Higiena jamy ustnej psa

Jak dbać o stan jamy ustnej psa?

Właściwa dieta i dbałość o stan jamy ustnej psa to jedne z kluczowych elementów wpływających na jego zdrowie.

Cztery na pięć psów w wieku powyżej trzech lat cierpi na jakiś rodzaj schorzenia związanego z uzębieniem czy dziąsłami. Najczęstszymi objawami są: nieprzyjemny zapach z pyska, żółte plamy na zębach lub zaczerwienione dziąsła.

Nasz dentysta radzi nam myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Zapobiega to gromadzeniu się osadu nazębnego. Jeśli nie myjemy zębów, osad przeradza się w kamień nazębny. Podobnie jest w przypadku psów. Osad nazębny to mieszanina bakterii i minerałów pochodzących z jedzenia, tworzących niewidzialną cienką warstwę na powierzchni zębów, a następnie dziąseł. Po pewnym czasie osad twardnieje i tworzy kamień nazębny.

Choroba przyzębia występuje, gdy bakterie, osad i kamień nazębny uszkadzają zęby i dziąsła, czasami doprowadzając do głębokich infekcji. Bez leczenia weterynaryjnego może dojść do obluzowania i wypadnięcia zębów. Weterynarz na pewno poleci odpowiednie środki usuwające kamień nazębny poniżej i powyżej linii dziąseł.

Najlepszą metodą zapobiegającą lub spowalniającą ten proces jest szczotkowanie zębów psa. Najlepiej jest to robić codziennie, ale nawet trzy razy w tygodniu wystarczy, by zaobserwować pozytywne efekty.

Moja Miska