10 czerwca 2020

Truskawki w diecie psa

Czy pies może jeść truskawki razem z nami?

Jak wiemy, pies należy do względnych mięsożerców i podstawą jego diety powinno być białko pochodzenia zwierzęcego. Pomimo tego, pieski również nie stronią w swoim jadłospisie od różnego rodzaju owoców i warzyw. Do takich owoców lubianych przez psiaki możemy zaliczyć truskawki. Mogą być spożywane przez psy pod warunkiem, że nie mają na nie reakcji alergicznej. Łatwo możemy to sprawdzić podając psu kilka sztuk i obserwując czy nie występują charakterystyczne objawy w postaci drapania się, trzepotania uszami, wysypki czy biegunki i wymiotów. Przed podaniem psu tego pysznego przysmaku, truskawki należy umyć i oderwać szypułki. Małe pieski powinny dostać owoce pokrojone na drobne kawałki, żeby nie doprowadzić do zadławienia. Truskawki traktujmy jako przysmak, nagrodę czy deser zachowując przy tym umiar i zdrowy rozsądek co do serwowanej ilości. Psy wiecznie głodne po zjedzeniu dużej porcji tych pysznych owoców mogą dostać rozstroju żołądka. Truskawki powinny być spożywane przez psiaki w postaci surowej lub mrożonej. Nie podawajmy psu truskawek z cukrem, śmietaną czy w postaci wypieków. Zmiksowane truskawki, a następnie zamrożone w kostki będą świetną chłodzącą przekąską dla pupila w upalne dni. Pies może jeść truskawki razem z nami jeżeli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych zasad.

Jakie właściwości odżywcze i zdrowotne mają truskawki w diecie psa?

Truskawki to bardzo zdrowy i odżywczy owoc zarówno dla ludzi jak i dla psów. W swoim składzie zawierają witaminę C, witaminy z grupy B jak też niewielkie ilości witamin A i E oraz makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Psy spożywając truskawki, również dostarczają organizmowi błonnik, niezbędny dla dobrej przemiany materii, wspierający prawidłowy rozwój flory bakteryjnej w jelitach i zapobiegający biegunkom lub zaparciom. Pektyny zawarte w truskawkach pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne w tych owocach mają działanie żółciopędne co usprawnia pracę wątroby. Truskawki charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym przez co nie powodują wzrostu glukozy we krwi, obniżają poziom cholesterolu i wchłaniania tłuszczu. Świetnie sprawdzą się w diecie dla psów z nadwagą. Powinny być podawane w rozsądnych ilościach psom, które mają problemy z wątrobą, nerkami lub sercem. Truskawki w diecie psa będą stanowiły świetne urozmaicenie posiłku czworonoga. Nie zapominajmy, że truskawki to tylko niewielki dodatek i urozmaicenie diety psa. Podstawowym i pełno porcjowym posiłkiem czworonożnego przyjaciela nadal powinna być na przykład sucha karma dobrej jakości. Jeżeli jeszcze nie trafiliście na suchą karmę, która smakowałaby waszemu psu, a przy tym była odpowiednio zbilansowana, to zapraszamy do odwiedzenia portalu www.mojamiska.pl

Tworząc profil psa i przekazując nam niezbędne informacje o jego kondycji, problemach zdrowotnych i produktach, które powinien pupil mieć wykluczone z diety, dopasowujemy odpowiednią karmę do jego potrzeb oraz dodatkowo personalizujemy ją zdjęciem Waszego psa. Zapraszamy do stworzenia profilu!

Moja Miska