Jak pomóc psu przetrwać upalny dzień

Psy w odróżnieniu od ludzi nie pocą się, a temperaturę swojego ciała regulują poprzez oddech. Jedyną częścią ciała psa, która posiada gruczoły potowe, są opuszki łap, jednak ich powierzchnia jest zbyt mała, aby były w stanie znacząco wpłynąć na termoregulację organizmu. W okresie kiedy powietrze jest gorące, również schłodzenie poprzez ziajanie, może przychodzić naszym pupilom z dużym trudem. Z tego powodu latem nasze psiaki szczególnie narażone są na przegrzanie oraz udar słoneczny. Jak więc możemy zwiększyć komfort i bezpieczeństwo naszego psa w upalny dzień?

Spacery rano i wieczorem

Przede wszystkim warto zmienić naszą dobową rutynę i zrezygnować z długich spacerów w ciągu dnia. Ograniczmy się do krótszego wyjścia, a wszelkie aktywności na zewnątrz, przesuńmy na poranne i wieczorne godziny, kiedy temperatura nie jest aż tak wysoka. W czasie spacerów wybierajmy zacienione miejsca oraz unikajmy nagrzanych powierzchni, które mogą poparzyć opuszki łap naszych podopiecznych. Pamiętajmy także, aby na spacery zabierać ze sobą wodę dla siebie i naszego zwierzaka.

Kąpiele

Dobrym pomysłem jest także wybranie się z psem nad wodę lub zrobienie mu basenu w przydomowym ogródku. Taka kąpiel pomoże mu się schłodzić, a dla wielu psiaków będzie także świetną zabawą. Jeśli nasz pies nie chce się zamoczyć, nie zmuszajmy go do tego. Nigdy też nie wrzucajmy go do wody, ponieważ może doznać szoku termicznego lub nabawić się traumy.

Kamizelka i mata chłodząca

W domu warto zapewnić psu odpoczynek na chłodnej powierzchni. Bardzo dobrze sprawdzą się zimne kafelki. Jeśli jednak takich w domu nie mamy, możemy zaopatrzyć naszego pupila w specjalną matę chłodzącą. Możemy wykorzystać nie tylko w domu, ale także w czasie podróży samochodem lub zabrać ze sobą do parku czy na plażę. W czasie dłuższych spacerów, lepiej niż mata, sprawdzi się kamizelka chłodząca, działająca na tej samej zasadzie. Taka kamizelka w gorący dzień działa nawet do kilkunastu godzin, przynosząc naszemu psu prawdziwą ulgę.

Chłodne przekąski

Dobrym rozwiązaniem w gorący dzień są także chłodne przekąski dla psów. Żeby taka przekąska była bezpieczna, a psiak nie nabawił się infekcji gardła, najlepiej przygotować ją w specjalnym gryzaku z otworem. Dzięki temu pies będzie musiał wylizać zawartość ze środka, a nie połknąć ją w całości. Zabawkę wypełniamy domowej roboty pastą dla psa, do zrobienia której możemy użyć chociażby zmielonych warzyw i owoców. Na samo dno zabawki warto wsypać trochę suchej karmy, aby ta wypadła, kiedy psiak wyliże zamarzniętą zawartość – dzięki temu nie zniechęci się przed zjedzeniem wszystkiego. Taka przekąska nie tylko zajmie naszemu pupilowi czas i pozwoli mu się wyciszyć po spacerze, ale także przyniesie mu ochłodę.

Czego należy unikać

Nigdy nie zostawiajmy naszego psa samego w samochodzie. W gorący dzień temperatura rośnie w nim błyskawicznie i nawet w ciągu kilku minut pies może doznać przegrzania. Unikajmy także zakładania psu kagańców taśmowych, które ograniczają ziajanie. Dużo lepiej sprawdzą się kagańce fizjologiczne, umożliwiające psu swobodne otwieranie pyska oraz napicie się wody. W gorące dni zdejmijmy naszemu psu także wszelkie obroże oraz szelki zawierające metalowe elementy – mogą się one bardzo szybko nagrzewać i poparzyć naszego psiaka. Również dieta psa może mieć wpływ na jego formę w upalne dni – zdrowe, zrównoważone posiłki sprawią, że nasz pies będzie czuł się lepiej i nie zabraknie mu żadnych niezbędnych składników odżywczych i witamin.

W czasie upałów zwracajmy szczególną uwagę na nasze psiaki. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, takie jak szybki i płytki oddech, sinienie dziąseł, ślinienie się czy osowiałość, jak najszybciej przenieśmy naszego pupila w chłodne miejsce, obłóżmy zimnymi okładami oraz zawieźmy do weterynarza.

Moja Miska