Jak pies okazuje miłość?

Jak psy okazują uczucia? 7 oznak psiej miłości

Miłośnicy zwierząt często zastanawiają się jak ich pupile okazują im miłość. Psi język różni się znacznie od naszej mowy ciała, przez co czasami trudno nam określić co oznacza dane zachowanie psa. Jak nasi czworonożni przyjaciele okazują nam oddanie i przywiązanie? I czy można mówić o okazywaniu miłości, mówiąc o psach? Sprawdźmy to! 

Miłość psa do człowieka. Czy ona w ogóle istnieje? Zachowania naszych czworonożnych towarzyszy często są przez nas nadinterpretowane. Opiekunowie psów postrzegają zachowania swoich pupili, przez pryzmat ludzkich uczuć, emocji i zachowań. Zapominając tym samym, że psy to zupełnie inny gatunek i nie należy ich zachowań uczłowieczać. Dobrym przykładem jest całowanie. Dla nas to oznaka miłości, oddania, okazanie emocji. Czy takie zachowanie jest komfortowe dla psów? Zdecydowanie nie. Psy mogą czuć się nieswojo, gdy człowiek, nawet opiekun, zbliża się do ich pyska twarzą czy mocno je obejmuje. Dla psów takie zachowania nie są naturalne. Często nasi pupile w takich sytuacjach odwracają głowę, oblizują się, zaczynają dyszeć, czy odchodzą. Wymienione reakcje to oznaki stresu u psów, które opiekunowie często bagatelizują, nie mając świadomości, że dla ich psa taka sytuacja jest niekomfortowa. Nic dziwnego, w końcu dla nas naturalnymi oznakami stresu jest pocenie się, krzyk, podniesiony ton głosu, silne emocje, nadmierna gestykulacja, szybsze bicie serca i wiele innych zachowań. 

Nasi pupile mają zupełnie inną mowę ciała niż my. Jak zatem rozpoznać zachowania, które mogą świadczyć o radości naszych psów i przywiązaniu do swojego opiekuna? Które z nich można uznać za oznaki miłości? 

  1. Przytulanie się

I chociaż nam przytulanie kojarzy się z mocnym wtuleniem się w kogoś, to u psów wygląda ono nieco inaczej. Jak więc przytulają się psy? Ocierają się głową i ciałem o człowieka. Często wtulają się głową w nogi, wkładają ją człowiekowi pod pachę, pozostawiając na nim swój zapach. Ocieranie się bokiem ciała to również oznaka miłości psa do człowieka. 

  1. Merdanie ogonem 

To zachowanie wszystkim kojarzy się z radosnym psem. Każdy właściciel po wejściu do domu widzi cieszącego się na jego widok psa, który merda ogonem! Jednak nie zawsze merdanie oznacza pozytywne emocje. Odkryto, że kierunek machania ma znaczenie! Gdy pies jest szczęśliwy, macha ogonem w prawą stronę. Zaniepokojenie i niekomfortową dla niego sytuację może zwiastować machanie ogona w lewą stronę. 

  1. Oferowanie kontaktu 

Gdy Twój pies przynosi Ci zabawki, czy sam rozpoczyna interakcje, zachęcając do głaskania, czy zabawy, to niewątpliwie okazuje Ci miłość! To częste zachowanie, zwłaszcza po długiej nieobecności opiekuna. Oferowanie swoich ulubionych zabawek to oznaka zaufania i silnej relacji między opiekunem i psem. Gdy pies kładzie Ci pyszczek na kolanach lub trąca łapą, tak również pokazuje zainteresowanie Twoją osobą i chęć zabawy.

  1. Czułe wpatrywanie się w opiekuna 

Czujesz się obserwowany przez swojego pupila? Takie zachowanie również może być oznaką miłości! Często patrzenie prosto w oczy jest dla psów zachowaniem niekomfortowym. Jednak gdy pupil sam wpatruje się w swojego właściciela, może oznaczać to zwrócenie na siebie uwagi, czy zaproszenie do zabawy. 

  1. Lizanie opiekuna 

Lizanie może być interpretowane na wiele sposobów i jedną z nich jest właśnie okazywanie miłości opiekunowi. Poprzez lizanie pies zbiera informacje o swoim opiekunie. W pocie człowieka znajduje się wiele cennych informacji dla psów, z których m.in. może „wyczytać” czy opiekun jest aktualnie zestresowany. Lizanie rąk może być również spowodowane pozostałościami pyszności, które jadł człowiek. 

  1. Krok w krok za opiekunem 

Czy to na pewno oznaka miłości? Na pewno w niektórych sytuacjach można to tak interpretować, zwłaszcza w tych kiedy na końcu drogi znajduje się kuchnia i lodówka. Nieodstępowanie swojego opiekuna niewątpliwie może być oznaką przywiązania i oddania. Podtykanie różnych zabawek właścicielowi, zaczepianie go nosem to próby zwrócenia na siebie uwagi, ale też informacja: „hej człowiek! Baw się ze mną”. Taka chęć do zabawy z opiekunem świadczy o rozbudowanej relacji i zaufaniu jakim pies darzy swojego pana. 

  1. Witanie opiekuna w drzwiach 

Gdy wchodzisz do domu po pracy, dłuższej nieobecności i pierwsze co widzisz to stęsknione oczy swojego czworonożnego psa to również oznaka miłości! Gdy pupil wyczekuje powrotu swojego właściciela i za każdym razem zniecierpliwiony oczekuje przy drzwiach, tak również pokazuje swoje przywiązanie i tęsknotę. 

Chociaż psi język znacznie różni się od naszego, to psy mogą pokazywać na wiele sposobów miłość swojemu opiekunowi. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak silna może być miłość psa do człowieka i jakie zachowania o niej świadczą.  

Moja Miska