1 kwietnia 2020

Pies do domu – i co dalej?

Ci, którzy zareagowali entuzjastycznie, ochoczo zasiedli do komputera, w celu przeglądania zdjęć piesków dorosłych i szczeniaczków. Nikt nie jest w stanie oprzeć się urokowi małego labradora, yorczka czy buldożka. A dorosły nowofundland czy mastif to dopiero zrobiłby wrażenie na sąsiadach!

Tak to się zaczyna. Jednak nie powinniśmy sugerować się tylko wyglądem, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z charakterystyką danej rasy. Szczeniaczek tylko przez kilka miesięcy będzie małym pieskiem. Większość swojego życia spędzi z nami jako pies dorosły oraz senior. Charakterystyka danej rasy pokaże nam z jakimi problemami w przyszłości możemy się spotkać. Chodzi tu o usposobienie i charakter danej rasy, choroby, które mogą pieska spotkać oraz pielęgnacja. Do tego wszystkiego, musimy również zadecydować czy zależy nam na piesku z rodowodem, czy bez, a może wykażemy się dobrocią serca i zdecydujemy się na pupila ze schroniska lub fundacji.

To bardzo ważne decyzje i na długie lata, więc warto to porządnie przemyśleć. Schroniska, fundacje i domy tymczasowe są pełne takich piesków, które nie spełniły oczekiwań właścicieli. Nie skazujmy kolejnego czworonoga na cierpienie z powodu nieprzemyślanych decyzji. Te stworzenia mają uczucia, szybko przywiązują się do ludzi i są oddane do końca życia.

Jeżeli podjęliśmy decyzję, że szczeniak czy pies w domu się pojawi, to co dalej powinniśmy zrobić?

Pierwszy pies w domu – jak przygotować rodzinę na jego przyjęcie?
Najczęściej to dzieci bardzo pragną mieć pieska w domu, po czym euforia kończy się po około dwóch tygodniach, a szereg obowiązków spada na rodziców. Powinniśmy usiąść wspólnie z rodziną i omówić z nimi krok po kroku, jakie nastąpią zmiany w dotychczasowym życiu kiedy pojawi się nowy, czworonożny członek rodziny.

Dzieci powinny otrzymać obowiązki na miarę ich możliwości dostosowane odpowiednio do ich wieku i rozwoju emocjonalnego. Nie spodziewajmy się, że kilkulatek będzie w stanie regularnie wyprowadzać na spacery psa, który w życiu dorosłym osiągnie masę ciała dwu czy trzykrotnie większą od wagi dziecka. Pies osiągnie swoją docelową wagę w przeciągu roku do 2 lat w zależności od rasy.

Musimy również wziąć pod uwagę charakter psa. Powierzenie opieki dziecku nad dużym psem, agresywnym, nieposłusznym, może tylko przysporzyć nam kłopotów, a nawet doprowadzić do nieszczęścia. To właściciel ponosi odpowiedzialność za wszystko co nabroi pies.

pies w domu

Pies w domu

Gdy już pojawi się pies w domu, wszystko co zostanie ustalone wcześniej co do opieki nad nim, powinno być konsekwentnie wdrażane i realizowane. Wpojenie dobrych nawyków od samego początku tylko przyniesie same korzyści w wychowaniu psa. Jeśli będzie to szczeniaczek, to warto zastanowić się nad szkoleniem i skorzystać z psiego przedszkola, gdzie będzie socjalizował się z innymi pieskami, uczył się podstawowych poleceń, komend i posłuszeństwa. My jako właściciele, też skorzystamy z takich spotkań w gronie posiadaczy czworonogów, którzy ochoczo podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. W przypadku psów dorosłych również mamy możliwość zapisać pieska do szkoły. O rodzajach szkolenia napisaliśmy na stronie www.mojamiska.pl w zakładce Zdrowie psa w artykule pt. Szkolenie psa.

Jak przygotować dom na przyjście szczeniaczka oraz zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne do jego pielęgnacji i wychowania pisaliśmy w artykule pt. Jak przygotować dom – szczeniak w domu.

Należy również zorientować się, gdzie w okolicy znajduje się lekarz weterynarii, ponieważ będą nas czekały wizyty związane np. ze szczepieniami, założeniem chipa, odrobaczaniem i ogólną kontrolą stanu zdrowia.

Trzeba pamiętać również o tym, że pies to żywa istota i musi jeść. Uwzględnijcie w budżecie domowym dodatkowe wydatki na jedzenie. Pielęgnacja, akcesoria typu posłanie oraz zabawki to także koszt posiadania psa.

Odpowiednie żywienie

Często, biorąc pod swój dach zwierzę, nie mamy pojęcia o jego odpowiednim żywieniu. Z pomocą przychodzi Moja Miska. Nie musisz mieć wiedzy o żywieniu, aby karmić swojego psa pokarmem zaspokajającym jego wszystkie potrzeby na określonym etapie jego życia. Wejdź na stronę www.mojamiska.pl, stwórz profil psa odpowiadając na kilka pytań o nim, a my dopasujemy najlepszą dla niego dietę.

Moja Miska