Karma ze zbożami czy bez zbóż? Która będzie najlepsza dla mojego pupila? Jakich składników odżywczych dostarczają zboża? I wreszcie, czy karmy zbożowe są bezpieczne dla organizmu czworonoga? W dobie ogromnej popularności karm bezzbożowych, wielu z nas nie raz zadało sobie te pytania.
Posiłek psa powinien dostarczyć mu wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Pokarm musi być także bezpieczny. Nie może zawierać szkodliwych substancji, ani takich, których pies nie toleruje lub jest na nie wrażliwy.
Substancje odżywcze to niezbędne do odżywiania organizmu składniki pokarmowe, które możemy podzielić na sześć podstawowych grup:
wodę białka witaminy
węglowodany tłuszcze składniki mineralne
Substancje te mogą być czerpane z różnych źródeł. Natomiast głównym źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny, a więc między innymi zboża.
Moda na karmy bezzbożowe wzięła się z ludzkiej mody na żywność bezglutenową. Nie znajduje ona jednak uzasadnienia w żadnych z przeprowadzonych dotychczas u zwierząt badań klinicznych. Nie potwierdzają tego także szczegółowe obserwacje uznawane oficjalnie przez środowiska naukowe. Jeśli więc Twój pies nie jest uczulony na zboża, warto rozważyć podanie mu wysokiej jakości karmy zbożowej.
Pies zarówno fizjologicznie, jak i genetycznie przystosowany jest do umiejętnego i efektywnego wykorzystywania energii pochodzącej niemal w połowie właśnie z węglowodanów złożonych.
Pisze Alicja Rabiko -Woźniak, dietetyk zwierzęcy, powołując się na badania szwedzkich genetyków.
Zboża są głównym źródłem dających energię węglowodanów oraz włókna pokarmowego mającego wpływ na perystaltykę przewodu pokarmowego oraz jakość kału. Węglowodany są najważniejszą grupą substancji zawartych w ziarnach zbóż. Wśród tych związków największe znaczenie ma skrobia – jej zawartość może dochodzić do 75% w ziarnie. Skrobia jest z kolei bardzo dobrym źródłem energii w pokarmie.
W karmach gotowych najważniejsza jest strawność skrobi, będącej doskonałym źródłem energii. Tempo tego procesu uzależnione jest m.in. od sposobu produkcji karmy. Ekstruzja (dowiedz się czym jest karma ekstrudowana) zwiększa jej strawność. Skrobia znajdująca się w ekstrudowanych mąkach zbożowych zazwyczaj osiąga niemal 100 procentową strawność u psów. Nie ma też znaczenia rodzaj użytego ziarna – mogą to być m.in. jęczmień, owies, kukurydza czy pszenica. Wybierając karmę marki Moja Miska masz pewność, że jest to karma ekstrudowana.
Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa? Przede wszystkim potrzebami naszego pupila uzależnionymi od jego rasy, wieku, aktywności fizycznej czy alergii oraz jakością pokarmu. Moja Miska pomoże Ci w doborze najlepiej dopasowanej karmy dla Twojego pupila – w zależności od jego potrzeb i preferencji może być to wysokiej jakości karma ze zbożami Moja Miska Super Premium lub całkowicie ich pozbawiona Moja Miska bez zbóż. Załóż profil swojego psa już dziś!
Źródła:
„Buszując w zbożach – mity i kontrowersje na rynku karm”. Magazyn Dog&Sport nr 5/2016.
„Podstawy żywienia psów i kotów”. M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska.