Decydując się na zostanie właścicielem psa od razu stajemy przed niezwykle ważnym wyborem – kupno czy adopcja? Każda z tych opcji ma zarówno zalety, jak i wady, jednakże to właśnie adopcja uznawana jest za to zdecydowanie chwalebniejsze przedsięwzięcie, co sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na nią. Nie możemy zapominać jednak, że decyzja o adopcji psa jest niezwykle odpowiedzialna i jako taka musi zostać podjęta ze szczególnym rozmysłem. Zanim zadamy sobie pytanie: „Czy chcę adoptować psa?” powinniśmy wpierw odpowiedzieć sobie na inne: „Czy jestem w stanie zaoferować adoptowanemu psu właściwe warunki?„
Gdy myślimy o adopcji psa ze schroniska zazwyczaj przychodzą nam do głowy same zalety takiej decyzji, przekonani jesteśmy, że wprowadzając psa do naszego domu i życia zapewnimy mu o wiele lepsze warunki niż schronisko, w którym się do tej pory znajdował. By odpowiedzialnie dokonać adopcji należy jednak uświadomić sobie skalę potencjalnych wyzwań jakie mogą się z nią wiązać.
Osoby chcące adoptować psa muszą pamiętać, że zanim ujrzą w jego oczach wdzięczność i bezgraniczne szczęście mogą zetknąć się na przykład z wywołanymi traumatycznymi doświadczeniami problemami behawioralnymi, zdrowotnymi, a sam pies zanim w pełni zaufa nowemu właścicielowi, może potrzebować dużo czasu, a my będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Starsze psy adoptowane ze schronisk mogą wbrew pozorom nie znać podstawowych komend, a nawet nie potrafić się bawić, co może okazać się trudne do wypracowania dla mało doświadczonego właściciela.
Szczeniaki przebywające w schroniskach to w większości kundelki, a co za tym idzie często trudno jest przewidzieć do jakich rozmiarów mogą urosnąć.
Najważniejszą kwestią by skutecznie sprostać wyzwaniom adopcji jest zdobycie koniecznych informacji o psie, od jego opiekunów, wolontariuszy, którzy się nim dotychczas zajmowali. Mimo natłoku pracy, personel schronisk jest świetnie zaznajomiony ze swoimi podopiecznymi, ich potrzebami i problemami z którymi się borykają. W wielu schroniskach istnieją także grupy wolontariuszy, z którymi warto skontaktować się przed procesem adopcji i którzy pomogą nam w wyborze przyjaciela na lata.
Szykując się do adopcji warto zadać im następujące pytania:
Im więcej informacji uda nam się uzyskać zanim poznamy psa tym większa szansa na to, że nasze pierwsze spotkania będą pozbawione stresujących dla niego sytuacji. Oprócz informacji o psie, dobrze opowiedzieć wolontariuszom o swoich potrzebach i możliwościach. Czy mieszkamy w bloku, a może mamy domek z ogródkiem? Ile godzin dziennie jesteśmy poza domem, czy często wyjeżdżamy? Te wszystkie aspekty są niezwykle ważne w doborze psa do trybu jego potencjalnego opiekuna.
Następnie niezwykle ważne jest aby spędzić jak najwięcej czasu z psem w środowisku do którego jest przyzwyczajony, najlepiej w tym celu umówić się na tak zwany spacer przedadopcyjny z udziałem wolontariusza lub opiekuna psa.
Gdy będziemy już pewni naszego wyboru nadejdzie czas, by dopełnić niezbędnych formalności wypełniając ankietę przedadopcyjną i odbywając rozmowę z wolontariuszem lub pracownikiem schroniska/fundacji. Na podstawie ankiety oraz rozmowy zostanie podjęta decyzja o wydaniu nam zwierzęcia.
Po otrzymaniu zgody na adopcję pozostaje nam podpisać umowę adopcyjną, która czyni nas oficjalnymi opiekunami psa. Umowa taka ma charakter cywilnoprawny. Warto przeczytać dokładnie umowę. Może być w niej zawarta informacja o wizytach poadopcyjnych, w których fundacja sprawdzi warunki utrzymywania psa po wyznaczonym czasie od adopcji.
Pies umieszczony w domu tymczasowym współpracującym ze schroniskiem czy fundacją, może zostać przez nas adoptowany w ten sam sposób co ze schroniska. W takiej sytuacji jego tymczasowi opiekunowie mogą poznać bliżej psa warunkach domowych, czyli takich w jakich będzie przebywał już po adopcji. Jest to dobry sposób by przekonać się w jaki sposób pies funkcjonuje z ludźmi, jak zachowuje się na spacerach oraz poznać jaki jest jego stosunek do innych zwierząt, w tym psów i kotów.
Adopcja nie powinna kosztować nas nic prócz naszych dobrych chęci i miłości jaką będziemy musieli obdarzyć naszego nowego członka rodziny. W zależności od tego jak skonstruowana jest umowa adopcyjna, czasem możemy być zobowiązani do poniesienia kosztów kastracji psa, która np była niemożliwa w trakcie adopcji z powodu zbyt młodego wieku psa.