Psi niejadek – mamy na niego kilka sposobów

Mieszka z Tobą pies niejadek?

Posiadacze psów wiecznie głodnych, nigdy nie zrozumieją takiego zjawiska jak pies niejadek. Ich zmartwieniem jest ciągłe pilnowanie, żeby pies chociaż przez chwilę pomyślał o czymś innym niż jedzenie i zachował odpowiednią sylwetkę. Tak źle i tak źle! Życie właściciela psa nie zawsze jest usłane różami.

Nasz pupil to żywa istota, za którą jesteśmy odpowiedzialni i traktujemy go jak członka rodziny. Wybrzydzanie i stosowanie strajku głodowego dla psiego niejadka to normalka, a dla nas ogromny stres. Bo kto chciałby głodzić psa!

Jakie są sposoby na niejadka?

Zdrowie to podstawa – ustal przyczynę
Zanim zaczniesz panikować, że pies umrze z głodu, pomyśl o wizycie u lekarza weterynarii. Odmawianie jedzenia i brak apetytu może mieć podłoże chorobowe. Jeżeli od strony zdrowotnej pies jest w dobrej kondycji i lekarz wykluczył jakąkolwiek chorobę, a pies nadal nie chce jeść, trzeba w jego życiu wprowadzić pewne zmiany.

Czy istnieją sposoby na niejadka? Oczywiście 😊 Oto kilka z nich:

Zasada 15 minut

Pozostawienie suchej karmy w misce na okres 12 godzin powoduje, że karma nie nadaje się do spożycia. Nabiera wilgoci, utlenia się, rozwijają się niepożądane bakterie i traci smakowitość. Dodatnia temperatura w pomieszczeniu rozpoczyna proces fermentacji. Pamiętajmy, że atrakcyjność jedzenia pies określa nie kubkami smakowymi, a węchem. Nikt z nas nie chciałby jeść takiego jedzenia i tak dzieje się również z psami.

Wprowadzenie zasady – karma w misce przez 15 min. bardzo skutecznie eliminuje biegunki oraz tzw. „syndrom niejadka ”. Zostawiamy jedzenie w misce na 15 minut, następnie chowamy miskę w niedostępne miejsce. Tą zasadę stosujemy przy każdej planowanej kolejnej porcji jedzenia dla psa, do której jest przyzwyczajony. Może to potrwać kilka dni i wymaga konsekwencji od właściciela oraz kontroli nad dokarmianiem pomiędzy posiłkami np. przysmakami, które często są bardzo kaloryczne.

Nie ma nic gorszego od pozostawiania jedzenia w misce psa, żeby mógł jeść kiedy ma na to ochotę. Tracimy nad tym całkowitą kontrolę ,a pies, który podchodzi i co chwilę podjada, nigdy tak do końca nie będzie odczuwał głodu.

Zamiast miski, ręka

Jest to metoda na psich niejadków, która polega na karmieniu psa z ręki. Przy okazji spaceru, treningu lub zabawy, jako nagrodę za dobrze wykonane zadanie podajemy psu zamiast przysmaków – dzienną porcję karmy.

Jest to dla psa coś innego, ciekawego, zmusza go do wysiłku fizycznego i umysłowego. W umyśle psa to nie ta sama karma, która kojarzy mu się z domową nudą, to jedzonko, na które trzeba zasłużyć. Możemy również jedzenie chować w różnych miejscach w domu czy ogrodzie, gdzie dodatkowo pies wyostrzy swoje naturalne instynkty i zdolności w poszukiwaniu jedzenia. Nie ma to jak zabić nudę i rutynę!

Żeby niejadek zjadł obiadek, trzeba go zmęczyć
Jeżeli aktywnością Twojego psa jest tylko podchodzenie do miski z jedzeniem, to na pewno po pewnym czasie ta czynność również będzie kojarzyła mu się tylko z nudą. Zabierzmy psa na długi spacer. Rzucanie piłki, przeciąganie szarpaka, zabawa z innymi psami, to wszystko pozytywnie wpłynie na metabolizm psa i zwiększy jego apetyt. Zmiana otoczenia również zmusi psa do aktywności w celu zbadania nowego terenu.

Jakość karmy ma znaczenie

Psy tak jak i ludzie też mają ulubione dania. Trzeba wziąć pod uwagę, że psu po prostu coś może nie smakować. Zanim zdecydujesz się na zmianę karmy, dokładnie przyjrzyj się składowi. Psy to mięsożercy, nie będą ze smakiem jadły karmy, w której głównym składnikiem będą tanie wypełniacze w postaci zbóż, kukurydzy, ryżu czy soi. Mięso w karmie powinno znajdować się w składzie na pierwszym miejscu.

Najbardziej smakowitym mięsem dla psów jest mięso z kurczaka pod warunkiem, że pies nie jest na nie uczulony. Stosowanie oleju z łososia, również poprawia smakowitość suchej karmy i dodatkowo wzbogaca dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Nie łatwo jest zadowolić niejadka i może zdarzyć się tak, że jedynym jedzeniem, które Twój pies będzie chciał jeść to takie, które sam ugotujesz. Czasami rozmiar i twardość suchej karmy może też zniechęcać do jedzenia, bo pies ma chore zęby i problem z gryzieniem.

Dlaczego pies nie chce jeść?

To, dlaczego pies nie chce jeść może mieć różne przyczyny. Do niegroźnych przykładów spadku apetytu u psów możemy zaliczyć upał, stres, przekarmienie, cieczkę (u samicy spada zainteresowanie jedzeniem, a psy potrafią się „zakochać”).

Apetyt u psów jest regulowany wieloma czynnikami, takimi jak: neurologiczne, hormonalne, metaboliczne, psychiczne. Ważne jest, by odpowiednio rozpoznać przyczynę braku apetytu, a nie ciągle zmieniać rodzaj pożywienia.

Zdarza się również, że pies potrafi skojarzyć swoje kłopoty zdrowotne z karmą, którą jadł w tym czasie. Odmawia jej jedzenia, a my nie domyślamy się dlaczego.

Indywidualne podejście do potrzeb psa, oparte na przeprowadzeniu wywiadu i zebraniu niezbędnych informacji o psie umożliwia dopasowanie odpowiedniego jedzenia dla Waszego czworonoga. W doborze karmy spełniającej wszystkie zachcianki niejadka pomoże portal Moja Miska

Zbuduj profil psa i zobacz jakie to proste. 😊

Moja Miska