Wątróbka dla psa

Jak to jest z tą wątróbką? Czy można podać ją psu? Czy może ona mu zaszkodzić? Wokół wątróbki w diecie psa narosło wiele mitów, które obalimy w tym artykule! 

W internecie można znaleźć wiele wpisów o tym, że wątróbka szkodzi psom i pod żadnym pozorem nie powinno się jej podawać psom. Oczywiście nadmiar wątróbki może być dla psa szkodliwy  i powodować biegunki, jednak niewielkie ilości wątróbki w diecie psa na pewno mu nie zaszkodzą, a mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem diety.

Wątróbka – cenne źródło białka i nie tylko

Wątroba bogata jest w wysokojakościowe białko, w tym aminokwasy egzogenne, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ psi organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć. Wątroba to magazyn witamin. To właśnie w wątrobie wiele witamin konwertowanych jest do form aktywnych. Zawiera bardzo wiele witamin z grupy B., w tym witaminy B12, niacynę, B2 oraz kwas foliowy. To także cenne źródło witamin A, D i K. Oprócz białka oraz witamin wątroba obfituje w cenne dla organizmu psa pierwiastki, takie jak żelazo, fosfor, miedź, selen oraz cynk. Do tego wątróbka, niezależnie od rodzaju charakteryzuje się niską ceną, w porównaniu np. do mięsa mięśniowego. Dzięki temu jest to cenne źródło substancji odżywczych, które z powodzeniem można dodać do diety swojego czworonoga.

Mój pies nie tknie wątróbki

Wątróbka – dla niektórych rarytas, dla innych utrapienie. Podobnie jest u psów, jedne uwielbiają, drugie odwracają głowę na widok kawałka wątróbki w misce. Wynika to z jej specyficznego, dość gorzkiego smaku oraz zapachu. Przy wątrobie znajduje się woreczek żółciowy, w którym magazynowana jest żółć. Gdy pęknie, oblewa wątrobę i to on odpowiada za jej gorzki i cierpki smak. Jeśli kilka razy taka wątróbka wylądowała w misce psa, nie ma się co dziwić, że odmawia on jej jedzenia. Źle mu się kojarzy, niedobrze smakuje i już pewnie nigdy nie będzie to dla niego rarytas.  

Zła sława wątroby

Magazyn toksyn – to pewnie jedno z najczęstszych określeń dla wątroby. Czy aby na pewno tak jest? Wątroba rzeczywiście pełni w organizmie funkcje detoksykacyjne, jednak nie jest magazynem substancji toksycznych. Odpowiada ona za wyłapywanie substancji toksycznych, ich przemianę w formy, dzięki którym mogą one pozostać bezpiecznie wydalone z organizmu za pomocą nerek. Dotyczy to zarówno związków chemicznych z zewnątrz np. metabolitów leków, ale także przemiany amoniaku w mocznik, która cały czas zachodzi w organizmach psów. Pełni ona funkcję magazynu m.in. dla glikogenu, który jest dla psów źródłem energii. Dochodzi w niej również do syntezy kwasów żółciowych, które są niezbędne do procesu trawienia tłuszczów.

Jaka wątróbka dla psa?

Nie taka wątróbka straszna jak ją malują. Jednak czy każdą wątróbkę można podawać psom? Każde zwierzę posiada wątrobę. Popularnymi wątróbkami są te pochodzące od drobiu: z kurczaka, indyka, czy z kaczki. Z powodzeniem można je stosować w żywieniu psów, są one łatwo dostępne i dodatkowo mniejsze, dzięki czemu łatwiejsze w porcjowaniu. W sklepach można spotkać jeszcze wątroby cielęce, wieprzowe i wołowe, je także można podawać psom.

Wątróbka surowa czy gotowana?

W diecie BARF psy jedzą surową wątróbkę, jako element ich codziennych posiłków. W diecie gotowanej wątróbka dodawana jest po obróbce termicznej. W przypadku psów, które na co dzień jedzą karmę dodanie wątróbki może spowodować różne reakcje ze strony układu pokarmowego i w takich przypadkach dobrze stosować ją w formie przysmaków, jako urozmaicenie diety. Konsekwencją zbyt dużej ilości wątróbki w diecie może być biegunka. Dlatego to w jakiej formie podasz swojemu psu wątróbki zależy od sposobu żywienia psa, wrażliwości jego układu pokarmowego oraz preferencji smakowych.

Co za dużo to nie zdrowo

Wiecie już, że wątróbka to cenne źródło wielu witamin, aminokwasów i pierwiastków. Niektórych z tych składników zawiera ona duże ilości, dlatego należy traktować ją jako dodatek do diety, a nie jako codzienną porcję jedzenia. Dlatego dobrze sprawdzi się ona w formie suszonych przysmaków, past treningowych, czy jako składnik pieczonych ciasteczek dla psów.

Jak przygotować wątróbkowe pyszności?

Suszone przysmaki

Dowolny rodzaj wątróbki pokrój na cienkie, równomiernej wielkości paski. Tak przygotowane kawałki wątróbki ułóż na suszarce do grzybów i susz minimum 8 godzin, do całkowitego wysuszenia. Ten sam efekt możesz uzyskać układając kawałki wątróbki na blaszce do pieczenia i susząc je w piekarniku w temperaturze 60°C przez kilka godzin. Gotowe suszki przechowuj w zamkniętym pojemniku, żeby dłużej zachowały smak i świeżość.

Pieczone ciasteczka

Wątróbka może stanowić idealny dodatek do pieczonych ciasteczek, dzięki którym zyskają one niesamowity smak i zapach. Pamiętaj, żeby wątróbka nie stanowiła bazy ciasteczek, a jedynie była smakowitym dodatkiem. Wątróbkę możesz dodać w formie surowej i zmielonej lub wcześniej ugotować ją, co ułatwi podzielenie jej i wymieszanie z pozostałymi składnikami.

Pasta z wątróbką

Jako ekstra nagrodę po lub w trakcie treningu można stosować pastę dla psa z wątróbką. Wystarczy ugotować mięso z indyka lub wołowe wraz z wątróbką, następnie zmielić je za pomocą maszynki do mięsa. Pamiętaj, aby nie wylewać wody, w której gotowane było mięso. Po zmieleniu mięsa, należy dodać do niego olej np. rybny, a następnie w celu uzyskania konsystencji pasty dodawać wodę. Pastę można przełożyć do wielorazowej tubki, z której pies zje ją w trakcie treningu.

Moja Miska