Bieganie z psem

Canicross, czyli bieganie z psem, cały czas zyskuje na popularności. Biegaczy z ich czworonogami spotkać można nie tylko rano czy wieczorem w dużych miastach, ale także na organizowanych biegach, gdzie dziesiątki par człowiek-pies przebiegają wspólnie wyznaczone trasy. Na forach i grupach ciągle przewijają się pytania dotyczące biegania z psem – kiedy można zacząć, jak przygotować do tego siebie i psa czy jakiego sprzętu użyć. Bieganie to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie czasu ze swoim pupilem. Jeśli jednak chcemy wspólnie biegać, róbmy to z głową, aby było to dla nas i naszego czworonoga nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Z jakim psem biegać?

Czy każdy pies może być biegaczem? Niestety nie. Decydując się na bieganie z psem, zastanówmy się czy nasz psiak się do tego nadaje i czy bieganie będzie sprawiało mu przyjemność. Rasy psów z krótkimi kufami mogą mieć problemy z oddychaniem w trakcie biegu, a psy o krótkich łapkach mogą się szybko męczyć. Z kolei duże i ciężkie psy mogą źle znosić dłuższe dystanse, a częste bieganie może obciążać ich stawy. Zwróćmy także uwagę na wiek naszego pupila oraz jego stan zdrowia. Dla szczeniąt, starszych psów oraz tych schorowanych lub po różnych urazach, taka forma aktywności nie jest wskazana. Jeśli mamy wątpliwości czy nasz psiak nadaje się na biegacza, najlepiej skonsultujmy się z weterynarzem.

Kiedy można zacząć biegać z psem?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących biegania z psem, jest właśnie to, kiedy można zacząć. W końcu każdego zdrowego szczeniaka rozpiera energia, a bieganie mogłoby się wydawać świetnym sposobem na jej rozładowanie. W przypadku szczeniąt powinnyśmy się wstrzymać z bieganiem do czasu, aż psiak skończy rok. Dopiero wtedy jego układ kostno-stawowy będzie w pełni rozwinięty, a bieganie będzie dla niego bezpieczne.

jak przygotować psa do biegania

Jak przygotować psa do biegania?

Decydując się na bieganie z psem, powinniśmy go do tego odpowiednio przygotować. Na początku zadbajmy o jego dietę, aby była dobrze zbilansowana. Powinna być także bogata w białko oraz tłuszcze, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne naszego aktywnego pupila. Kliknij i sprawdź teraz jaka karma będzie najlepsza dla Twojego pupila.

Sprzęt do biegania z psem – w co się wyposażyć

Biegając z psem powinniśmy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które zapewnią naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo.

Szelki

– powinny być dobrze dopasowane do budowy ciała psa, aby nie ograniczać jego ruchów w trakcie biegu.

Smycz z amortyzatorem

– dzięki takiej smyczy unikniemy gwałtownych szarpnięć w trakcie biegu.

Odblaski lub światełka

– dla naszego pupila i dla nas, aby być dobrze widocznym po zmroku.

Pas biodrowy

– możemy przypiąć do niego smycz, dzięki czemu mamy obie ręce wolne w trakcie biegu.

Pamiętaj, by nie biegać z pupilem zapiętym na obroży lub kolczatce.

Canicross to świetna zabawa dla nas i naszego psiaka. W trakcie treningów obserwujmy jednak uważnie naszego pupila upewniając się czy na pewno bieganie sprawia mu frajdę i czy nie jest dla niego zbyt dużym obciążeniem fizycznym.

Moja Miska