Wielu osobom katar kojarzy się z przypadłością charakterystyczną wyłącznie dla ludzi, często więc właściciele są co najmniej zaskoczeni, gdy dotyka to ich własnego pupila. Jak rozpoznać katar u psa? Jakie są jego przyczyny, objawy?
Katar u psa, jak zresztą każdy katar jest reakcją obronną na jakiekolwiek zanieczyszczenia jamy nosowej. Błona śluzowa podrażniona przez ciała obce, alergeny, bakterie czy wirusy zaczyna produkować zwiększoną ilość wydzieliny, by usunąć z jamy nosowej nieproszonych gości, jeżeli sobie z tym nie poradzi dochodzi do stanu zapalnego i tworzy się katar.
W przypadku ciała obcego znajdującego się w przewodzie nosowym psa, wydzielina często jest zabarwiona krwią. Malutki patyczek, źdźbło trawy czy inny niewielki przedmiot mogą powodować tego rodzaju katar u psów i sprawiać dyskomfort, nie powinniśmy jednak starać się pomóc psu na własną rękę, nawet gdy obiekt jest w zasięgu naszego wzroku! W takich sytuacjach należy udać się do lekarza weterynarii. Często, aby usunąć obiekt należy znieczulić psa, ponieważ zabieg może być dla niego bolesny.
Tak jak ludzie, psy mogą cierpieć na alergię. Wodnista wydzielina okraszona kichaniem może świadczyć właśnie o niej. Alergie wziewne zazwyczaj są sezonowe i występują u psa tylko w konkretnych porach roku. Jeśli zauważasz taką tendencje u swojego pupila, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może uda się wspomóc go w tej sytuacji, poprzez podanie mu odpowiednich leków.
Bakterie, wirusy oraz grzyby powodując infekcję mogą doprowadzić do kataru, wraz z nim mogą występować inne charakterystyczne dla infekcji objawy takie jak gorączka, kaszel czy powiększenie węzłów chłonnych.
Ile psów tyle nosów, a każdy z nich może inaczej przechodzić katar. Wspólnym mianownikiem jest obecność wydzieliny, która może jednak przyjmować różne formy. Warto zwrócić uwagę na konsystencję wydzieliny, jej zapach, kolor, częstotliwość wypływania, sytuacjach w których się pojawia (może jest to konkretna pora roku), czy obecność krwi.
Szczególnie w przypadku pojawienia się wydzieliny z nosa o ropnej konsystencji, powinniśmy zacząć pilnie obserwować naszego psa. Miejmy na uwadze, że im więcej objawów towarzyszących katarowi uda nam się zauważyć tym celniejsza będzie diagnoza weterynarza, co oczywiście przybliży nas do rozwiązania problemów zdrowotnych naszego psa. Warto przedstawić mu zebrane przez nas informacje jak najszybciej, ponieważ zwłoka może prowadzić nawet do poważnych infekcji czy zapalenia płuc.
Wydzielina o wodnistej konsystencji nie musi być oznaką choroby, ale jeżeli utrzymuje się długo i z czasem staje się coraz bardziej gęsta to znak, że należy obserwować psiaka pod kątem pozostałych objawów choroby i poszukać pomocy u weterynarza.
Regularne dbanie o zdrowie i kondycję naszego psa może rzecz jasna uchronić nas przed niespodziewanymi wizytami u weterynarza. Możemy tego dokonać między innymi odwiedzając go regularnie! Komplet szczepień uchroni go przed zakaźnymi chorobami.
Na układ odpornościowy naszego pupila mogą również pozytywnie wpłynąć witaminy zawarte w jego pokarmie. Prawdziwie domowymi sposobami przeciwdziałania katarowi u Twojego psa jest zadbanie o wysoką jakość zawartości jego miski, odpowiednią dawkę aktywności ruchowej i jego dobre samopoczucie!