W sytuacjach codziennych można spotkać się z potocznym określeniem „wilczur”. Niektórzy używają go jako synonimu dla owczarka niemieckiego. Czy jest to właściwe? Może sugerować, że psy tej rasy odżywiają się podobnie do wilków. To potoczne określenie dotyczy głównie wyglądu zwierząt, ale należy pamiętać, że owczarki niemieckie trzeba karmić we właściwy sposób. Ich jadłospis, a także częstość podawania posiłków, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierząt.
Spersonalizowana karma dla Twojego pupila!
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dotyczy to również lojalnych i towarzyskich owczarków niemieckich, które są jedną z najpopularniejszych ras na świecie. Te energiczne zwierzęta potrzebują dużo ruchu, dlatego będą dobrymi towarzyszami dla osób aktywnych. Warto zapewnić im dużo przestrzeni, najlepszym środowiskiem będzie dla nich dom z podwórkiem.
Owczarki niemieckie to inteligentne i posłuszne zwierzęta, dlatego łatwo poddają się tresurze. Szybko się uczą, zarówno prostych sztuczek, jak i bardziej skomplikowanych komend. Dzięki temu są wykorzystywane jako psy użytkowe. Często pracują dla policji i innych instytucji o podobnym charakterze, np. straży granicznej. Wykorzystywane tam są m.in. ich zdolności tropiące i obronne. Owczarki niemieckie mogą być także szkolone na przewodników dla niewidomych. Psy tej rasy chętnie wykorzystywane są jako zwierzęcy aktorzy. Mogą również brać udział w różnych zawodach i konkursach sportowych.
To, w jaki sposób karmić zwierzę, jest uzależnione od charakterystyki jego rasy. Owczarki niemieckie są dużymi psami, które mogą (w zależności od płci) osiągnąć wysokość nawet ponad 60 cm. Ich waga oscyluje w granicach od 25 do 45 kg, przy czym suki są mniejsze i lżejsze od psów. Mają silne, umięśnione kończyny i długi ogon. Ich umaszczenie może być zróżnicowane, chociaż najczęściej spotyka się warianty czarne z podpaleniem. Żyją one dość długo, nawet do 13 lat.
Owczarki niemieckie, jak wszystkie psy dużych ras, mogą być narażone na schorzenia kończyn, głównie stawów. Z tego powodu ich dieta powinna być bogata w białko. Warto wybierać karmy z dużą zawartością mięsa, bezzbożowe. Ziarna mogą być zastąpione przez inne źródła węglowodanów, np. ziemniaki.
Przy planowaniu sposobu odżywiania dla psa należy pamiętać, aby podawać mu jedzenie przystosowane do jego potrzeb. Owczarki niemieckie są nazywane wilczurami, ale to nie oznacza, że można podawać im mięsne resztki, takie jak np. kości.
Jadłospis można dostosować do indywidualnych preferencji pupila. W przypadku psów tej rasy sprawdzą się różne style żywienia: karmy mokre, suche, jak i dieta BARF. Samodzielne stworzenie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu może być trudne, szczególnie dla początkujących właścicieli. Moja Miska pozwala na spersonalizowanie pokarmu. W przypadku owczarka niemieckiego warto wybrać suchą karmę bez zbóż, z dużą zawartością mięsa. Można dobrać warianty takie jak: kurczak, wołowina i wieprzowina. Wielkość chrupek została dopasowana do szczęk owczarków niemieckich.
Warto dopasować to, kiedy podaje się jedzenie psom, do ich rasy oraz wieku. Szczenięta można karmić kilka razy dziennie (od 3 do 6), niewielkimi porcjami. W przypadku trudności z gryzieniem sugerowane jest, żeby chrupki namoczyć.
W miarę dorastania psa należy zmniejszać częstotliwość karmienia. Dorosłe owczarki niemieckie powinny przyjmować pożywienie dwa razy na dobę, w regularnych porach. W miarę indywidualnych potrzeb można także zdecydować się na podawanie jednej większej porcji dziennie.
Należy pamiętać, że każdy pies powinien mieć dostęp do czystej wody. Podawana sucha karma również powinna być świeża i dobrej jakości.
Karmienie pupila powinno być zaplanowane z myślą o jego potrzebach. Owczarkom niemieckim polecana jest karma bezzbożowa, z dużą zawartością mięsa i innych składników funkcjonalnych. Suchy pokarm jest także doceniany przez właścicieli, ponieważ łatwo go przechowywać i długo zachowuje świeżość.