Jak dobrać szampon do skóry i sierści psa?
Nasza skóra i skóra psa różnią się wskaźnikiem pH. Dlatego szampony dla ludzi nie są odpowiednie dla psów. pH skóry psa to 7,5 – jest dużo wyższe od ludzkiego. Użycie kosmetyków o zbyt niskim pH może spowodować podrażnienia i doprowadzić do choroby skóry, takiej jak np. łupież. Pies, tak samo jak człowiek może być uczulony na jakiś składnik szamponu czy odżywki. Objawi się to swędzeniem lub nawet wysypką.
Aktualnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo szamponów i odżywek, w zróżnicowanych cenach. Do jasnej lub czarnej sierści. Dla psów o sierści krótkiej i szorstkowłosej, jak również dla psów o długiej i gładkiej sierści czy do mocno skręconej lub prostej z tendencją do kołtunów. Należy wybrać produkt wysokiej jakości, zawierający tylko naturalne składniki, nie powodujący łzawienia i nie zaburzający działania preparatów przeciw pchłom i kleszczom. Produkt, którego skład opracowany został we współpracy z lekarzami weterynarii.
Wybierz łagodny szampon dla szczeniaka, oczyszczający i nawilżający skórę oraz sierść. Dla psa, który nadmiernie gubi sierść, wybierz szampon zawierający kwasy omega-3 i witaminę E. W przypadku chorób skóry najlepszy będzie specjalistyczny szampon usuwający łupież, łagodzący świąd i podrażnienia.
A co zrobić gdy sierść jest zwyczajnie matowa lub po zabiegu sterylizacji zaczęła wypadać więcej niż zwykle? Można wybrać szampon z proteinami, jednak najprawdopodobniej w karmie psa brakuje np. biotyny i kwasów omega-3 i 6. Odpowiednio zbilansowana wysokiej jakości karma to najprostsza droga do utrzymania lśniącej i zdrowej okrywy włosowej psa. Jeśli nie bardzo wiesz jaką karmę powinien jeść Twój pies, to zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.mojamiska.pl i wypełnienia formularza informującego nas o potrzebach Twojego psa. Na tej podstawie zaproponujemy odpowiednio zbilansowaną karmę Moja Miska, odpowiadającą aktualnym potrzebom i wymaganiom twojego pupila. Po zmianie karmy na odpowiednio zbilansowaną, może okazać się, że problem wypadającej lub matowej sierści został rozwiązany. Możemy również sami urozmaicić dietę psa dodając do suchej karmy olej lniany lub z ogórecznika. Dostępne są również na rynku suplementy w postaci tabletek wspomagające skórę i sierść.
Dla psów, które po prostu nie lubią kąpieli są głęboko oczyszczające suche szampony. Wystarczy nanieść na sierść i delikatnie rozprowadzić, omijając okolice oczu i uszu. Wysokiej jakości suchy szampon można stosować u psa w każdym wieku. Od szczeniaka do seniora.
Splątana czy skołtuniona sierść to problem często spotykany. Co zrobić by rozczesując splątaną sierść nie zadać bólu naszemu psu. Bo po takim bolesnym doświadczeniu następnym razem psiak może odmówić współpracy. Należy użyć odpowiedniego grzebienia o dość rzadko osadzonych zębach. To bardzo ułatwi nam rozczesywanie. Oprócz szamponów zawierających odżywkę, czyli tzw. 2w1, na rynku dostępne są specjalne odżywki nie wymagające spłukiwania. Takie preparaty ułatwiają rozczesywanie nawet najbardziej opornych kołtunów. Przyspieszają wyczesywanie martwej sierści. Dzięki nim mniej czasu zajmuje rozczesywanie. Ponadto odbudują zniszczoną sierść, nawilżą skórę i przywrócą włosom ich elastyczność. Sierść znowu nabierze połysku i zdrowego wyglądu. Regularne stosowanie zapobiega powstawaniu nowych kołtunów.
Czy można używać tego samego szamponu u psów o różnym rodzaju sierści?
Oczywiście, że można, ale pod warunkiem, że żadne ze zwierząt nie wymaga specjalistycznego szamponu. Na rynku dostępne są również uniwersalne szampony dla zwierząt. Możne je stosować zarówno u psów, kotów, a nawet u małych zwierząt jak np. króliki.
Jednak dla bezpieczeństwa obu psów (lub kilku) najlepiej wybrać szampon hipoalergiczny dla psa, do pielęgnacji wrażliwej i skłonnej do alergii skóry. Hipoalergiczny czyli jaki? Taki, który zminimalizuje potencjał alergenny. Da nam to pewność, że nasze zwierzęta bezpiecznie przejdą kąpiel, a ich skóra i sierść, mimo różnic, będzie zdrowa i błyszcząca.
– do kąpieli psa należy użyć letniej wody
– należy uważać, by szampon nie dostał się do oczu, nosa lub uszu zwierzęcia
– nigdy nie należy gwałtownie wrzucać psa do wody! Jeśli kąpiel jest dla niego szczególnie stresująca, należy go uspokoić delikatnymi ruchami oraz spokojnym tonem głosu.
– po kąpieli należy psa delikatnie osuszyć ręcznikiem
– by uniknąć przewiania, przed wyjściem na dwór, należy poczekać, aż całkowicie wyschnie
Dzięki regularnemu stosowaniu wysokiej jakości kosmetyków dla psów, sierść naszego czworonoga będzie miękka, lśniąca i przyjemna w dotyku, a skóra zdrowa i niepodrażniona.