Każda rasa psów ma konkretne potrzeby żywieniowe. Uzależnione są one od różnych czynników, np. od tego, jaką wielkość i masę osiągają zwierzęta. Zależą one również od zagrożeń, które mogą czyhać na przedstawicieli danej rasy.
Shih tzu to wyjątkowe psiaki, które dotrzymują towarzystwa ludziom od wielu lat. To ulubiona rasa chińskich cesarzy, która do Europy trafiła w XX wieku. Dziś jej przedstawiciele cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Stad pytanie – jak powinno wyglądać karmienie psów shih tzu?
Psy małych ras potocznie bywają nazywane „kanapowymi”. Shih tzu to zwierzęta, które lubią towarzystwo człowieka, a także odpoczynek i sen. Nie oznacza to jednak, że są leniwe. Te łagodne psiaki z chęcią uczestniczą w spacerach. Lubią różnego rodzaju zabawy z właścicielami. Są bardzo towarzyskie i potrafią dostosować swój charakter do domowników.
Shih tzu to rasa wybierana głównie przez mieszkańców miast, ponieważ tym zwierzętom będzie się dobrze mieszkać zarówno w domu z podwórkiem, jak i w bloku. Ich wesołe i łagodne usposobienie sprawia, że będą dobrymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Tolerują także inne domowe pupile.
Chińscy cesarze cenili tę rasę tak bardzo, że przez lata strzegli swoich pupili jak oka w głowie. Nie sprzedawali lub wymieniali psów shih tzu, które były ich skarbem, a nie towarem handlowym. Nazwa rasy w tłumaczeniu na polski oznacza „lwiego psa”. Te niewielkie zwierzaki przypominają wyglądem właśnie króla zwierząt. Charakteryzuje je podobna dostojność.
Psy shih tzu nie mają tak bujnych grzyw jak lwy, ale ich sierść jest gęsta i długa. Bywa nazywana potocznie „włosami” ze względu na brak podszerstka. Wymaga ona regularnej pielęgnacji, czesania, a także strzyżenia. Zwierzęta tej rasy mogą mieć zróżnicowane umaszczenie
Shih tzu to niewielkie psy, które najczęściej ważą od 4 do 8 kg. Mogą żyć nawet kilkanaście lat.
Żywienie każdego psa powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Podczas wyboru pokarmu warto wziąć pod uwagę takie cechy jak: jego wiek, masę, typ sylwetki oraz poziom aktywności fizycznej i energii. W przypadku psów rasowych, takich jak shih tzu, można kierować się uniwersalnymi zasadami żywienia, które będą pasować do wielu przedstawicieli tego rodzaju zwierząt.
Wszystkie niewielkie rasy, również shih tzu, powinny mieć dostosowaną karmę do rozmiaru szczęki. Kawałki suchego pożywienia muszą być nieduże, aby pupile mogły z łatwością je pogryźć. Psy rasy shih tzu mają gęste włosy, które czasami wypadają i szybko rosną. Z tego powodu dieta tych zwierzaków powinna obfitować w białko. Warto wybrać suchą karmę, która będzie miała w składzie dużo mięsa i niewiele zbóż. Znajdziesz taką w sklepie Moja Miska. Wypełnij specjalny formularz, aby zakupić skomponowaną suchą karmę dla konkretnych potrzeb Twojego pupila.
Podczas ustalania sposobu żywienia swojego pupila wielu właścicieli zastanawia się nie tylko nad tym, jakie jedzenie dla niego wybrać, ale także jak często je podawać. Częstotliwość posiłków jest uzależniona m.in. od wieku zwierzaka.
Szczenięta tej rasy rosną bardzo szybko. Osiągają maksymalne rozmiary już ok. 10 miesiąca życia. Ich rozwój musi być wsparty odpowiednim pożywieniem podawanym często, bo nawet 3-4 razy dziennie. Jeśli pupilowi sprawia trudność gryzienie suchej karmy, można ją namoczyć.
Dorosłe osobniki powinny być karmione małymi porcjami. Mogą być one podawane dwa, a nawet trzy razy dziennie. Ilość karmy powinna być dokładnie odliczona, ponieważ przedstawiciele tej niewielkiej rasy mają wilczy apetyt. Lubią się objadać, co może prowadzić do nadwagi. Warto dokładnie porcjować karmę i podawać ją tylko w określonych porach. Sprawi to, że pożywienie zawsze będzie świeże.
Należy pamiętać, że każdy domowy zwierzak musi mieć zagwarantowany dostęp do świeżej wody. Jego miseczka nigdy nie powinna być pusta. Jeśli chodzi o karmę, to powinna być ona dostosowana do konkretnych potrzeb pupila. Właściciele shih tzu mogą zaopatrzyć się w spersonalizowaną karmę bogatą w białko w sklepie Moja Miska. Aby ułatwić żywienie czworonoga, do każdego opakowania pokarmu dołączona jest informacja o jego porcjowaniu.