Czekolada dla psa

Jest wiele produktów, które my uwielbiamy, a zjedzenie ich przez nasze psy może być dla nich nawet śmiertelne. Do takich pyszności należy czekolada. Dowiedz się dlaczego Twój pies nie powinien jej jeść! 

Mój pies zjadł tabliczkę czekolady i nic mu nie było” – Internet przepełniony jest takimi wpisami opiekunów. Jak to jest z tą czekoladą? Czy jest ona toksyczna dla psów? I dlaczego podawanie psu nawet niewielkich ilości czekolady regularnie może powodować problemy zdrowotne.  

Czekolada to jeden z najbardziej toksycznych dla psów produktów. Zawiera ona teobrominę, która powoduje zatrucie organizmu psa. Ludzie bardzo dobrze radzą sobie z trawieniem teobrominy. U psów metabolizm tej substancji zachodzi znacznie wolniej, substancje toksyczne kumulują się w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia organizmu. Przez to nie tylko jednorazowo zjedzenie dużej ilości czekolady jest dla psa niebezpieczne, równie groźne jest spożywanie małych ilości czekolady przez długi czas. W przypadku zatrucia czekoladą istotny wpływ ma wielkość zwierzęcia, a także rodzaj spożytej czekolady. Im zwierzę większe, tym więcej czekolady potrzeba do zatrucia organizmu. Dawka toksyczna dla psów wynosi od 100 – 300 mg/kg.

Czekolada, czekoladzie nie równa

Teobromina to substancja znajdująca się naturalnie w ziarnach kakaowca. Dlatego nie każdy rodzaj czekolady będzie zawierać duże ilości teobrominy. 

Ziarna kakaowca 2000 mg / 100 g

Czekolada gorzka > 500 mg / 100 g

Czekolada mleczna 125 mg / 100 g

Objawy zatrucia czekoladą u psa 

– nadmierne pobudzenie
– problemy z oddychaniem, duszności
– problemy żołądkowe: wymioty, biegunka
– bolesność brzucha
– zaburzenia pracy serca
– zwiększone pragnienie
– drgawki
– problemy z równowagą
– częste oddawanie moczu

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Jak reagować jeśli Twój pupil zje czekoladę?

Przychodzisz do domu i widzisz, że Twój pupil zjadł całą tabliczkę czekolady, którą zostawiłeś na stoliku? Co robić w takiej sytuacji? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, a jeśli masz taką możliwość to niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej. W takiej sytuacji liczy się czas! Leczenie w takiej sytuacji polega na wywołaniu wymiotów, dzięki którym pies nie zdąży strawić zjedzonej czekolady. 

Jeśli pies zjadł przy Tobie dużą ilość czekolady lub jesteś pewien, że nie minęły od tego incydentu dłużej niż 2 godziny, możesz spróbować wywołać wymioty samodzielnie. Wystarczy podać swojemu psu wodę utlenioną, która spowoduje wymioty. Jeśli jednak tej pewności nie masz, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Nie każda ilość czekolady będzie dla psa toksyczna. Jeśli duży pies zjadł jeden kawałek mlecznej czekolady, nie ma co wpadać w panikę. W takich sytuacjach należy przeciwdziałać kolejnym takim sytuacjom. 

Jeśli wiesz, że Twój pies ma tendencje do zjadania jedzenia pozostawionego na stole, czy blacie w kuchni, koniecznie wyrób sobie nawyk chowania jedzenia. Produkty z czekoladą chowaj wysoko, najlepiej w zamkniętych szafkach, do których Twój pies nie będzie mieć dostępu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zatrucia Twojego pupila i będziesz o niego spokojny.

Czekolada w diecie psa

Moja Miska