Wiosenne przebudzenie psa

Zakochany pies

Wiosną przyroda budzi się do życia, dzień jest coraz dłuższy, słońce przygrzewa, a my jesteśmy bardziej chętni do spacerów z naszymi psiakami. Zaczynamy prace w ogródkach, zmieniamy garderobę na lżejszą i przyglądamy się swojej sylwetce, czy aby nie ma czegoś do zrzucenia, bo lato tuż, tuż.

Dla psów w większości przypadków to dzień jak co dzień. Prowadzą spokojne życie oparte w dużej mierze na jedzeniu, spacerach, zabawie i spaniu.

I nagle następuje w nich zmiana!

W czasie kiedy suczki mają cieczkę, psy w ich otoczeniu są niespokojne, popiskują, skowyczą, a nawet odmawiają jedzenia. Potrafią być tak zdesperowane, że bez zastanowienia wybierają się na długie spacery do wybranki. Zdarza się, że robią podkop pod płotem, by wydostać się na randkę. Na spacerze, dotąd grzeczny pies, nagle nie reaguje na nasze komendy tylko rzuca się pędem w jakimś kierunku. Wcześniej od czasu do czasu niuchnął jakiś krzaczek, a teraz nagle z nosem przy ziemi ciągnie nas za sobą do jakiejś kępy trawy. A wszystko to za sprawą pozostawionego zapachu przez suczkę w rui. Niejednokrotnie zdarzyło się, że zakochany pies uciekł z domu i zamieszkał pod płotem swojej wybranki.

No cóż, to właśnie wiosna.😊

Ruja u suczki

Zmiana pory roku na cieplejszą w większości przypadków powoduje, że suczki zaczynają cykl cieczek. Oczywiście nie jest to regułą. Ruja u suczki to dla niej ciężki czas, ale też i właścicielowi nie jest łatwo. Całość trwa około 21 dni i może się wydłużyć. W czasie cieczki szaleją hormony i występuje krwawienie. U małych ras krwawienie może przebiegać praktycznie niezauważalnie, ponieważ wydalana krew jest przez nie wylizywana, gorzej wygląda to u ras dużych i olbrzymich. By uniknąć zabrudzenia dywanów, kanap czy psich posłań stosowane są specjalne majtki dla suczek.

Ruja u suczki dzieli się na cztery fazy

Faza pierwsza – przedrujowa
Trwa od 7 do 10 dni od chwili początku krwawienia. Narządy rodne zewnętrzne suki są nabrzmiałe i przekrwione. Jest to czas najbardziej obfitego krwawienia. Suczka często oddaje mocz, tym samym znacząc teren i wabiąc psy z okolicy. Jednak na tym etapie suka nie pozwoli pokryć się przez psa. Będzie wręcz wrogo do niego nastawiona, nieprzystępna. Większość suk traci apetyt i pije dużo wody.

Faza druga – ruja właściwa
Trwa zwykle 9 dni. Krwawa wydzielina robi się rozrzedzona i jasnoróżowa, zmienia się w mleczną. Suka zmienia swoje zachowanie. Domaga się pieszczot, wygina grzbiet i odchyla ogon. Sygnalizuje, że jest gotowa do przyjęcia samca. Zapach, który wydziela w tym okresie przyciąga dużo psów, nawet z odległych miejsc. Na spacerze, właściciele suczek muszą bacznie pilnować dostępu do swoich pupilek i odganiać amatorów. Między 9 a 13 dniem cieczki najłatwiej suce zajść w ciążę i to jest najlepszy czas na krycie.

Faza trzecia – porujowa
Trwa do 5 dni. Wydzielina z narządów rodnych zaczyna być ciemniejsza i dużo mniejsza. Suka zaczyna się wyciszać.

Faza czwarta – bezrujowa
Ruja u suczki kończy się i następuje kilkumiesięczny stan oczekiwania na kolejną cieczkę. Suka zachowuje się normalnie.

 

Jeżeli nie planujemy rozmnażania suki, to warto zastanowić się nad zabiegiem sterylizacji, który na zawsze zabezpieczy ją przed posiadaniem potomstwa.

Wiosenne miesiące w lecznicach weterynaryjnych często są miesiącami darmowej sterylizacji i kastracji. Warto mieć to na uwadze.

zmiana sierści psa

Dog wool close up. Concept of animal molting

Wiosenna zmiana sierści u psa

Wiosna to również czas na wymianę okrywy włosowej psa z zimowej na letnią. Właściciele psów z długą sierścią dobrze wiedzą z czym wiąże się zmiana sierści u psa, czyli popularne linienie. Sierść psiaka jest wszędzie. Nic na to nie poradzimy, trzeba ten czas przeczekać.

Aby ten proces przyspieszyć, możemy naszego czworonoga codziennie wyczesywać. Nie doprowadzimy w ten sposób do kołtunów i filcowania się sierści. Kąpiel z odpowiednio dobranymi do rodzaju skóry i sierści kosmetykami, również pozytywnie wpłynie na kondycję sierści w czasie jej wymiany.

Wiosenna zmiana diety psa – jedzenie trawy

Psy pomimo, że są mięsożercami, na spacerze chętnie skubią trawę, a szczególnie teraz kiedy jest świeża i soczysta. Powodów jedzenia trawy przez psy jest wiele. Możecie o nich przeczytać w naszym artykule Dlaczego mój pies je trawę

Taka zmiana diety psa to nic dziwnego, ale wiosenną porą może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Dlaczego? Bo w tym czasie na osiedlowych trawnikach, parkach czy nawet łąkach za miastem zaczynają być stosowanie różnego rodzaju nawozy i pestycydy. Wybierajcie takie miejsca na spacery ze swoim psem, gdzie tego typu środki chemiczne nie są stosowane.

Wiosenna oponka – zimowa otyłość psa

Zimą psy mniej intensywniej się ruszają, a my najczęściej nie zmieniamy kaloryczności posiłków, co powoduje zimową otyłość u psa. Wiosna to idealny moment, kiedy możecie rozpocząć walkę ze zbędnymi kilogramami nie tylko u siebie, ale również u psa. 😊 Na spacerze zwiększcie intensywność ruchową psa. Sami też w tym uczestniczcie. Zobaczycie jak pozytywnie wpłynie to na Wasze relacje ze zwierzakiem.

Spędzanie czasu na aktywności ruchowej z pupilem to świetna zabawa i urozmaicenie dnia. Do tego trzeba jeszcze zadbać o odpowiednią dietę. Pomoże Wam w tym portal Moja Miska. Stwórzcie profil psa, odpowiedzcie na ważne pytania związane z Waszym psem. Moja Miska zaproponuje odpowiednio dobraną, pełnoporcjową suchą karmę, która zapewni psu dobrze zbilansowany i smakowity posiłek.

kleszcz u psa
Niebezpieczny wiosenny pajęczak – kleszcz u psa
Ocieplenie klimatu spowodowało, że kleszcze w naszym kraju występują praktycznie przez cały rok. Wiosna dodatkowo zwiększa ich aktywność. Kleszcze intensywnie poszukują żywiciela, a psy są idealnymi kandydatami. Pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczeniu swojego czworonoga przed każdorazowym wyjściem z domu.

Jakie zagrożenia niesie za sobą złapanie kleszcza przez psa, przeczytacie w naszym artykule Kleszcz u psa

 

Moja Miska