Jak uśmierzyć ból u psa?

Pies tak jak my może być chory i odczuwać ból. Tylko przez uważną obserwację zachowania Waszego pupila możecie zorientować się, że Wasz pies cierpi i coś go boli. Trzeba tylko wiedzieć na co powinno zwracać się uwagę! Jak objawia się ból u psa? Jak uśmierzyć ból u psa? Co na ból u psa możemy podać z domowej apteczki? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Będąc świadomym właścicielem psa musimy zdawać sobie sprawę, że nasza rola jako opiekuna nie sprowadza się tylko do karmienia zwierzaka i wyprowadzania go na spacery. Musimy również brać pod uwagę to, że mamy pod opieką żywą istotę, która jest pod względem anatomicznym bardzo do nas podobna, z tym że nie mówi.

Ból u psa – objawy

W zasadzie tylko przez obserwowanie psa możemy zauważyć , że coś złego dzieje się z jego zdrowiem. Najczęściej ból u psa objawia się w sposobie jego zachowania.

Jak rozpoznać ból u psów?

Nagle z radosnego, rozbieganego rozrabiaki, nasz czworonożny przyjaciel staje się osowiały, nie podbiega, by się z nami przywitać, nie reaguje na wołanie, odmawia jedzenia i picia. Inne stany chorobowe mogą objawiać się:

  1. popiskiwaniem psa;
  2. skowyczeniem;
  3. nadmiernym pobudzeniem lub brakiem jakichkolwiek odruchów.

Zauważymy również bez problemu takie objawy jak:

  • kulawienie;
  • nienaturalne wyginanie tułowia;
  • nadmierne drapanie;
  • intensywne lizanie części ciała.

Miejsca bolące psa są także wrażliwe na dotyk. Pies odruchowo będzie cofał na przykład chorą łapę lub nie pozwalał zajrzeć do pyska. Często reakcją na silny ból u psa może być jego atak agresji na właściciela, podczas którego dochodzi do pogryzienia. SIlny ból może także wywołać niekontrolowane wypróżnianie się psa oraz wymioty.  Rany i skaleczenia u psa wywołują ból, ale powinniśmy wiedzieć, że małe rasy są mniej odporne na ból niż rasy psów dużych.

To tylko kilka przykładów reakcji psa, które powinny nam sygnalizować, że coś niedobrego dzieje się z naszym zwierzakiem. Każdy pies jest inny i każdy pies ma swoje specyficzne zachowania. Jeżeli zauważycie jakiekolwiek odchylenia od norm w zachowaniu Waszego pupila powinniście udać się na wizytę do lekarza weterynarii w celu wykonania niezbędnych badań. 

smutny labrador cierpi ból

Leki przeciwbólowe dla psa

Powinniśmy zawsze trzymać się zasady, że leki podawane psu są lekami przepisanymi przez lekarza weterynarii. Jeżeli zorientujemy się, że coś zaczyna dolegać naszemu pupilowi, starajmy się mimo wszystko nawiązać kontakt z lekarzem. Podanie lekarstw, które nam pomagają nie oznacza, że pomogą zwierzętom. Efekt może być  wręcz odwrotny – leki mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. 

Oczywiście jest grupa lekarstw, które są do kupienia w aptece bez recepty i można je zastosować u naszych czworonożnych podopiecznych. 

Niesteroidowe leki przeciwbólowe w postaci paracetamolu i ibuprofenu nie powinny być stosowane w uśmierzaniu bólu u psów. Są one toksyczne i trujące dla psa, powodują poważne uszkodzenia wątroby.

Meloksykam – to niesteroidowy lek przeciwzapalny dla ludzi i jest dopuszczony do leczenia psów, oczywiście pod kontrolą lekarza weterynarii. Doraźnie można zastosować lek w uśmierzaniu bólu lub aby obniżyć gorączkę, ale nie powinniśmy go podawać dłużej bez porozumienia z weterynarzem.

Metamizol (popularna pyralgina)– ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwgorączkowe w lekarstwach dla ludzi oraz z przeznaczeniem dla psów. Lekarze weterynarii polecają go w leczeniu bólu brzucha oraz przy stanach zapalnych mięśni i stawów. Nie jest polecany kiedy pies ma problemy z krążeniem. 

Symetykon – jest polecany dla psów jako środek na kolkę i wzdęcia. Często podawany zwierzętom przed badaniem USG.

Drotaweryna – działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest lekiem bezpiecznym i często polecanym przez lekarzy weterynarii na wzdęcia i bóle brzucha u psów.

Leki dla psa z nowotworem są podawane pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że lekarz weterynarii jest jedynym wykwalifikowanym specjalistą , który może przepisać tak silne leki przeciwbólowe.

Uśmierzanie dolegliwości bólowych związanych ze stawami możemy wspomagać stosując suplementy diety. Bardzo dobry wpływ na kondycję stawów ma podawanie psom preparatów z zawartością kwasu hialuronowego (HA), glukozaminy, chondroityny oraz MSM (związek siarki) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Jeżeli pies lub suka są po zabiegu kastracji lub sterylizacji to na pewno odczuwają silne dolegliwości bólowe. Tego typu bóle powinny być uśmierzane pod kontrolą lekarza weterynarii, który najprawdopodobniej zastosuje środki przeciwbólowe w postaci płynów dożylnych.

Domowe sposoby na ból u psa

W naturze możemy odnaleźć wiele roślin, które posiadają  właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe i można je bezpiecznie stosować u zwierząt. Warto zawsze taką decyzję skonsultować z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że nie zaszkodzimy swojemu pupilowi. Oto kilka roślin, które możemy zastosować na ból u psa.

Kurkuma – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Stosujemy ją w postaci startego korzenia lub proszku na różnego rodzaju bóle i zapalenie stawów.

Imbir – łagodzi bóle stawów, poprawia krążenie, rozrzedza krew, obniża ciśnienie krwi oraz cukier. Imbir stosuje się w postaci surowej.

Cayenne –  to skuteczny środek przeciwbólowy dzięki zawartości kapsaicyny. Podajemy cayenne w postaci proszku razem z karmą.

Lukrecja – szybki i skuteczny środek przeciwzapalny wykorzystywany w zapaleniu stawów. Lukrecję stosujemy w postaci naparu, ponieważ jej korzeń jest ciężkostrawny.

Czarci pazur – ma skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne dzięki zawartosci harpagozydu. Leczy bóle stawów, mięśni, krzyża, artretyzm i reumatyzm.

Yucca Schidigera – dzięki zawartości naturalnych fitosteroli, a konkretnie saponiny, skutecznie usuwa ból przy zapaleniu stawów. Częsty dodatek w dobrych, suchych karmach dla psów.

Złocień maruna – najbardziej popularna roślina stosowana jako środek przeciwbólowy w chorobie stawów. Stosowana jako napar.

Żywokost- ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w leczeniu bólu stawów. Skuteczne działanie zawdzięcza zawartości alantoiny i kwasu rozmarynowego.

Zanim jednak zaczniemy leczyć psa na własną rękę, powinniśmy spotkać się z lekarzem weterynarii. Prawidłowo skonsultowane zwierzę szybko wróci do zdrowia i uniknie niebezpiecznych powikłań. 

Pamiętajmy, że pies w odróżnieniu od człowieka nigdy nam nie powie co tak naprawdę go boli.

Moja Miska