Witaminy dla psa – ich rola w żywieniu psów

Awitaminoza i hiperwitaminoza u psów

Awitaminoza – pod tą nazwą kryje się całkowity brak jakiejś witaminy. Możemy temu zapobiec uzupełniając niedobór, dodając suplementy do pożywienia albo podając odpowiednie jedzenie, które w swoim składzie będzie zawierać odpowiedni poziom witamin.

Witaminy można również przedawkować. Takie choroby nazywamy hiperwitaminozą czyli przedawkowaniem. Mamy także postać pośrednią pomiędzy całkowitym brakiem witamin a nadmiarem. Tę postać nazywamy hipowitaminozą czyli częściowym niedoborem określonej witaminy.

Żeby dobrze postawić diagnozę na zawartość witamin w organizmie naszego psa, najlepiej udać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych na określenie poziomu zawartości witamin.

Poniżej podpowiemy jakie objawy u naszego psa mogą nam sugerować niedobór pewnych witamin.

Niedobór witamin w organizmie psa

Niedobór witamin może mieć katastrofalne skutki, od spowolnienia wzrostu przez zmiany w układzie kostnym po problemy z układem nerwowym.

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach (wit. A, D, E i K ) oraz na witaminy rozpuszczalne w wodzie (wit. z grupy B, witamina C). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach pies otrzymuje wraz z dietą zawierającą tłuszcze. Magazynowane są w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie. Witaminy rozpuszczalne w wodzie musimy dostarczać psu w pożywieniu, ponieważ organizm nie potrafi ich magazynować, a ich nadmiar usuwany jest przez organizm wraz z moczem.

Witamina A – energia

Niedobór witaminy A dla psa oznacza ospałość, apatyczność, niechęć do jedzenia, a czasem całkowitą odmowę pobierania pokarmu. U szczeniąt brak witaminy A może powodować spowolnienie wzrostu oraz problemy z wymianą zębów. Często za przykład deficytu w witaminę A podaje się nadmierne wydzielanie śliny u psa na widok kanapki posmarowanej masłem. Możemy sami domowym sposobem podwyższyć u psa poziom wit. A w organizmie, dodając mu do pożywienia olej z łososia. Produkty bogate w wit. A , które można podać psu, to także surowe żółtko jaja kurzego, wątroba wołowa lub masło.

Witamina D – układ kostny

Braki tej witaminy w organizmie są największe po zimie. Witamina D jest nazywana witaminą słońca i wytwarzana jest pod wpływem promieni słonecznych. Pies ma dużo większe zapotrzebowanie na wit. D niż człowiek, ze względu na okrywającą go sierść, która uniemożliwia dotarcie słońca do skóry. Niedobory tej witaminy objawiają się u psa zahamowaniem wzrostu, krzywicą i zmianami w tkankach kostnych. Produkty dostarczające wit. D w pożywieniu to surowe jaja kurze, wątroba wołowa oraz nabiał.

Witamina E – młodość

Ta witamina jest nazywana witaminą młodości. Ma wpływ na układ rozrodczy oraz płodność. Jest naturalnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki organizmu psa przed szybkim starzeniem się i wzmacnia system odpornościowy. Możemy ją dostarczyć psu w produktach pochodzenia roślinnego lub dodając do karmy olej roślinny. O odpowiednią ilość witaminy E powinni zadbać właściciele psów sportowych oraz psów żyjących w aglomeracjach o dużym zanieczyszczeniu.

Witamina K – krzepliwość krwi

Ta witamina jest odpowiedzialna w organizmie zwierzęcia za krzepliwość krwi oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wielu enzymów. Brak witaminy K w organizmie może doprowadzić do anemii oraz do krwawień w przewodzie pokarmowym. Niedobór tej witaminy K możemy uzupełnić podając psu mięso, warzywa i produkty rybne.

Witaminy z grupy B – układ nerwowy, skóra, sierść

Witaminy z grupy B bo jest ich wiele, są bardzo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór witamin z tej grupy ma negatywny wpływ na poprawne działanie układu nerwowego, odpowiada za pogorszenie stanu skóry i sierści. Witaminy z grupy B wspomagają przemianę tłuszczy w organizmie i zapobiegają otłuszczeniu wątroby. Dieta psa bogata w witaminy z grupy B to dieta bogata w podroby, jaja i nabiał.

Witamina C – przeciw stanom zapalnym

Jest witaminą łagodzącą stany zapalne w organizmie i usuwa szkodliwe wolne rodniki. Jest ważnym przeciwutleniaczem. Psy mogą samodzielnie produkować witaminę C w wątrobie. Jednak dostarczanie jej psu w postaci suplementu lub produktów bogatych w wit. C jest bardzo korzystne dla organizmu. Niedobór u psa objawia się przekrwieniem jamy ustnej i obrzękiem dziąseł. Produkty w diecie psa, które w sposób naturalny dostarczają wit. C to nabiał i warzywa takie jak np. marchewka.

Pamiętajmy, że wyżej wymienione objawy niedoboru witamin w organizmie psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ mogą być objawem dużo bardziej poważnych chorób.

Witaminy dla psa w żywieniu domowym

Dla właścicieli psów, którzy podjęli decyzję o żywieniu sposobem domowym, istotna jest wiedza na temat zawartości witamin w wykorzystywanych produktach. Często w takim żywieniu pojawiają się spore braki w zawartości witamin. Pomocne będą wtedy suplementy zawierające odpowiednie witaminy dla psa.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w żywieniu psów karmami suchymi, pełnoporcjowymi. W tym przypadku, karmy wysokiej jakości, jak Moja Miska, już posiadają w swoim składzie odpowiednią zawartość witamin, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie ma potrzeby dodatkowo ich suplementować. Chyba, że pies jest chory i tego wymaga.

Jeśli nie wiecie jaką karmę wybrać, zapraszamy do założenia profilu psa, a otrzymacie propozycję karmy dopasowanej do jego potrzeb. Karmy Moja Miska stanowią kompletny i zbilansowany posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne psu na określonym etapie jego życia. Przekonajcie się sami!

Moja Miska