Dlaczego pies wyje?

Dlaczego mój pies wyje? Najczęstsze przyczyny wycia psa

Wycie psa może występować z powodu kilku czynników. Jeżeli wycie zdarza się sporadycznie, to pewnie nawet nie zwrócilibyśmy na to uwagi. Czasami jednak dochodzi do takich sytuacji, że pies potrafi wyć przez długi czas zarówno w dzień jak i w nocy, a naszym sąsiadom puszczają nerwy i wzywają policję. To nie są przyjemne sytuacje. Dlaczego pies wyje? Z jakiego powodu pies wyje nocą? Co sprawia, że pies wyje do księżyca? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Co oznacza wycie psa?

Wycie psa jest nazywane wokalizacją. To forma komunikacji zwierzęcia ze światem. My możemy mówić, a pies szczeka, wyje, skowycze lub warczy. Wszystkie te dźwięki umożliwiają kontakt z otoczeniem. 

Najprostszym wytłumaczeniem takiego zachowania będzie pokrewieństwo z psem pierwotnym nieudomowionym. Mamy tu na myśli wilka, który bardzo często do porozumiewania się z watahą wokalizował – najczęściej wyjąc. Według naukowców,  psie wycie zakodowane jest w genach. To ich naturalny odruch. Dla pocieszenia, pies domowy zdecydowanie mniej wyje niż wilk żyjący na wolności, ale robi to z tych samych powodów czyli komunikuje się z otoczeniem. Wycie psa bywa bardzo uciążliwe, szczególnie nocą lub kiedy zostawiamy naszego pupila samego w domu i nawet nie mamy pojęcia jakie urządza koncerty pod naszą nieobecność. Dlaczego tak się dzieje, że pies wyje w nocy, do księżyca lub jak sam jest w domu? Oto kilka możliwych powodów takiego zachowania.

Pies wyje w nocy, czyżby do księżyca?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że wycie psa jest jego naturalną komunikacją. Dlaczego pies wyje nocą, czyżby do księżyca? Otóż nie ma nic bardziej mylnego. To zwykłe zabobony z dawnych czasów kiedy człowiek próbował sobie wiele rzeczy tłumaczyć na swój sposób. Jednym z nich jest zabobon, który wycie psa wiązał z nadchodzącą śmiercią lub nieszczęściem. Oprócz tego w naszej wyobraźni, dzięki ilustracjom i filmom, zakodował się obraz wilka w nocnej scenerii stojącego przy pełni księżyca i wyjącego w jego stronę. Jedyne rozsądne wytłumaczenie takiej scenerii jest to, że przy pełni księżyca łatwiej się poluje, bo rozświetla okolicę. Łatwiej również zauważyć wilki w lesie kiedy noc jest jaśniejsza. Wilki wyją w celu zakomunikowania innym osobnikom o swoim położeniu, jak również w celu ostrzeżenia innej watahy, że teren, na którym przebywają, już jest zajęty. Nasze domowe psy częściowo przejęły te zachowania. Nocne wycie naszego pupila często jest związane z pilnowaniem terytorium. Jeżeli wyczują, że coś dzieje się za drzwiami mieszkania czy domu będą w ten sposób komunikowały się z domownikami o zbliżającym się zagrożeniu. 

Kolejnym powodem nocnego wycia psa może być suczka z sąsiedztwa mająca cieczkę. Zakochany pies w ten sposób będzie informował o swoim położeniu i gotowości do prokreacji. Pies wyje w nocy również pod wpływem bodźców zewnętrznych, takich jak na przykład przejeżdżający samochód na sygnale czy wyjący w okolicy inny pies. Tu ponownie budzi się instynkt pierwotny, komunikacja dźwiękowa pomiędzy osobnikami.

Pies wyje sam w domu, dlaczego tak się dzieje?

Czasami właściciele psów nawet nie wiedzą o tym, że ich pies w momencie kiedy pozostaje sam w domu odstawia koncert na całe osiedle. Dopiero znienawidzone spojrzenia sąsiadów i uszczypliwe uwagi mogą sugerować, że coś jest na rzeczy. Dla pewności możemy zamontować w domu kamerkę, która przedstawi nam sytuację w jakiej pies wokalizuje. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego, że pies wyje sam w domu, jest lęk separacyjny. Nasz ukochany pupil czuje lęk przed rozstaniem z domownikami. Boi się, że nie wrócą do domu. Wyciem próbuje nawoływać domowników do powrotu. Nie powinniśmy na tego typu zachowanie natychmiast reagować, przybiegając w pośpiechu. Pokażemy wówczas psu, że to działa i na pewno będzie kontynuował wycie. Absolutnie nie ucz psa, że za zaprzestanie wokalizowania otrzyma nagrodę! Będzie to robił w przekonaniu, że to świetna zabawa, za którą dostaje pyszności. 

Częstą przyczyną wycia jest zbyt mało ruchu. Pies wybiegany, zmęczony spacerem lub treningiem będzie spokojny i wolny czas wykorzysta na sen. 

Kolejnym powodem, dla którego pies wyje sam w domu może być ból. Kiedy zostawiasz psa samego w domu upewnij się, że nie zrobi sobie nic złego. Schowaj wszystkie niebezpieczne przedmioty, którymi zwierzak mógłby się zranić. Zabezpiecz miejsca typu balkon czy kuchnia gdzie może dojść do wypadku. Jeżeli wycie psa będzie bardzo nasilone, a sami nie rozpoznamy przyczyny, to najlepiej udajmy się do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy. W zachowaniu jak i wychowaniu psa decydującą rolę odgrywa właściciel. W zależności od tego, ile czasu poświęcimy swojemu podopiecznemu, na tyle on nam się odwdzięczy swoim zachowaniem. Musicie zapewnić swojemu psu dużo uwagi i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Nie zostawiajcie swoich pupili na bardzo długo samych w domu, niech czują, że ktoś nad nimi czuwa. Wycie psa jest bardzo uciążliwe i nie należy do przyjemności. Nie należy bagatelizować tego problemu. Stwierdzono, że rasami najbardziej predysponowanymi do wycia będą takie, które są najbardziej zbliżone wyglądem do wilka. Zanim zdecydujecie się na posiadanie psa warto szczegółowo zapoznać się z charakterystyką danej rasy i ewentualnie wziąć pod uwagę jego predyspozycje do tego typu zachowań. 

Moja Miska