Łapy psa

Jakie są przyczyny uszkodzenia psich łap?

Łapy dźwigają cały ciężar psa i są dobrze przystosowane do warunków atmosferycznych. Jednak przez ciągły kontakt z podłożem, łapy mogą na swojej drodze napotkać każdego dnia zagrożenie. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia psich łap i skaleczenia opuszek powodują duży ból i dyskomfort w czasie chodzenia czy biegania.. Zwracajmy uwagę w jakie miejsca udajemy się na spacery ze swoimi zwierzakami. Kawałki szkła, druty, ostre krawędzie to wszystko w czasie spaceru może stanowić zagrożenie i spowodować uszkodzenie opuszek. Bieganie psa po terenie, na którym rosną rośliny z kolcami, powoduje wzrost prawdopodobieństwa uszkodzenia psich łap. Wbite kolce są bardzo bolesne i często wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Przerośnięte pazurki, które pies naturalnie powinien sam ścierać, również powodują dyskomfort w chodzeniu. Zimową porą łapy psa są narażone na odmrożenia i podrażnienia spowodowane posypywaniem chodników solą. Lato i rozgrzane chodniki, beton oraz asfalt narażają opuszki psów na poparzenia. Środki czystości, chemikalia używane przez nas w domu do czyszczenia powierzchni, po których chodzą nasze psy, także mogą podrażniać łapki i powodować oparzenia, rany, pęknięcia i zrogowacenia. U psów alergików charakterystycznym objawem alergii pokarmowej jest intensywne lizanie i gryzienie łap. Dochodzi do trudno gojących się ran i pęknięć opuszek palcowych.

 

Nosówka u psa

Pękanie, twardnienie i rozwarstwianie się opuszek to charakterystyczne objawy groźnej dla psów choroby, zwanej nosówką, potocznie nazywanej „chorobą twardej łapy”. Niedobory cynku w organizmie psa mogą powodować uszkodzenia opuszek. Starsze psy często cierpią na hyperkeratozę, objawiającą się rogowaceniem, grubieniem i pękaniem skóry na opuszkach w wyniku nadprodukcji keratyny. Jak widać przyczyn uszkodzenia psich łap jest wiele. Warto zatem zwrócić większą uwagę na tak ważny narząd ruchu Naszego czworonoga.

Jak rozpoznać problem z łapami?

Typowymi objawami wskazującymi, że pies ma problem z łapami to nagła kulawizna. Pies zaczyna utykać na jedną łapę lub naprzemiennie na wszystkie, przestępuje z nogi na nogę, przysiada w czasie spaceru i odmawia dalszego chodzenia, piszczy lub skomle, wylizuje i gryzie opuszki. Jeżeli doszło do zranienia opuszki to na pewno zauważymy na podłożu ślady krwi. Na opuszkach będzie widoczna rana, pęknięcia, zdarty naskórek. Zwykle opiekunowie psa są w stanie szybko zlokalizować uszkodzenie lub ciało obce wbite w łapkę. Jeżeli nie możemy znaleźć przyczyny okulawienia lub nie możemy usunąć ciała obcego z opuszek powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Czasami rana wymaga interwencji chirurgicznej oraz terapii antybiotykowej.

Jak pielęgnować łapy psa?

Nie jest to nic skomplikowanego i wymagającego dużego zaangażowania właściciela. Pielęgnować łapy psa może każdy. Przecieranie letnią wodą po spacerze jest wystarczające. Dodatkowa pielęgnacja jest zalecana zimą. Natłuszczajmy opuszki przed wyjściem w mroźne dni. Przemywajmy łapki po powrocie w celu usunięcia soli i innych zanieczyszczeń. Możemy psu na spacer zimą nałożyć psie buty. Latem unikajmy rozgrzanych powierzchni, pozwalajmy psom chodzić po trawniku lub innej ziemistej powierzchni. Nie zabraniajmy psom w upały wchodzić do zbiorników wodnych, taka kąpiel przynosi rozgrzanym łapom ogromną ulgę. Regularnie kontrolujmy długość pazurów. Psy, które dużo spacerują po twardych powierzchniach, samoistnie ścierają pazury. Pieski mało wychodzące, kanapowe wymagają obcinania pazurków. Możemy to sami wykonać uważając, żeby nie uszkodzić rdzenia pazura lub zgłosić się do weterynarza lub groomera. Jeżeli dojdzie do zranienia opuszek lub paznokci możemy przemyć ranę wodą utlenioną lub rivanolem. Rany głębokie, które mocno krwawią powinien obejrzeć lekarz weterynarii.

Dlaczego łapy psa mają zapach prażonej kukurydzy?

Pewnie dla wielu właścicieli psów to pytanie to duże zaskoczenie. Jednak po chwili zastanowienia zaczynamy kojarzyć, że coś takiego rzeczywiście odczuwaliśmy, kiedy pies przebywał blisko nas. Dla większości opiekunów woń psich łap łudząco przypomina tzw. popcorn. Amerykanie zapach ten określają jako „fritos feet ”. Dlaczego łapy psa mają zapach prażonej kukurydzy? Powodują to pałeczki bakterii Pseudomonas i Proteus oraz drożdże. Na spodniej stronie psich łap znajdują się gruczoły apokrynowe, które dookoła otoczone są sierścią. W takim miejscu bakterie mają zapewnione idealne warunki do bytowania – ciepło i ciemność. Bakterie i drożdże namnażają się i odżywiają, a przy tym wydzielają ten charakterystyczny zapach. Czy z tego powodu mamy się czym martwić? Absolutnie nie, ponieważ ciało psa ma na sobie miliony przeróżnych bakterii, które nie zagrażają człowiekowi, a wręcz powodują, że właściciele psów nabywają większą odporność na infekcje bakteryjne.

Moja Miska