Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki, które występują w Polsce na terenach zielonych, w parkach, na osiedlowych trawnikach, w ogródkach oraz lasach. Ze względu na wysokie temperatury obecność kleszczy jest właściwie całoroczna. Ich bytowanie rozpoczyna się kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 5 °C – 7 °C. Takie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi tych owadów. Kleszcz u psa to potencjalne zagrożenie życia! Przenoszą bardzo niebezpieczne choroby, które nie leczone lub źle zdiagnozowane mogą doprowadzić do śmierci psa. Jeżeli jesteś posiadaczem czworonoga, to koniecznie musisz zadbać o jego bezpieczeństwo i przede wszystkim zabezpieczyć go przed tymi groźnymi pajęczakami!
W dzisiejszych czasach w zasadzie wszędzie! Ilość kleszczy jest tak ogromna, że właściwie pies nigdzie nie jest bezpieczny. Biegając po trawie, buszując w liściach i ściółce leśnej, wciskając się pod i pomiędzy krzaki na osiedlu. Kleszcz, żeby stać się zagrożeniem, musi przejść stadia rozwoju od larwy, poprzez nimfę, aż do postaci osobnika dorosłego. Żeby przejść te kolejne etapy przemiany, potrzebuje krwi. Pies jest idealnym kandydatem na żywiciela. Kleszcz wyczuwa go po zapachu oraz po temperaturze ciała. Przy najbliższej okazji, wczepia się w sierść psa i wędruje po jego ciele w celu znalezienia bezpośredniego dojścia do skóry. Podszerstek i gęsta sierść, u niektórych ras psów stanowią naturalną barierę przed kleszczami, ale nie zapominajmy o nieosłoniętych sierścią miejscach na ciele psa oraz o psach bez sierści jak np. grzywacz chiński.
Pies nie czuje, gdy kleszcz wgryza się w skórę. W ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca. ale nie po to, żeby psa nie bolało wkucie. tylko po to, żeby się nie zorientował, że właśnie dostarcza niechcianemu intruzowi krwi do życia. Pies sam nie pozbędzie się intruza, dlatego tak bardzo ważne jest przeglądanie sierści psa po przyjściu ze spaceru. Stosowanie całorocznie preparatów na kleszcze w postaci kropli, obroży, tabletek czy szczepionek nie uchroni psa przed ukąszeniem w 100%, ale ograniczy zachorowalność na niebezpieczne choroby czyli boreliozę oraz babeszjozę. Różnica między tymi chorobami polega na tym, że boreliozę wywołują krętki, a babeszjozę pierwotniaki. Jedne i drugie znajdują się w ślinie kleszcza. Nie każdy kleszcz jest nosicielem tych chorób, a tym samym nie każdy ukąszony pies zachoruje.
Żeby doszło do zakażenia babeszjozą lub boreliozą po ukąszeniu kleszcza musi upłynąć od 24 do 72 godzin. Jeżeli zlokalizujemy na ciele psa wieczorem wkłutego kleszcza i jesteśmy pewni, że po rannym spacerze tam go nie było, to wizyta u lekarza weterynarii w celu wykonania badań jest zbyt wczesna, by wykryć zakażenie. W przypadku babeszjozy okres inkubacji czyli rozwoju choroby może przebiegać od kilku dni do nawet 3 tygodni. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ objawy choroby mogą wystąpić po dość długim czasie od kontaktu z kleszczem. Właściciel może nie pamiętać, że jego podopieczny kilka tygodni wcześniej hasał po łące i miał kontakt z niebezpiecznym pajęczakiem. Jakie objawy daje babeszjoza? Objawy, które mogą się pojawić to: pies zaczyna być smutny, apatyczny, mniej je i pije mniej wody. Może wystąpić biegunka i wymioty. Temperatura ciała psa wzrasta do 40 °C – 42 °C. Możemy zaobserwować inny kolor moczu (czerwony lub brunatno-czerwony). Skóra psa, jego spojówki oraz pachy i pachwiny mogą ulec zażółceniu. Błony śluzowe w pysku stają się blade.
Borelioza u psa jest dużo trudniejsza do wykrycia, ponieważ objawy tej choroby mogą wystąpić nawet od 2 do 5 miesięcy po ukąszeniu przez kleszcza. Zaliczamy do nich: posmutnienie, brak apetytu, wzrost temperatury ciała, ale także padaczkę, niedowład kończyn, tzw. kulawizna, porażenia nerwu twarzowego. Konsekwencją boreliozy może być również zapalenie opon mózgowych, wątroby i nerek.
Jeżeli zaobserwujesz u swojego psa, którykolwiek z wyżej wymienionych objawów koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Babeszjoza i borelioza niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić do śmierci psa.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony mojamiska.pl gdzie poruszamy wiele ciekawych tematów z dziedziny żywienia, pielęgnacji i zdrowia Waszych psów. Znajdziesz je w zakładce Zdrowie Twojego psa.