Zęby czworonogów mają taką samą budowę anatomiczną jak nasze i narażone są na próchnicę i choroby dziąseł. Niestety wielu właścicieli psów uważa, że czyszczenie zębów ich podopiecznym to rzecz zbędna. Zazwyczaj już po pierwszej próbie czyszczenia, kiedy pies nie jest do takiego zabiegu przyzwyczajony, następuje rezygnacja z dalszej pielęgnacji. A to duży błąd! Powinniśmy już małego szczeniaka przyzwyczajać i oswajać z zabiegiem czyszczenia zębów oraz szczoteczką i pastą do zębów. Pies z chorymi zębami będzie odczuwał ból, może tracić apetyt i chudnąć oraz będzie narażony na wiele chorób, których podłożem jest zły stan uzębienia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie psich zębów oraz okresowe badanie jamy ustnej psa u lekarza weterynarii. Gdy chodzi o zdrowie naszych milusińskich, nie wolno się poddawać! Podpowiadamy, jak dbać o zęby psa.
Podczas jedzenia na zębach psa osadzają się resztki pokarmu. Pod wpływem bakterii, które naturalnie występują w psim pysku, resztki te zamieniają się w dość łatwą do usunięcia płytkę nazębną. Na tym etapie wystarczy regularnie podawać psu twarde gryzaki lub szczotkować zęby. Przy braku odpowiedniej higieny płytka nazębna pod wpływem śliny twardnieje i zamienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Jeśli problem nasila się, trzeba się udać do lekarza weterynarii, który wykona zabieg oczyszczania zębów z kamienia.
Czyszczenie zębów psa – dlaczego jest tak ważne?
„Czy mycie psu zębów jest konieczne?” To pytanie, które często zadają sobie właściciele czworonogów. Odpowiadamy: zdecydowanie tak!
Choroby zębów i dziąseł to efekt predyspozycji genetycznych, niewłaściwej diety i nieprawidłowej pielęgnacji. Brak podstawowej higieny prowadzi do osadzania się kamienia, chorób dziąseł, wypadania zębów, a nawet problemów z sercem, nerkami czy wątrobą. O czyszczenie zębów psa warto zadbać, zanim poczujemy nieprzyjemny zapach z okolic pyska czy zauważymy żółty nalot na zębach lub, co gorzej, krew lub ropę na dziąsłach. Aby temu zapobiec, warto regularnie zabierać czworonoga na przegląd uzębienia. Lekarz weterynarii podejmie decyzję jaki zabieg będzie odpowiedni do widocznego stanu uzębienia naszego pupila. Tego typu zabiegi wykonuje się albo mechanicznie, albo za pomocą ultradźwięków. Zazwyczaj usuwanie kamienia przeprowadzane jest pod całkowitą narkozą co nie jest bez znaczenia dla zdrowia psa. Nie wszystkie psiaki będą kwalifikowały się do tego typu zabiegów. Pamiętajmy, że problemy z zębami nasilają się wraz z wiekiem. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na regularną higienę psich zębów, niż fundować im ryzykowny i kosztowny zabieg na stare lata.
Do pielęgnacji zębów i dziąseł najlepiej sprawdzi się pasta do zębów dla psa, która nie zawiera fluoru, oraz specjalna szczoteczka nakładana na palec. Pamiętaj, żeby nigdy nie podawać zwierzęciu pasty przeznaczonej dla ludzi! Ludzkie pasty do zębów zawierają dobry dla zębów lecz szkodliwy dla organizmu fluor, który my usuwamy płucząc usta. Jednak psa nie nauczymy płukania, a pasta z fluorem może doprowadzić do zatrucia tym pierwiastkiem, na co nie powinniśmy psa narażać. Aby uzyskać najlepszy efekt, nie dawaj psu jedzenia ani picia przez pół godziny przed i po czyszczeniu.
Warto także zainwestować w smakołyki i zabawki, by zęby psa w naturalny sposób zostały pozbawione osadu i kamienia nazębnego. Gryzaki stomatologiczne z wypustkami zapobiegają zaleganiu pokarmu w kieszonkach zębowych i są świetną zabawką dla czworonoga. Jeśli podajemy psu głównie mokrą karmę, dobrze jest urozmaicić jego dietę nieco twardszymi smakołykami. Bogatą ofertę naturalnych gryzaków dla psów znajdziecie na stronie mojamiska.pl Możecie tam dobrać odpowiednią suchą karmę dla swojego psa na podstawie stworzonego profilu, który uwzględni wszystkie jego potrzeby i podpowie jakiego typu smakołyki powinien dostawać wasz pies.
Pies będzie ochoczo mył zęby, jeśli od najmłodszych lat będziemy go do tego stopniowo przyzwyczajać. Tak jak w przypadku pozostałych czynności związanych z pielęgnacją pupila, naszym zadaniem, jako opiekunów, będzie zatroszczenie się o to, żeby pies skojarzył czyszczenie zębów z czymś przyjemnym. Jeśli nie dopuściliśmy do powstania stanu zapalnego u naszego pupila, to wystarczy czyszczenie zębów wykonać raz dziennie. Nałóż niewielką ilość pasty na specjalną szczoteczkę do zębów dla psa i daj czworonogowi do spróbowania. Gdy zwierzę oswoi się z jej smakiem i zapachem, nałóż ją ponownie i delikatnymi, kolistymi ruchami rozprowadź po zębach oraz dziąsłach. Jeżeli nie posiadasz szczoteczki do zębów lub twój pies nie akceptuje obcego przedmiotu w pysku, można owinąć palec wskazujący czystą gazą i wykonać masaż zębów własną ręką.
Pamiętajmy, że dobry stan zębów i dziąseł naszego pupila przekłada się na ogólny stan jego zdrowia.