15 maja 2024

Jak karmić maltańczyka: Wskazówki dotyczące żywienia

Niewielkie psiaki są chętnie adoptowane. Jedną z najpopularniejszych małych ras jest maltańczyk. To psy o łagodnym i wesołym usposobieniu. Oddane swoim właścicielom, ochoczo podejmują się nauki sztuczek i komend. Lubią spacery, ruch i zabawę, więc będą świetnymi towarzyszami dla osób o aktywnym stylu życia.

Uroczy wygląd maltańczyków skradł serca wielu osób na całym świecie. Myślisz o przygarnięciu psa tej rasy i zastanawiasz się, jak wygląda jego karmienie? Odpowiedź na to pytanie poznasz po przeczytaniu poniższego artykułu.

Spersonalizowana karma dla Twojego pupila!

 

Maltańczyk – charakterystyka

Każda rasa psa ma swoją historię. Maltańczyk jest jedną z najstarszych. Te niewielkie zwierzaki o jasnej sierści towarzyszyły ludziom już w czasach antycznych. Biorąc pod uwagę ich uroczy wygląd, trudno się dziwić, że przez całe stulecia cieszyły się popularnością. Ich niewielki rozmiar i waga (ok. 3-4 kg) sprawia, że maltańczyki mogą być kompanami dla osób o zróżnicowanym stylu życia. Będą świetnymi pupilami dla rodzin z dziećmi.

Maltańczyki to rasa długowieczna, mogą żyć nawet 15 lat. Warto zadbać o właściwą dietę zwierzaka na każdym etapie jego rozwoju. Zalicza się je do grupy psów potocznie określanych jako „rasy z włosami, a nie sierścią”, ponieważ nie mają podszerstka. Najczęściej spotykane jest białe umaszczenie. Zdarzają się jednak jednostki, które mogą mieć barwę w odcieniu kości słoniowej. Włosy maltańczyków są długie i delikatne w dotyku. Wymagają codziennego czesania oraz regularnego strzyżenia.

 

Co wiedzieć o maltańczyku?

Przy planowaniu żywienia dla pupila warto wziąć pod uwagę kwestie, jakie mogą zagrażać danej rasie. Maltańczyki to niewielkie psy o sporym apetycie. Warto dokładnie planować i ważyć porcje karmy, aby nie podać jej za dużo. Na opakowaniu wybranego pokarmu powinny znajdować się wskazówki odnośnie do żywienia. Zalecana porcja może wydawać się zbyt mała, ale należy pamiętać, że maltańczyki mają niewielkie żołądki. Regularne przekarmianie psa może skutkować nadwagą.

Ta rasa, która może poszczycić się długą historią, jest stosunkowo wrażliwa. Maltańczyki mogą mieć skłonności do alergii. Bywa, że objawiają się one przez łzawienie oczu, co może prowadzić do powstawania zacieków na sierści. Należy również pamiętać, że są to psy niewielkich rozmiarów, dlatego wielkość granulek suchej karmy powinna być przystosowana do ich szczęk.

 

Czym najlepiej karmić maltańczyka?

Przy wyborze sposobu żywienia zwierzaka powinno brać się pod uwagę jego potrzeby oraz upodobania. Maltańczykom można podawać różne rodzaje jedzenia, także suchą karmę przeznaczoną dla małych ras. Pokarm powinien być bogaty w białko. Ich wysokie zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy wynika z tego, że mają włosy. Białko wspiera ich regenerację oraz kondycję skóry psa.

Wybierając jedzenie dla maltańczyka, można pomyśleć o suchej karmie bez zbóż. Źródłem węglowodanów w takim produkcie są warzywa oraz owoce, np. bataty oraz groszek, który jednocześnie dostarcza błonnika. W pełni spersonalizowaną karmę przygotujesz z użyciem formularza oferowanego przez firmę Moja Miska. Daje on możliwość wyeliminowania z diety wybranych produktów, w tym takich zawierających gluten. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze pożywienia dla psów jest aspekt smakowy. Tworząc personalizowaną suchą karmę, możesz zaznaczyć składniki, za którymi Twój pupil nie przepada.

 

Jak powinno się karmić maltańczyka?

Wybór odpowiedniego pokarmu to pierwszy krok do zaplanowania jego odżywiania. Warto obmyślić także, w jaki sposób będzie podawać się karmę. Jej dawkowanie powinno zależeć od kilku czynników, przede wszystkim wieku pupila. Szczenięta maltańczyków mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Szybko rosną, osiągają dojrzałość już ok. 10 miesiąca życia. Dlatego powinny jeść często, aż 3 lub 4 razy dziennie, ale niewielkie porcje. W przypadku problemów z gryzieniem można zdecydować się na moczenie suchych chrupek.

Częstotliwość kamienia dorosłych maltańczyków także powinna być stosunkowo częsta. Zaleca się, aby psom tym razy nie podawać jednego dużego posiłku dziennie. Może to skutkować przekarmieniem. Warto rozdzielić sugerowaną ilość pokarmu na dwie, a nawet trzy mniejsze części.

Moja Miska