Skutecznie przywołanie psa, czyli co zrobić, żeby nasz pies chętnie do nas wracał

Przywołanie jest jedną z najważniejszych umiejętności (jeśli nie najważniejszą), których powinniśmy nauczyć naszego pupila. Od skuteczności przywołania zależeć może zdrowie, a nawet życie naszego czworonoga. Dobre przywołanie może także niejednokrotnie uchronić nas przed konfrontacją z sąsiadem nielubiącym psów czy właścicielem innego niezbyt przyjaznego czworonoga. Skuteczne przywołanie to więc przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale także element kultury spacerowej. Jak więc zadbać o to, aby nasz psiak zawsze chętnie do nas wracał?

Atrakcyjne nagrody

Ważnym elementem w nauce przywołania jest atrakcyjność nagród. Nie ma jednego skutecznego sposobu nagradzania – u jednych sprawdzą się przysmaki, a u innych zabawa. Jeśli nasz pies chętnie pracuje na przysmaki, podczas ćwiczeń wykorzystujmy takie, które są dla niego wyjątkowo smaczne i nie pojawiają się w żadnej innej sytuacji. Dzięki temu, będzie on chętniej do nas przychodził, aby dostać ulubiony kąsek.

Ulubiona zabawka

Dla niektórych psów najlepszą nagrodą będzie zabawa. W takim przypadku używajmy zabawek, które nasz psiak najbardziej lubi, a po spacerze i ćwiczeniach, chowajmy je, aby mu się nie znudziły. Tym sposobem przy następnej okazji zabawka będzie dużo bardziej pożądana przez naszego pupila. Nagrodą może okazać się także chwila pieszczot, bardzo wylewna pochwała lub gonitwa. Sposób nagradzania dobierzmy według preferencji naszego psiaka. Możemy także stosować różne nagrody, łączyć je ze sobą lub stosować na zasadzie loterii. Dzięki temu nasz pies chętniej będzie do nas wracał na zawołanie.

Przywołanie – złote zasady dla każdego właściciela psa
  • Przywołanie powinno kojarzyć się psu z pozytywnymi doznaniami.
  • Pamiętaj o atrakcyjnych nagrodach.
  • Ćwicz je na początku spaceru, by nie kojarzyło się z końcem zabawy i powrotem do domu.
  • Zapinaj psa na smyczy, po czym puszczaj luzem lub pracuj na długiej lince, by psiak miał jak najwięcej swobody.
  • Niech nauce zawsze towarzyszą pozytywne emocje, dobra zabawa i radość.
  • Nasza postawa i ton głosu powinny zachęcać psa do powrotu, dlatego nawet jeśli psiak nie chce na początku podejść, nie złość się.
  • Pamiętaj o cierpliwości i konsekwencji.
Moja Miska