Jednym ze sposobów, dzięki którym uda Ci się ocenić stan wagi Twojego psa jest badanie palpacyjne – to znaczy próba zlokalizowania palcami jego żeber oraz kręgosłupa. U szczupłego psa powinny one być wyczuwalne pod naciskiem, przykryte cienką warstwą tłuszczu i skóry. Żebra powinny dać się policzyć. Jeśli nie możesz odnaleźć palcami klatki piersiowej – Twój pies najprawdopodobniej ma nadwagę.
Spójrz również na swojego pupila z góry. Szczupły pies powinien mieć widoczne wcięcie w talii. Jeśli brakuje wyraźnego odcięcia tułowia – jest zdecydowanie za gruby. Spójrz teraz na niego z boku. Jego brzuch w pozycji stojącej nie powinien znajdować się (zwisać) poniżej klatki piersiowej. Jeżeli z tej perspektywy jego brzuch znajduje się bliżej podłogi – Twój pies ma problemy z nadwagą.
W większości lecznic wisi na ścianie plakat określający w postaci rysunkowej poglądowe rzuty z góry oraz z boku psa. Opisane są tam fazy wychudzenia oraz otyłości.
W każdej lecznicy weterynaryjnej w poczekalni znajduje się waga przeznaczona do ważenia zwierząt. Można z niej skorzystać w każdej chwili, chociażby przechodząc obok w czasie spaceru. Waga jest duża i do tego celu przeznaczona, a przede wszystkim bezpieczna i miarodajna.
Na wizycie u lekarza weterynarii możesz poprosić o określenie czy waga Twojego psa jest w normie. Lekarz pomoże Ci ocenić jego poziom nadwagi. Najczęściej wykorzystuje się do tego 9-punktowy system oceny BCS (Body Condition Score). Jeżeli w tym momencie Twój pies ma wagę idealną – dostaje 4-5 punktów. Jeśli ma nadwagę do 15% więcej masy, niż waga idealna – otrzymuje ocenę 6-7 punktów, 8-9 punktów oznacza już duże problemy z otyłością mogące spowodować coraz poważniejszy uszczerbek na zdrowiu psa.
Kiedy już zorientujemy się, że nasz podopieczny przybrał na masie to zaczynamy zastanawiać się nad błędami przede wszystkim żywieniowymi oraz analizujemy aktywność fizyczną pieska.
Od strony żywieniowej, podjęcie decyzji o odchudzaniu psa powinno być zakomunikowane wszystkim domownikom, którzy mają kontakt z pupilem. Bez wspólnego porozumienia nie osiągniemy oczekiwanego efektu.
W trakcie odchudzania stosujemy dokładnie takie same zasady, jakie stosuje się u ludzi.
Zaczynamy od podawania mniejszych porcji, zwiększamy ilość posiłków w ciągu dnia oraz wprowadzamy stałe godziny karmienia. Unikajmy dostarczania mu jakichkolwiek przekąsek pomiędzy nimi. Jeżeli rozpieściliśmy naszego psa do tego stopnia, że bez przekąsek nie jest w stanie wytrzymać, to należy wybierać je ostrożniej decydując się tylko na takie smakołyki, które są zdrowe i niskokaloryczne.
Nasi czworonożni przyjaciele przeważnie odzwierciedlają sobą styl życia, jaki prowadzimy my sami. Im mniej ruchu zażywa właściciel, tym mniej rusza się z kanapy jego pies. Jeżeli chcemy pomóc swoim psom w powrocie do odpowiedniej wagi koniecznie musimy zwiększyć ich, a co za tym idzie także naszą, aktywność fizyczną.
Możemy zacząć od spotykania się na spacerach z innymi psami i umożliwienie im wspólnej zabawy.
Jeśli nie dysponujemy czasem na dłuższe spacery to poprośmy dzieci o pomoc albo wynajmijmy odpowiednią osobę, która nam w tym pomoże. W planie odchudzającym powinna być uwzględniona odpowiednia ilość spacerów oraz zabaw ruchowych.
Na początku zrzucania wagi warto zaplanować spędzanie jednorazowo co najmniej godziny dziennie ze swoim psem poza domem. W zależności na kondycji psa może to być jeden długi spacer lub mniej forsowne wyjście, gdzie marsz, odpoczynek i wspólna zabawa będą przemieszane. Warto pamiętać, że moment zmiany diety psa jest najlepszym momentem na zmianę stylu życia – w rezultacie da to największe efekty, a waga będzie maleć jeszcze szybciej. Jeżeli Twój pupil należy do ras małych psów codzienny plan spacerów zaleca się rozpocząć od 400-metrowego dystansu. Z czasem zwiększaj jego długość tak, aby osiągnąć pułap 2,4 km. Duże psy powinny zacząć od dystansu 800 metrów dziennie tak, aby stopniowo dojść do 3,2 km. Pamiętaj też, żeby przynajmniej 20 min dziennie pies biegał, aportował lub siłował się z Tobą podczas zabawy.
Pamiętaj, że różne karmy będą miały różną kaloryczność. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego pokarmu dla swojego pupila, nie zdawaj się na przypadek. Dopasuj karmę do jego aktualnych potrzeb, stanu zdrowia, aktywności czy ewentualnych alergii. Nie wiesz jak to zrobić? Jaką karmę wybrać? Moja Miska pomoże Ci stworzyć spersonalizowaną karmę dla Twojego psa. Wejdź na stronę www.mojamiska.pl, odpowiedz na kilka krótkich pytań i sprawdź propozycję personalizowanej karmy. Otrzymasz również informację jaka powinna być dzienna porcja posiłku Twojego pupila, by zrzucił zbędne kilogramy lub utrzymał idealną sylwetkę.