I tu wiele osób ma problem, ponieważ mały piesek aż prosi się, aby wziąć go do łóżka, zwłaszcza jeśli przez kilka pierwszych nocy płacze, nieprzyzwyczajony do spania samemu. Pamiętajmy jednak, aby już od pierwszych dni, wprowadzać psu stałe nawyki i jeśli nie chcemy, aby w przyszłości psiak spał z nami w łóżku, nie pozwalajmy mu na to, kiedy jest mały. Później może być ciężko nam go tego oduczyć. Dlatego przygotujmy psu jego własne miejsce do spania i konsekwentnie uczmy go spędzenia w nim nocy.

Szczeniak sam w nowym domu

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt, decyduje się na wzięcie urlopu, aby móc poświęcić czas maluchowi. Już jednak od pierwszych dni szczeniaka w nowym miejscu, warto jest zacząć przyzwyczajać go do samotności. Jeśli tego nie zrobimy, może mieć z tym problem, kiedy będziemy musieli wrócić do pracy. Dlatego już od początku zostawiajmy psiaka samego, na początku na krótszy czas, stopniowo go wydłużając. Wychodząc zostawmy mu ulubione zabawki, atrakcyjny gryzak czy specjalną zabawkę wypełnioną jedzeniem, aby psiak miał zajęcie, kiedy zostanie sam. Dodatkowo gryzienie oraz lizanie działa uspokajająco na psy, więc jest duża szansa, że po chwili psiak zaśnie, a kiedy się obudzi my już wrócimy do domu.

Decydując się na wzięcie szczeniaka, uzbrójmy się także w cierpliwość. Mały psiak na początku może sprawiać nam nieco kłopotów i na pewno przewróci nasze codzienne życie do góry nogami. Nawet jeśli na początku nie wszystko będzie szło po naszej myśli, wybaczajmy mu błędy oraz bądźmy cierpliwi i konsekwentni. A jeśli nie potrafimy sobie sami poradzić z wychowaniem naszego psiaka, zgłośmy się do psiego trenera lub behawiorysty, który pomoże nam nauczyć go dobrych nawyków.

Moja Miska