Dietę pokarmową kojarzymy z dobrym jedzeniem, i słusznie! Odpowiednio zbilansowana zapewni naszemu psu zdrowie, dobrą kondycję oraz będzie miała wpływ na jego wygląd. Przygotowując posiłek naszemu pupilowi rzadko myślimy o tym, że podawane jedzenie może wpłynąć na jego zachowanie. Czy rzeczywiście tak jest?
Otóż tak! Wpływ diety na zachowanie psa ma znaczenie. Okazało się, że aby terapia behawioralna psa była efektywna należy zacząć od przeanalizowania co nasz pies w ciągu dnia dostaje do jedzenia.
Każda karma zawiera witaminy, mikroelementy, makroelementy, białka, tłuszcze czy węglowodany. Każdy z tych czynników ma wpływ na organizm psa, ale w tym artykule przedstawimy jaki wpływ na zachowanie psa mają aminokwasy (białka).
Zachowanie psa – agresja, nadpobudliwość
Psy należą do względnych mięsożerców i podstawą ich pożywienia przede wszystkim powinno być wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego.
Wykluczając predyspozycje rasowe, genetyczne oraz wszelkiego rodzaju dolegliwości, które mogą powodować, że pies jest agresywny czy nadpobudliwy, stosowanie nieodpowiedniej diety będzie dodatkowo wpływać na tego typu zachowanie psa.
Najczęstszym powodem jest dostarczanie psu zbyt dużej ilości energii oraz źle zbilansowanych aminokwasów.
Dzieje się tak zazwyczaj, gdy pies karmiony jest zbyt dużą ilością surowego lub gotowanego mięsa lub dostaje wysokoenergetyczną suchą karmę, z dużą zawartością białka.
Wysoka ilość aminokwasów świetnie sprawdza się u psów sportowych, pracujących i mających w ciągu dnia zapewnione dużo ruchu (nie mówimy tu o kilkugodzinnym spacerze na smyczy tylko o solidnym wysiłku). Taka dieta nie jest dla kanapowców! Objawami nadmiernej ilości energii w pożywieniu psa jest np. nadaktywność w postaci ciągłego ruchu, dewastowanie domu czy wybuchy agresji.
Aminokwasy odpowiedzialne za zachowanie psa to tyrozyna i tryptofan. Tyrozyna jest prekursorem hormonów dopaminy i noradrenaliny, które pobudzają organizm i wywołują np. agresję. Jest też neutralizatorem tryptofanu. Za to tryptofan bierze udział w syntezie serotoniny (hormonu szczęścia wydzielanego w mózgu) i przyczynia się do mniej agresywnych zachowań zwierzęcia.
Czyli, jeżeli tryptofan zostanie zneutralizowany przez nadmiar tyrozyny, doprowadzi to do braku odpowiedniej dawki serotoniny. A to z kolei doprowadzi do tego, że pies stanie się nerwowy, nie będzie sobie radzić z emocjami. Stanie się bardziej podatny na ból i wpłynie na jego agresywność.
Jak widać, jest duża zależność pomiędzy aminokwasami a wydzielanymi hormonami, które mają wpływ na zachowanie psa. Obniżając zawartość białka do 18-22% w pożywieniu naszego pupila, możemy poprawić jego zachowanie. Mięso z indyka jest bogate w tryptofan, który wpływa na wydzielanie serotoniny, a tym samym poprawia samopoczucie psa.
W diecie naszego psa unikajmy karm, które w swoim składzie zawierają dużą ilość kukurydzy – tzn. znajduje się ona na pierwszym lub drugim miejscu na liście składników. Karmy z dużą zawartością kukurydzy są karmami marketowymi i kukurydza jest ich głównym składnikiem z uwagi na swoją niską cenę – producent wykorzystał ją jako tani wypełniacz. Taka karma będzie cechować się dużą zawartością tyrozyny, a zbyt małą tryptofanu, a to może prowadzić do nadpobudliwego zachowania psa.
Kukurydza stosowana w odpowiednich proporcjach w karmie będzie mieć natomiast pozytywny wpływ na organizm naszego czworonoga. Jest ona źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Zawiera m.in. witaminy D, E, K, witaminy z grupy B, a także magnez, potas, wapń, selen, cynk, jod oraz żelazo. W kukurydzy znajdują się także składniki wspomagające wzrok – luteina oraz zeaksantyna. Kukurydza jest także dobrym źródłem naturalnego błonnika poprawiającego perystaltykę jelit.
Pamiętajmy o odpowiednim zbilansowaniu pozostałych składników takich jak tłuszcz i węglowodany. Na dzień dzisiejszy na rynku karm wielu producentów oferuje bardzo dobrej jakości pełnoporcjowe diety, które są idealnie dopasowane do potrzeb psa.
W doborze suchej karmy dla Waszego pupila pomoże portal mojamiska.pl. Tworząc na nim profil psa macie możliwość wykluczenia z diety składniki, które nie powinny znaleźć się w karmie z powodu np. alergii czy kłopotów trawiennych. Karma Moja Miska w swoim składzie zawiera wszystkie niezbędne i dobrze zbilansowane składniki odżywcze, które zapewnią psu odpowiednią dietę.