Drapanie, lizanie, wygryzanie sierści – czyżby to alergia?

Co to jest alergia pokarmowa?

To nic innego, jak reakcja obronna organizmu. Układ odpornościowy błędnie identyfikuje białko jako niepożądane i zagrażające organizmowi. Tak samo dzieje się, gdy w organizmie pojawi się wirus czy bakteria. Najczęstszymi objawami są swędzenie uszu lub skóry ciała, biegunka i wymioty. Czasami widoczne są zaczerwienienia wewnątrz uszu, w pachwinach czy pomiędzy poduszeczkami łap, na delikatnych partiach skóry. Ale czy przyczyną tych objawów jest na pewno alergia pokarmowa?

Jakie są inne przyczyny takich objawów?

Bardzo różne – zaczynając od infekcji bakteryjnych, przez pasożyty, wirusy, zapalenie trzustki i wiele innych, a kończąc na prozaicznym problemie zjedzenia czegoś, czego pies jeść nie powinien. Częstą przyczyną świądu czy infekcji skóry lub ucha są ukąszenia owadów lub alergie środowiskowe, czyli pyłki, trawy, roztocza. Wbrew pozorom, tego typu alergie są u psów bardziej powszechne niż alergie pokarmowe. Jednak ciężko je rozróżnić.

Jak sprawdzić, czy to alergia pokarmowa czy środowiskowa?

Niestety, ale nie ma łatwego sposobu. W Internecie znaleźć można strony oferujące wykonanie testów alergologicznych z krwi, włosa, śliny oraz za pomocą rezonansu magnetycznego. Jednak żaden z dostępnych testów nie jest dokładny w rozpoznaniu typu alergii.

Jedyną skuteczną metodą do diagnozowania alergii pokarmowych jest tzw. dieta eliminacyjna. Wymaga jednak długiego czasu obserwacji i naszej konsekwencji. Polega na podawaniu psu karmy na bazie tylko kilku składników. Zazwyczaj oznacza to jedno źródło białka, jeden rodzaj węglowodanu oraz niezbędne tłuszcze, witaminy i minerały. Powinno się wówczas zastosować karmę, w której źródłem białka zwierzęcego będzie jeden rodzaj mięsa (informację znajdziemy na opakowaniu karmy. Taką karmę podaje się od jednego do kilku miesięcy, aż ustąpią objawy alergii. By upewnić się co do jej źródła, należy podać psu poprzednią, potencjalnie uczulającą karmę, a ponowne pojawienie się objawów potwierdzi uczulenie na składnik starej diety. Szybko wracamy zatem do karmy, dzięki której nasz pupil pozbył się alergii.

Bywa jednak, że po powrocie do poprzedniej karmy pies nie dostanie uczulenia. Może to oznaczać, że źródłem alergii nie było wcale pożywienie. Mogło to być np. ukąszenie pchły lub uczulenie na pyłki, gdyż alergie często ustępują wraz ze zmianami pór roku – my jednak nie zwracamy na to uwagi sądząc, że to właśnie zmiana diety spowodowała ustąpienie objawów alergii.

Psy mogą być uczulone na prawie każdy komponent karmy, dlatego dla alergika najlepiej wybierać te o jak najprostszym składzie. Nawet diety z hydrolizowanym białkiem mogą zawierać coś uczulającego. Mimo że odsetek psów z alergiami pokarmowymi jest stosunkowo niski, istnieją pewne składniki, które zwiększają ryzyko uczulenia. Potwierdzone przypadki alergii pokarmowych dotyczą najczęściej kurczaka, wołowiny, nabiału i jajek. Zaskakujący natomiast wydaje się fakt, że ziarna są w rzeczywistości bardzo rzadkimi przyczynami alergii pokarmowych – okazuje się bowiem, że większość zwierzęcych alergików uczulona jest właśnie na białka zwierzęce!

Zatem, jeżeli Twój pies zaczyna się drapać częściej niż zwykle, wylizywać i wygryzać sierść – to prawdopodobnie jest to alergia, a w ustaleniu jej przyczyny pomoże Ci weterynarz i dieta eliminacyjna.

 

Moja Miska