Kiedy małe szczeniaczki przychodzą na świat, to oprócz tego, że nic nie widzą, to również prawie nie słyszą. Wydają z siebie tylko odgłosy popiskiwania, mruczenia. Szczeniaczki zaczynają otwierać oczy około 10 dnia od narodzin, a ich słuch wyostrza się po 2 tygodniach.
O tym, jaki kolor oczu będzie miał pies, dowiemy się dopiero kiedy skończy 10 tygodni. Wszystkie szczeniaczki rodzą się z szaroniebieskim zabarwieniem tęczówki. Potem kolor zmienia się najczęściej na różnego rodzaju odcienie brązu.
Są rasy psów, u których tęczówka ma kolor niebieski, lub każde oko jest w innym kolorze. Takie zjawisko nazywamy heterochromią. Zdarza się u psów, które mają umaszczenie w dwóch lub trzech kolorach. Heterochromia jest w większości przypadków dziedziczona. Do ras, u których spotykamy najczęściej różnorodność w wybarwieniu tęczówki należą husky syberyjski, owczarek australijski, border collie, dalmatyńczyk i wyżeł weimarski.
Za niebieski kolor oczu najczęściej odpowiedzialny jest gen merle. Gen ten modyfikuje lub znosi inny gen, odpowiedzialny za wybarwienie tęczówki. Odpowiedzialny jest także za albinizm u psów. Różne kolory tęczówki również mogą powodować, że pies w przyszłości może mieć kłopoty ze słuchem.
Innym powodem występowania niebieskich oczu u psów jest problem z komórkami produkującymi pigment. Zazwyczaj takie zwierzęta mają białe wybarwienia wokół oczu, białe plamki na pysku i różowy nos.
Podsumowując, najbardziej charakterystycznym kolorem oczu psów jest kolor brązowy w różnych odcieniach. I mimo, że pięknie to wygląda, gdy pies ma niebieskie oczy, to niestety najczęściej oznacza wadę spowodowaną uszkodzeniem kodu genetycznego.
Na pewno właściciele psów niejednokrotnie zastanawiali się w jakim kolorze kupić zabawkę dla swojego czworonożnego pupila.
Jak widzi pies? Czy zobaczy ten kolor tak jak wy?
Otóż prawda jest taka, że psy widzą zupełnie inaczej niż człowiek. Jedynymi kolorami jakie pies rozpoznaje to żółty, niebieski, biały, czarny oraz wszystkie odcienie szarości. To trochę jak daltonista, pies nie widzi czerwonego ani zielonego. Ale to nie znaczy, że nie widzi czerwonego czy zielonego przedmiotu.
Po prostu jest on dla niego szary.
Jeśli chodzi o długość widzenia to nie możemy o psach powiedzieć, że mają sokoli wzrok. Psy są krótkowidzami i długość ich widzenia zależy od tego czy dana rzecz rusza się czy nie. Poruszający się cel pies zauważy z odległości 800-900 metrów, ten sam cel bez ruchu zwierzak zobaczy z odległości 700 metrów.
Jeżeli przedmioty wokół psa będą w jaskrawych kolorach to jego widzenie będzie dużo ostrzejsze. Naszych pupili możemy często zobaczyć w sytuacji, jak wpatrują się w telewizor. Nie wyobrażajmy sobie jednak, że właśnie zainteresował ich program nadawany w TV 😊 Wpatrywanie się w telewizor jest dla nich tak fascynujące, ponieważ uwagę psa przyciąga migoczący obraz.
W porównaniu z człowiekiem, psy mają szersze pole widzenia. Człowiek widzi na szerokość mniej więcej 180 stopni. Czworonogi, które mają długie kufy i oczy osadzone po bokach czaszki mają szerokość widzenia do 270 stopni. Dlatego nie zawsze muszą odwracać głowę, żeby zobaczyć co dzieje się z boku. Szerokość widzenia zbliżoną do ludzkiego, mają pieski ze skróconą kufą (brachycefaliczne), takie jak mopsy czy buldożki francuskie.
Udowodniono, że psy widzą dużo więcej odcieni szarości niż ludzie, dlatego też świetnie radzą sobie w ciemnościach. Mają również większą liczbę pręcików osadzonych w siatkówce oka, co daje im możliwość jaśniejszego widzenia. Czy pies widzi po ciemku? Z pewnością widzi lepiej w bardzo słabym świetle.
Pamiętajmy, że pies najbardziej polega na swoim węchu. Wzrok psa może go zawieść jeżeli do zabawy użyjemy na przykład czerwonej piłki. Rzucona w zieloną trawę będzie tylko kolejnym szarym elementem na szarym tle, trudnym do zlokalizowania. Polecane kolory dla psa to żółty, niebieski, biały.
Na dobry wzrok psa możemy wpłynąć poprzez właściwą dietę. Zapraszamy do założenia profilu psa, a otrzymacie propozycję karmy dopasowanej do jego potrzeb. Karmy Moja Miska stanowią kompletny i zbilansowany posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne psu na określonym etapie jego życia. Przekonajcie się sami!