Pamiętaj, że odchudzenie psa nie może przebiegać gwałtownie i nie może być przeprowadzane poprzez głodzenie psa. Gwałtowny spadek masy ciała jest dla psa niezdrowy oraz bardzo niebezpieczny.
Najlepiej byłoby rozpocząć terapię odchudzającą we współpracy z lekarzem weterynarii, który będzie pełnił rolę kontrolera i wychwytywał nieprawidłowości oraz chwalił za sukcesy.
Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci dodatkowe badania, które wykluczą choroby metaboliczne. Następnie ustali plan działania na kilka tygodni oraz określi docelową masę ciała naszego pupila.
Rodzaj diety nie jest najważniejszą kwestią w odchudzaniu psa, tylko odpowiednio dobrana kaloryczność karmy do zapotrzebowania, kondycji i odpowiedniej masy ciała.
Zwykle ograniczenie kaloryczności o 30-35% pozwala skutecznie obniżyć masę ciała. Karma powinna być odmierzana za pomocą miarki dołączonej do karmy (każdy dobry producent ma w swojej ofercie specjalnie dopasowane miarki do karmy). Ewentualnie za pomocą wagi odmierzamy karmę według zalecenia producenta lub po ustaleniu dawki żywieniowej przez lekarza weterynarii. Odmierzanie na własną rękę lub sypanie karmy do miski do woli nie daje nam kontroli nad żywieniem naszego psa.
Dzielenie posiłków na 3 lub 4 porcje w ciągu doby powoduje, że zwierzę ma poczucie sytości, likwiduje dokarmianie oraz zapobiega żebractwu.
Rezygnacja z przysmaków dla psów otyłych jest prawie niemożliwa zarówno dla właściciela jak i łakomego na wszystko psa. Starajmy się chociaż ograniczać podawanie smakołyków i obniżać dawkę jedzenia podstawowego o wartość kaloryczną tych przysmaków.
Ustalmy wśród domowników osobę odpowiedzialną za podawanie psu jakiegokolwiek jedzenia. Taka osoba będzie miała wówczas całkowitą kontrolę nad tym co nasz pupil dostaje w ciągu dnia.
Zapewnijmy naszemu pieskowi więcej aktywności fizycznej w formie zabawy i dłuższych spacerów. Dobór karmy o obniżonej kaloryczności w stosunku do karmy, na której pies przytył też jest wskazana.
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bogaty jest rynek karm suchych dla psów. Trudno wybrać odpowiedni produkt, gdy każdy z producentów twierdzi, że to jego karma jest najlepsza. Moja Miska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właścicieli psów, którzy chcą odpowiednio zadbać o zdrowie swoich pupili. Wystarczy wejść na stronę www.mojamiska.pl i odpowiedzieć na kilka pytań o psie, aby otrzymać propozycję spersonalizowanej karmy, dopasowanej do indywidualnych wymagań czworonoga. Moja Miska nie tylko starannie dobierze składniki oraz wyliczy odpowiednią dzienną porcję, jaką powinien spożywać pies, ale również spersonalizuje opakowanie zdjęciem i imieniem psa. Będziesz mieć również stały dostęp do informacji o swoim psie za pomocą stworzonego profilu i ciągłą kontrolę nad tym czym żywisz swojego podopiecznego.
W żywieniu psów ważnym aspektem jest nie tylko jakość podawanych posiłków, ale również pory w jakich nasz podopieczny będzie te posiłki spożywał.
Ustalając godziny posiłków powinniśmy mieć na uwadze pory w jakich nasz piesek wychodzi na spacery. Nie powinno się psa wyprowadzać tuż po podanym jedzeniu. Trawienie pokarmów u psów jest dużo dłuższe niż u człowieka. Pies po posiłku powinien mieć zapewnioną ciszę i spokój. Ważne, żeby na godzinę przed i godzinę po posiłku pies nie był poddawany wysiłkowi fizycznemu, ponieważ może dostać skrętu żołądka. Łapczywe zjadanie pokarmu przez psa prowadzić może do aerofagii czyli do zwiększonej ilości gazów i wzdęć. Najlepiej jest podawać pokarm o stałych porach dnia i najlepiej wtedy kiedy sami spożywamy posiłki pod warunkiem, że są to stałe pory.
Podawanie jedzenia psu o zbyt wczesnej porze może doprowadzać do nadpobudliwości psa pod wieczór, ponieważ będzie głodny. Zbyt późne podawanie posiłku może spowodować potrzebę wyjścia na dwór w środku nocy. Karmienie do woli czyli z dostępnością całodobową do karmy utrudnia regularną pracę układu trawiennego. Przyzwyczajenie naszego pupila do stałych pór posiłku powoduje odruchowe wydzielanie soków trawiennych i usprawnia ten proces.
Każdy pies potrzebuje innej ilości pokarmu. Jest to uzależnione od jego wieku, kondycji fizycznej, predyspozycji rasowych, przemiany materii oraz usposobienia.
Psa dorosłego powinniśmy karmić dwa razy dziennie. Rano po porannym spacerze i odpoczynku, drugi raz jako posiłek główny po wieczornym spacerze.
Psy bardzo aktywne i pracujące wymagają karmienia nawet cztery razy dziennie, czyli dzienne zalecenia pokarmu podzielone na cztery mniejsze porcje.
Szczenięta w początkowym okresie życia karmimy dawką pokarmu podzieloną na pięć, sześć porcji. W trzecim miesiącu zmniejszamy do czterech porcji na dobę, a w piątym miesiącu do trzech. Trzeba pamiętać, że rasy małe i miniaturowe osiągają masę dorosłego osobnika w wieku 6-9 miesięcy, natomiast rasy psów dużych i olbrzymich po 18-24 miesiącach.
Pamiętajmy, żeby miska z jedzeniem dla psa miała stałe miejsce w domu oraz była zawsze czysta. Nie zapominajmy o stałym dostępie do miski ze świeżą i czystą wodą.
Dla dobra psa nie powinniśmy go karmić na jego żądanie!