Makroelementy i Mikroelementy w diecie psa

Istotnymi składnikami diety psa są makroelementy oraz mikroelementy. Te związki mineralne mają wpływ na prawidłowy proces wzrostu i płodności u psów. Wpływają również na utrzymanie równowagi metabolicznej w organizmie.

Do makroelementów zaliczamy: wapń, fosfor, potas, magnez i sód. Do mikroelementów zalicza się: żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i jod.

W prawidłowej diecie psa nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości minerałów. Niedobór tych związków w pożywieniu psa lub jego nadmiar może mieć poważny wpływ na prawidłowy rozwój organizmu.

Zatem jaki rodzaj pożywienia powinniśmy podawać swojemu psu, żeby mieć pewność, że dostarczymy mu odpowiednią ilość związków mineralnych?

Prawidłowe bilansowanie karmy dla psa

Prawidłowe bilansowanie karmy dla psa nie jest proste, a w szczególności kiedy mamy zapewnić mu w pożywieniu odpowiednią ilość związków mineralnych. Musielibyśmy zdobyć nie lada wiedzę o produktach wykorzystywanych w karmie, żeby mieć pewność czy to co psu dostarczamy jest wystarczające. Dotyczy to pożywienia przygotowywanego domowym sposobem jak i tak bardzo popularnej diety BARF. Jeżeli nie czujemy się na siłach w wyszukiwaniu i wyliczaniu zawartości składników odżywczych to dobrym rozwiązaniem będzie pokarm w postaci suchej karmy przeznaczonej dla psów. W odpowiednim dopasowaniu suchej karmy do potrzeb psa pomoże Wam strona www.mojamiska.pl

Po stworzeniu profilu psa, w którym musimy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań związanych z wiekiem, rasą, sylwetką, aktywnością i ewentualnymi problemami zdrowotnymi naszego pupila Moja Miska.pl zaproponuje wysokiej jakości karmę zaspakajającą wszelkie potrzeby żywieniowe.

Karmy suche dla psów są karmami pełnoporcjowymi, co oznacza, że stanowią pełnowartościowy, kompletnie zbilansowany posiłek, który całkowicie zaspakaja dobowe zapotrzebowanie żywieniowe Twojego psa. Taką karmą pies może być żywiony przez całe swoje życie bez potrzeby dokarmiania innymi rodzajami pożywienia. Zaletą takiej formy żywienia psa jest to, że mamy całkowitą kontrolę nad tym, co nasz pupil dostaje do jedzenia i w razie jakichkolwiek dolegliwości łatwo jest ustalić przyczynę problemów związanych z przewodem pokarmowym.

Makroelementy

Do minerałów niezbędnych w diecie psa zaliczamy makroelementy, które w składzie analitycznym wykazywane są procentowo. Zaliczamy do nich: wapń, fosfor, potas, sód i magnez.

MAKROELEMENTY

Mikroelementy

Do składników mineralnych niezbędnych w diecie psa zaliczamy mikroelementy nazywane pierwiastkami śladowymi. W składzie karm występują jako dodatki dietetyczne. Pierwiastki śladowe psu musimy dostarczyć razem z pożywieniem, ponieważ jego organizm nie potrafi ich wytworzyć. Do mikroelementów zalicza się: żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i jod. W karmach dla psów będą wykazane w jednostkach takich jak miligramy (mg) lub mikrogramy (µg). Mikroelementy wchodzą w skład między innymi: płynów ustrojowych, enzymów, związków, budują tkanki, a w szczególności tkankę kostną. Odpowiadają także za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

MIKROELEMENTY

Moja Miska