7 kwietnia 2021

Jak adoptować psa?

Adopcja psa ze schroniska: jak wygląda i ile kosztuje?

Decydując się na zostanie właścicielem psa od razu stajemy przed niezwykle ważnym wyborem – kupno czy adopcja? Każda z tych opcji ma zarówno zalety, jak i wady, jednakże to właśnie adopcja uznawana jest za to zdecydowanie chwalebniejsze przedsięwzięcie, co sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na nią. Nie możemy zapominać jednak, że decyzja o adopcji psa jest niezwykle odpowiedzialna i jako taka musi zostać podjęta ze szczególnym rozmysłem. Zanim zadamy sobie pytanie: „Czy chcę adoptować psa?” powinniśmy wpierw odpowiedzieć sobie na inne: „Czy jestem w stanie zaoferować adoptowanemu psu właściwe warunki?

Gdy myślimy o adopcji psa ze schroniska zazwyczaj przychodzą nam do głowy same zalety takiej decyzji, przekonani jesteśmy, że wprowadzając psa do naszego domu i życia zapewnimy mu o wiele lepsze warunki niż schronisko, w którym się do tej pory znajdował. By odpowiedzialnie dokonać adopcji należy jednak uświadomić sobie skalę potencjalnych wyzwań jakie mogą się z nią wiązać.

Osoby chcące adoptować psa muszą pamiętać, że zanim ujrzą w jego oczach wdzięczność i bezgraniczne szczęście mogą zetknąć się na przykład z wywołanymi traumatycznymi doświadczeniami problemami behawioralnymi, zdrowotnymi, a sam pies zanim w pełni zaufa nowemu właścicielowi, może potrzebować dużo czasu, a my będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Starsze psy adoptowane ze schronisk mogą wbrew pozorom nie znać podstawowych komend, a nawet nie potrafić się bawić, co może okazać się trudne do wypracowania dla mało doświadczonego właściciela.

Szczeniaki przebywające w schroniskach to w większości kundelki, a co za tym idzie często trudno jest przewidzieć do jakich rozmiarów mogą urosnąć.

Najważniejszą kwestią by skutecznie sprostać wyzwaniom adopcji jest zdobycie koniecznych informacji o psie, od jego opiekunów, wolontariuszy, którzy się nim dotychczas zajmowali. Mimo natłoku pracy, personel schronisk jest świetnie zaznajomiony ze swoimi podopiecznymi, ich potrzebami i problemami z którymi się borykają. W wielu schroniskach istnieją także grupy wolontariuszy, z którymi warto skontaktować się przed procesem adopcji i którzy pomogą nam w wyborze przyjaciela na lata.

 Jak adoptować psa?

Szykując się do adopcji warto zadać im następujące pytania:

  • W jakim wieku jest pies?
  • Czy choruje na jakieś choroby?
  • Jaka jest jego historia? (Jak długo przebywa w schronisku, czy miał wielu właścicieli, jak był traktowany zanim trafił do schroniska?)
  • Jeśli mamy w domu zwierzęta lub małe dzieci to warto zapytać jaki jest stosunek psa do dzieci i innych zwierząt?
  • Czy pies jest lękliwy?

Im więcej informacji uda nam się uzyskać zanim poznamy psa tym większa szansa na to, że nasze pierwsze spotkania będą pozbawione stresujących dla niego sytuacji. Oprócz informacji o psie, dobrze opowiedzieć wolontariuszom o swoich potrzebach i możliwościach. Czy mieszkamy w bloku, a może mamy domek z ogródkiem? Ile godzin dziennie jesteśmy poza domem, czy często wyjeżdżamy? Te wszystkie aspekty są niezwykle ważne w doborze psa do trybu jego potencjalnego opiekuna. 

Następnie niezwykle ważne jest aby spędzić jak najwięcej czasu z psem w środowisku do którego jest przyzwyczajony, najlepiej w tym celu umówić się na tak zwany spacer przedadopcyjny z udziałem wolontariusza lub opiekuna psa.

Jak wygląda adopcja psa?

Gdy będziemy już pewni naszego wyboru nadejdzie czas, by dopełnić niezbędnych formalności wypełniając ankietę przedadopcyjną i odbywając rozmowę z wolontariuszem lub pracownikiem schroniska/fundacji. Na podstawie ankiety oraz rozmowy zostanie podjęta decyzja o wydaniu nam zwierzęcia.

Umowa adopcyjna psa

Po otrzymaniu zgody na adopcję pozostaje nam podpisać umowę adopcyjną, która czyni nas oficjalnymi opiekunami psa. Umowa taka ma charakter cywilnoprawny. Warto przeczytać dokładnie umowę. Może być w niej zawarta informacja o wizytach poadopcyjnych, w których fundacja sprawdzi warunki utrzymywania psa po wyznaczonym czasie od adopcji. 

Adopcja psa z domu tymczasowego

Pies umieszczony w domu tymczasowym współpracującym ze schroniskiem czy fundacją, może zostać przez nas adoptowany w ten sam sposób co ze schroniska. W takiej sytuacji jego tymczasowi opiekunowie mogą poznać bliżej psa warunkach domowych, czyli takich w jakich będzie przebywał już po adopcji. Jest to dobry sposób by przekonać się w jaki sposób pies funkcjonuje z ludźmi, jak zachowuje się na spacerach oraz poznać jaki jest jego stosunek do innych zwierząt, w tym psów i kotów. 

Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?

Adopcja nie powinna kosztować nas nic prócz naszych dobrych chęci i miłości jaką będziemy musieli obdarzyć naszego nowego członka rodziny. W zależności od tego jak skonstruowana jest umowa adopcyjna, czasem możemy być zobowiązani do poniesienia kosztów kastracji psa, która np była niemożliwa w trakcie adopcji z powodu zbyt młodego wieku psa.

Adopcja psa ze schroniska: jak wygląda i ile kosztuje?

Moja Miska