Jak wybrać idealne imię dla psa?

Wszyscy właściciele psów prędzej czy później muszą stanąć przed niełatwą, a przy tym doniosłą decyzją, która często zdaje się nam fundamentem dla przyszłej relacji z naszym świeżo upieczonym czworonożnym członkiem rodziny jaką jest wybór imienia.

Jak wybrać imię dla psa?

Jak nazwać psa? Na to pytanie, które nowi opiekunowie psów powtarzają sobie jak mantrę, często nie potrafiąc znaleźć zadowalającej odpowiedzi. Szukając odpowiedniego słowa, na które od tej pory będzie reagował nasz pupil, wspinamy się na wyżyny kreatywności i mimo, że zawsze w końcu udaje nam się wybrać to właściwe, to wybór psiego imienia potrafi nas nieźle skołować. Jak możemy to sobie ułatwić?

Jak cię słyszą…

Brzmienie imienia jest wyjątkowo ważne dla naszego psiaka. Przede wszystkim zwierzę jest w stanie o wiele szybciej nauczyć się krótkiego imienia, niż takiego złożonego z wielu sylab. Jeżeli jednak decydujemy się na długie imię, warto również zastanowić się nad jego krótkim zdrobnieniem, którego będziemy używać.

Poza tym imię ze względów czysto praktycznych powinno być również łatwe do wymówienia, jest to ważne szczególnie na początku procesu oswajania z nim naszego psa. Istotne jest również to czy wybrane przez nas imię zawiera głoski takie jak na przykład: „dz”, „r”, „ks”,”dź”, czy „dż” – dzięki ich obecności imię będzie przyciągać uwagę psa, a on z pewnością szybciej zacznie na nie reagować!

Imię kluczem do duszy

Najważniejszą i zarazem najprostszą rada, która może pomóc przy wyborze imienia jest taka: najpierw zapoznaj się ze swoim psem. Obserwacja naszego pupila dostarczy nam wartościowych informacji o jego charakterze, zachowaniach, czy zabawnych przyzwyczajeniach i może podsunąć nam wiele ciekawych pomysłów. Zbyt pochopne nazwanie potulnego labradora Aresem czy innym Gangsterem może spowodować w przyszłości dziwaczny rozdźwięk, a nawet jeżeli zależy nam na takim zabawnym kontraście, to tym bardziej warto jest zapoznać się z charakterem naszego psa.

Często zdarza się jednak, że pies przebywający z nami w domu od kilku dni okaże się być zupełnie innym po kilku miesiącach znajomości, a jego imię nie będzie odzwierciedlało już jego cech charakteru. Co zrobić by tego uniknąć?

Imię dla suczki, imię dla samca

Imiona o określonym rodzaju gramatycznym w prosty sposób informują o płci naszego pieska, nie należy jednak unikać takich, które równie dobrze nadają się dla samca, jak i suczki. Imiona uniseksualne są nadawane stanowczo rzadziej i dlatego też wybierając je możemy uzyskać niepowtarzalny efekt.

Pamiętaj o znakach szczególnych!

Plamka w kształcie księżyca? Różnobarwne oczy? Nadszarpnięte ucho? Imię wybrane na podstawie charakterystycznej cechy wyglądu będzie tym mocniej kojarzyć się z naszym czworonogiem.

Imię a rasa

Imię dla psa myśliwskiego, dla owczarka, yorka? Już przed zakupem psa powinniśmy nieco poczytać na temat specyfiki rasy jaką wybieramy. Rasa ma niewątpliwy wpływ na charakter czy temperament psa. Prześledzenie historii rasy może nam niezwykle pomóc przy wyborze imienia dla naszego pupila. 

Na przykład przodkowie popularnych psów rasy Yorkshire Terrier, które polowały na szczury w piwnicach  XIX wiecznej Anglii, uzasadnione byłoby zatem psiakowi tej rasy nadanie imienia godnego bohatera prozy Karola Dickensa. Może Olivier? A może w ogóle Twist?

Poszukując właściwego imienia psy ras azjatyckich, możemy wybrać się w kreatywną podróż poprzez stepy Mongolii, za Wielki Mur i aż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Garściami możemy czerpać z różnorodnych nazw pochodzących z chińskiego, czy japońskiego folkloru oraz niesamowitych mitów.

Psy rasy husky czy alaskan malamute, przywodzą na myśl odważnego Balto mknącego w psim zaprzęgu z pomocą chorym dzieciom. Psy tych ras wywołują również skojarzenia z rodowitymi mieszkańcami Północnej Ameryki i być może to właśnie w ich kulturze, znajdziemy materiał na imię.

Fajne imię dla psa – Tadek, Artur, Kasia?

Nadawanie zwierzętom imion ludzkich to coraz częstsze zjawisko, niemniej potrafi ono budzić kontrowersje. Podczas gdy niektórzy uważają je za urocze i zabawne, inni uznają je za obraźliwe. Warto brać to pod uwagę wybierając dla psa ludzkie imię.

Moja Miska