Ile śpi pies?

Wychodząc do pracy, często zastanawiamy się ile czasu w trakcie naszej nieobecności przesypiają nasze psy? Na pewno sen stanowi znaczną część ich doby. Kiedy my ciężko pracujemy, aby nasz pies miał godne życie, on poświęca ten czas na odpoczynek i regenerację. Jak długo śpią psy? Ile doby przesypiają? 

Nasze psy przesypiają nawet do 16 godzin na dobę. Inne zapotrzebowanie na sen ma szczeniak, pies dorosły, senior, ale nie tylko wiek ma tu znaczenie. Psy chore, w trakcie rekonwalescencji, czy po intensywnym wysiłku będą potrzebowały więcej czasu na regenerację i odpoczynek. 

Istota dobrego snu

Sen to moment, w którym dochodzi do regeneracji organizmu. W trakcie snu zmniejsza się pobudzenie, wyrównuje się tętno, a także dochodzi do procesów naprawczych. Co ciekawe u psów sen podzielony jest nawet na 5 faz. Badania wskazują również na różny poziom efektywności snu psów, podobnie jak u ludzi. Psy najlepiej wysypiają się na podwyższeniach i w towarzystwie. Nie bez powodu czworonogi często śpią ze swoimi opiekunami w łóżku. Niedostateczna ilość snu może powodować rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie, a także agresję. Zwierzę niewyspane będzie miało zaburzone procesy uczenia, a osłabiony organizm będzie bardziej podatny na choroby i infekcje. 

Ile śpią psy

Ile śpi dorosły pies?

Statystycznie psy przesypiają od 12 do 14 godzin na dobę. Jednak każdy pies jest wyjątkowy, więc te widełki mogą być nieco inne dla różnych psów. Przede wszystkim zależy to od poziomu aktywności psa i jego opiekuna. Psy sportowe i pracujące w ciągu dnia pracują lub trenują przez co w czasie sezonu mogą spać nieco mniej w ciągu doby. Psy po kontuzjach, urazach będą potrzebować więcej czasu na regenerację. Jeśli nasz pies jest zdrowy, ma zapewnione optymalne warunki do spania i śpi nieco więcej niż 14 godzin w ciągu dnia to nie powinno nas martwić, może jest po prostu „śpiochem”. 

Jak długo śpią szczeniaki?

Psy śpią więcej niż ludzie, a szczeniaki śpią więcej niż psy dorosłe. Mogą one przesypiać nawet do 20 godzin na dobę! Jednak w przypadku szczeniąt często są to krótsze drzemki, które przeplatane są wysokim poziomem aktywności. To właśnie przez to duże pobudzenie, szczeniaki potrzebują więcej czasu na regeneracje i wyciszenie.

Zapewnij swojemu psu optymalne warunki snu

Jako opiekun możesz zadbać o komfort swojego czworonożnego przyjaciela i zapewnić mu optymalne warunki do spania. 

Po pierwsze zadbaj o wygodne legowisko dla swojego psa. Niektóre psy lubią zwijać się kłębek do snu, inne za to wyciągają się, zajmując połowę łóżka. Wybierając legowisko zwróć uwagę na to jak najczęściej śpi Twój pies. Dla psów lubiących się wyciągać, lepiej kupić większe legowisko, które mu na to pozwoli. Ważny jest też rodzaj posłania. Są psy, które preferują płaskie materace, a inne lubią wtapiać się w boki wielkich legowisk z poduszkami. 

Po drugie zwróć uwagę na położenie legowiska w domu. Ważne, aby było ono ułożone w miejscu spokojnym, które pozwoli psu na odpoczynek, ale z drugiej strony umożliwi mu obserwacje domowników. 

W przypadku psów preferujących spanie pod kanapą, stołem, warto przemyśleć zakupienie klatki kennelowej, która będzie bezpiecznym miejscem odpoczynku. Przyzwyczajenie psa do kennela przyda się również w trakcie podróży, dzięki czemu bezpieczne miejsce odpoczynku będzie mogło podróżować razem z psem. 

Są również psy, które będą preferować spanie na łóżku. Jeśli właściciel nie ma nic przeciwko, to może być to dla psa idealne miejsce odpoczynku. W przypadku psów mniejszych dobrze zamontować podest, który ułatwi im wchodzenie na łóżko, nie obciążając swoich kręgosłupów. 

Co jeszcze ma wpływ na jakość snu psa?

Zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, czyli aktywność fizyczna, potrzeba żucia i gryzienia, a także zaspokojenie jego potrzeb umysłowych. Psy, które nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb mogą być niespokojne, wymuszać uwagę swojego przewodnika, a także pod jego nieobecność niszczyć przedmioty. Zachowanie równowagi pomiędzy aktywnością psychiczną, fizyczną, a także czasem na odpoczynek jest niezwykle ważne dla psów.

Niespokojny sen, częste zmiany pozycji, nerwowość mogą być oznaką bólu i dyskomfortu. Jeśli zauważysz tego typu objawy swojego psa skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Psy potrafią bardzo długo ukrywać, że coś je boli. Dlatego tak ważna jest obserwacja i szybka reakcja opiekuna. 

Jeśli jesteś ciekawy co Twój pies robi w domu przez Twoją nieobecność, pozostaw włączoną kamerę w swoim laptopie. Nagraj dzień z życia swojego psa. Dzięki temu dowiesz się jak długo śpi, ile razy przebudza się i czy zdarzają mu się jakieś nietypowe przygody, o których nie masz pojęcia. 

Ile godzin śpi pies

Moja Miska