Wszyscy właściciele czworonogów na pewno pamiętają, że poza wyborem rasy psa, musieli również zadecydować o wyborze jego płci. Kobiety zdecydowanie przodują w wyborze suczek, a Panowie solidarnie wolą psy. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla właścicieli?
Otóż ma i to ogromne! Zanim zapadnie decyzja o wyborze płci czworonoga, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat jego fizjologii, żeby potem nie było niespodzianek. Właściciele suczek muszą posiadać niezbędną wiedzę na temat cieczki. Jest to ciężki czas zarówno dla psa jak i właściciela. Co to jest cieczka? Ile trwa cieczka u psa? W jakim wieku i jak często u suczki możemy spodziewać się cieczki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Cieczka u suki nazywana jest najczęściej rują. Wystąpienie cieczki u samicy sygnalizuje nam, że suczka osiągnęła dojrzałość płciową i jest gotowa do posiadania potomstwa. Objawia się ona w postaci różowato-czerwonej wydzieliny z pochwy samicy. Zabarwienie cieczki jest uzależnione od fazy rui i dzięki temu możemy rozpoznać w jakim momencie jest nasza sunia. Właściciele suczek muszą wiedzieć, że cieczka u suk nie trwa kilka dni, ale około 3 do 4 tygodni. Długość trwania cieczki jest zależna od wielkości psa.
Małe i średnie pieski dojrzewają wcześniej niż suki dużych ras. Jest to spora różnica bo u mniejszych samic, pojawia się cieczka już w wieku 6 miesięcu. Duże i olbrzymie samice swoją dojrzałość płciową osiągają pomiędzy 1 a 2 rokiem życia. Psy mniejszych ras zazwyczaj mają cieczkę dwa razy w roku, najczęściej jesienią i na wiosnę. Duże samice mogą mieć ruję tylko raz w roku.
Będąc właścicielem suczki musimy wiedzieć, że w czasie cieczki samice będą brudziły podłogę oraz meble wydzieliną z pochwy. Suczki ras małych są tak sprytne i czyste, że bardzo często wylizują po sobie wydzielinę. Właściciel może się nie zorientować, że jego podopieczna ma ruję. Niestety u samic ras większych krwawienie jest tak duże, że nie sposób tego nie zauważyć. Warto zaopatrzyć się wcześniej w specjalne majtki dla suk mających cieczkę.
Jeżeli nie planujemy zakładania hodowli i nie chcemy, żeby nasza sunia posiadała potomstwo, to zarówno dla dobra suczki jak i naszego powinniśmy poddać psa zabiegowi sterylizacji. Należy wiedzieć, że suka będzie mieć cieczkę do końca swojego życia. Suczki nie wchodzą w okres menopauzy.
Cieczka u suczek ma cztery fazy. Każda ma charakterystyczne objawy umożliwiające rozpoznanie stanu Naszej podopiecznej.
Zachowanie suki w czasie cieczki jest specyficzne i różni się znacząco od fazy pozarujowej. Właściciele suk w tym czasie muszą wykazać się większym zainteresowaniem swoją podopieczną i otoczyć ją wzmożoną opieką jeżeli nie chcemy stać się posiadaczami psiego potomstwa.
Unikajmy podczas spacerów miejsc, gdzie możemy napotkać psy, szczególnie takie, które nie są pod opieką człowieka. Suczki w czasie cieczki wydzielają wabiące hormony, które mogą przyciągnąć psy z całej okolicy. Na pewno nie chcielibyście znaleźć się w sytuacji osaczenia przez sforę psów czyhających na dziewictwo Waszej ukochanej suni. Zachowanie psów w czasie kiedy suczka ma cieczkę jest nieobliczalne. To zew natury wzywa je do działania i nawet mury ogrodzenia nie są w stanie ich zatrzymać, bo mogą zrobić podkop, który pozwoli im osiągnąć cel!
Suczki, które są psami wystawowymi, również w tym okresie nie powinny brać udziału w imprezach. Właściciele psów wystawowych nie byliby w stanie zapanować nad potencjalnymi adoratorami.
Nigdy w czasie cieczki nie wyprowadzaj swojej suczki bez smyczy. Warto zaopatrzyć się w miętowy spray, którym możesz spryskać ogon suczki. Pozwoli to na jakiś czas zamaskować wydzielany zapach i nie przyciągać psów.
Wszystkim potencjalnym i obecnym właścicielom suczek życzymy wytrwania i cierpliwości w tym trudnym okresie! Pamiętajmy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i wszystkie starania, które podejmiemy w celu ograniczenia zagrożeń czyhających na naszych czworonożnych podopiecznych, zostaną nam wynagrodzone oddaniem i bezinteresowną psią miłością!