Dlaczego pies gryzie rzeczy, których nie powinien niszczyć ?

Najwięcej problemów z gryzieniem przeróżnych rzeczy sprawiają szczeniaki. Wynika to z faktu, że wymieniają zęby mleczne na stałe. Trwa to do około 6 miesiąca życia.

Podczas zabawy ze szczeniakiem, na pewno zauważyliście, że jego najlepszą zabawą jest gryzienie nas po rękach. Na początku może wydawać się to zabawne, kiedy wbija nam w dłonie ząbki ostre jak szpileczki, ale z czasem takie gryzienie może stać się coraz mocniejsze i bolesne. To dobry moment aby stanowczo zareagować i zacząć pracować nad oduczeniem tego zachowania. Najprościej jest nie dawać możliwości do takiej zabawy, nie podstawiać rąk! Stanowczym NIE WOLNO! informujemy, że nasz pupil coś źle robi.

Pies zawsze będzie gryzł. Nasze zadanie jest takie, aby skupił uwagę na rzeczach do gryzienia specjalnie do tego przeznaczonych. Potrzeba gryzienia to część natury psa. Nie możemy tego zachowania całkowicie zlikwidować, ale możemy przestawić zainteresowanie psa na przedmioty, które są do tego przeznaczone.

Mogą to być różnego rodzaju zabawki, naturalne kości i przysmaki. Kupując je w sklepach dla zwierząt masz pewność, że mają odpowiednie certyfikaty, są bezpieczne i zostały stworzone oraz dopasowane do potrzeb naszych milusińskich. Bogatą ofertę zabawek do gryzienia, dla psa w każdym wieku oraz naturalnych przysmaków znajdziecie na naszej stronie mojamiska.pl Po stworzeniu profilu psa zostanie dobrana odpowiednia karma do potrzeb czworonoga oraz dopasowane zabawki i przysmaki.

Gdy pies gryzie rzeczy – jakie są tego przyczyny?

Jednym z powodów gryzienia może być stres separacyjny. Wychodzimy rano z domu i zostawiamy naszego psiaka samego na wiele godzin. Obgryzanie czy szarpanie mebli i butów może być więc próbą odreagowania na samotność. Nasz ukochany czworonożny przyjaciel chce na siebie zwrócić uwagę i powiedzieć nam, zobacz jaką niespodziankę dla Ciebie przygotowałem! Niestety nasz przyjaciel nie wie, że ta niespodzianka może u Nas wywołać zawał serca! Karcenie psa w momencie powrotu do domu, po dewastacji, nie przyniesie żadnych pozytywnych odruchów u psa. Upominanie psa stanowczym NIE WOLNO powinno mieć miejsce w tym samym momencie, w którym pies dokonuje szkody.

Możemy zapobiec dewastacji domu pod naszą nieobecność np. chowając i zabezpieczając wszystkie przedmioty, do których pies nie powinien mieć dostępu. Możemy również z samego rana zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu na spacerze, tak aby po powrocie do domu jego jedynym marzeniem była drzemka.

Są już dostępne specjalne preparaty, najczęściej dostępne w postaci sprayu, które nanosimy na miejsca najczęściej gryzione przez psa. Mają one bardzo gorzki smak, który powoduje, że pies po próbie gryzienia jest skutecznie zniechęcony. Te preparaty są całkowicie bezpieczne dla zwierząt i w swoim składzie zawierają naturalne składniki, najczęściej roślinne.

Możemy również zainwestować w kojec lub sami wygospodarować i ogrodzić miejsce w domu, gdzie pies będzie czuł się bezpiecznie. Ograniczamy w ten sposób kontakt z przedmiotami nie przeznaczonymi do gryzienia.

Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że oduczanie gryzienia nie będzie łatwym procesem i nie będzie trwało jeden dzień. Jednak jest to możliwe. Konsekwencja w wykonywaniu podjętych działań jest najważniejsza! Właściciel, który chce oduczyć psiaka nawyku gryzienia musi trzymać się kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze, jeżeli pies ma dostęp do przedmiotów, które mógłby zniszczyć lub do takich, które mogą zagrażać jego zdrowiu, trzeba je jak najszybciej schować w bezpieczne miejsce. Staraj się spędzać ze swoim pupilem jak najwięcej czasu. Obserwuj jego zachowania, szczególnie kiedy jest szczeniakiem, żeby jak najszybciej wyeliminować złe uczynki.

Po drugie kiedy zauważysz, że piesek zaczyna podgryzać przedmiot, którego nie powinien gryźć, odwróć jego uwagę na siebie, najlepiej klaśnięciem w dłonie lub możesz do tego wykorzystać na przykład zrolowaną gazetę. Ważne, aby dźwięk był na tyle słyszalny dla psa, żeby odwrócił jego uwagę. Nigdy nie karz psa biciem! Pies przestanie Ci ufać i już raczej nie oduczysz go niczego, ponieważ przestanie słuchać Twoich komend!

Po trzecie wybierz taką zabawkę, którą Twój pies polubi najbardziej, ponieważ są zabawki, których psy mogą się bać. Zachęcaj swojego psa do częstej zabawy, aby pokazać, że to jest właściwy przedmiot do gryzienia. Każdy moment powrotu psa do gryzienia nieodpowiednich przedmiotów zaznacz głośnym NIE WOLNO!.

Po czwarte, jeśli piesek powróci do swojej odpowiedniej zabawki, pochwal go głaskaniem, lub nagrodź przysmakiem. We wszystkich tych staraniach, oduczenia gryzienia nieodpowiednich przedmiotów naszego pieska, powinna uczestniczyć cała rodzina.

Dla psa NIE WOLNO! powinno być jasne i znaczyć tylko jedno. A nie, no dobrze tym razem możesz 🙂

Albo na coś psu pozwalamy, albo robimy mu mętlik w głowie swoim niezdecydowaniem.

Wspólnie z domownikami ustal, które przedmioty są zakazane, pilnuj ich chowania i nie odpuszczaj! 🙂

Powodzenia 🙂

 

 

Moja Miska