8 lipca 2021

Agresywny pies

Zdarzyło Ci się, że Twój pies warknął na Ciebie? Na spacerach myślisz tylko o tym, żeby nie spotkać innego psa, bo Twój reaguje agresją na każdego napotkanego czworonoga? Zobacz z czego to może wynikać i jak temu zaradzić!

Agresja u psa może być spowodowana bardzo wieloma rzeczami. W większości sytuacji warto skontaktować się z dobrym behawiorystą, który pomoże w określeniu przyczyny i pomoże uporać się z tym problemem. Pies może być agresywny z powodów zdrowotnych. Ciągły ból może powodować dyskomfort i zachowania agresywne.

Wprowadzenie psa w sytuację niekomfortową może wywołać u niego agresję. Agresja może być dla psa w takiej sytuacji rozwiązaniem i pokazaniem niemożności poradzenia sobie w danej sytuacji. Dla opiekuna powinien być to znak, aby popracować nad relacją opiekun – pies i nie doprowadzać do takich sytuacji. Warto zapoznać się z sygnałami uspokajającymi, którymi psy komunikują się z nami.

Co zrobić z agresywnym psem?

Jeśli u naszego psa zdarzają się napady agresji i nie umiemy sobie z nimi poradzić to najlepiej skontaktować się z polecanym behawiorystą, który w trakcie konsultacji wskaże słabe strony relacji, nad którymi warto pracować. Ważne, aby nie stosować metod kontrowersyjnych, które mogą nie zadziałać w przypadku naszego psa lub dać zupełnie odmienny efekt. Budowanie świadomej relacji z psem zajmuje więcej czasu, ale przynosi spektakularne efekty, dzięki którym zarówno my, jak i pies jesteśmy szczęśliwi. Jeśli adoptowaliśmy psa i nie znamy jego historii, a borykamy się u niego z zachowaniami agresywnymi, warto zrobić mu profilaktyczny przegląd zdrowia z badaniami krwi, usg, rtg, który pomoże wyeliminować choroby, zwyrodnienia, mogące być przyczyną agresji u psa.

Co zrobić z agresywnym psem?

 

Jak uspokoić agresywnego psa?

Czy istnieje jedyna słuszna reakcja na agresję u psa? Niestety nie. Wszystko zależy od sytuacji i konkretnego przypadku. Jeśli wiesz, że konkretna rzecz lub sytuacja wywołuje agresję u Twojego psa na samym początku warto unikać tego typu sytuacji. Skontaktować się z behawiorystą, który wskaże odpowiedni mechanizm radzenia sobie z problemem. Dzięki temu nie wzmocnimy niepożądanego zachowania i zaczniemy prawidłową pracę nad wyeliminowaniem problemu agresywności psa.

Agresywny pies na spacerze

Jeśli nasz pies reaguje agresywnie na inne psy na spacerach, to w takich sytuacjach warto odwrócić uwagę psa, nagrodzić go w momencie, w którym nie dojdzie do zachowania niepożądanego. Pomocne mogą się w takich sytuacjach okazać spacery równoległe z innym psem, w trakcie których spokojnie eksplorują teren, nie wchodząc ze sobą w interakcje. Dobrze, aby takie spacery były prowadzone pod okiem behawiorysty, zwłaszcza w pierwszych etapach terapii.

Agresywny pies na spacerze

 

Agresywny pies u weterynarza

Gabinet weterynaryjny to miejsce, które nie bez powodu omijane jest szerokim łukiem przez wiele psów. Nic w tym dziwnego. W końcu zazwyczaj kojarzy im się on z czymś negatywnym. Zazwyczaj na wizycie odbywają się zabiegi niekomfortowe dla zwierzęcia takie jak zastrzyki, pobieranie krwi itp. Jeśli Twój pies wykazuje silne zachowania agresywne u weterynarza, w takich sytuacjach zabezpiecz się w kaganiec, który  oczywiście nie jest rozwiązaniem sytuacji i nie wyeliminuje niechcianego zachowania, jednak umożliwi wykonanie niezbędnych czynności. Aby zapobiec złym skojarzeniom możesz wykonywać ze swoim psem trening medyczny w domu i odwrażliwić go na konkretne czynności takie jak obcinanie pazurów. Dobrym pomysłem jest też chodzenie do weterynarza nie tylko z konieczności, czyli na profilaktyczne przeglądy zdrowia, dzięki którym pies przyzwyczaja się, że w trakcie wizyty dzieją się też dobre rzeczy.

W przypadku psów agresywnych niezwykle ważne jest to, aby znaleźć przyczynę agresji. Nie raz wymaga to wiele czasu, ale efekty są tego warte!

Moja Miska