Gluten w diecie psa

Już od kilku lat na rynku produktów żywnościowych, przeznaczonych dla psów, jest tendencja do informowania potencjalnych klientów, że produkt nie zawiera w swoim składzie glutenu. O co chodzi z tym glutenem? W jakich roślinach występuje? Czy gluten w diecie psa jest szkodliwy? Czy spożywanie glutenu przez psa z jego nietolerancją powoduje dolegliwości? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gluten – nazwa pochodzi od angielskiego słowa glue czyli klej. Jest to mieszanina trzech białek roślinnych gluteiny, albuminy oraz gliadyny. Białka te występują w zbożach takich jak: pszenica i jej odmiany, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto. A co wspólnego z tą nazwą ma klej? Kiedy przerobimy zboża na mąkę, a następnie dodamy do niej wodę, wówczas związek tych białek tworzy kleistą, sprężystą masę. Powstaje tak dobrze znane nam ciasto. Coraz częściej spotykamy się z karmami, które w swoim składzie nie zawierają glutenu. Do produktów, które godnie zastępują gluten w diecie psa zaliczamy: ziemniaki, bataty, dynię, ryż, kukurydzę, soję, grykę, proso, fasolę, groch, tapiokę, amarantus, maniok. Stosowanie produktów w diecie bez zawartości glutenu wynika z nietolerancji przez psy tego składnika.

karma zawierająca gluten

Ceramic bowl with dried pet food on white background.

Karmy zawierające gluten

Moda na karmy bezzbożowe wzięła się z ludzkiej mody na żywność bezglutenową. Nie znajduje ona jednak uzasadnienia w żadnych z przeprowadzonych dotychczas u zwierząt badań klinicznych. Nie potwierdzają tego także szczegółowe obserwacje uznawane oficjalnie przez środowiska naukowe. Jeśli więc Twój pies nie jest uczulony na zboża, można podać mu karmę zawierającą gluten, pamiętając, by był to pokarm wysokiej jakości. Więcej o karmach zbożowych w diecie psa dowiesz się z naszego artykułu – Zboża w diecie psa.

Jakie są objawy nietolerancji glutenu u psów?
Objawy nietolerancji glutenu u psów są bardzo podobne do alergii, aczkolwiek są to dwie różne jednostki chorobowe. Nietolerancja glutenu ma związek z metabolizmem organizmu. Dokładnie chodzi o trawienie i wchłanianie treści pokarmowej w jelicie cienkim. Pokarm zawierający gluten uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego i doprowadza do zaniku kosmków jelitowych niezbędnych w procesie wchłaniania i dalszego trawienia. Do najczęstszych objawów nietolerancji glutenu zaliczamy: wzdęcia, luźny stolec, wymioty, niechęć do jedzenia, spadek masy ciała, zmiany na skórze.

Alergia pokarmowa jest chorobą zaliczaną do autoimmunologicznych, czyli związaną z układem odpornościowym. W obronie przed alergenem organizm psa wysyła przeciwciała, które powinny go zwalczyć. A tak się nie dzieje! Przeciwciała łączą się z alergenem i wspólnie atakują organizm. Objawy alergii są bardzo podobne do nietolerancji glutenu. Wymienione powyżej objawy nietolerancji glutenu przez psy, są często również mylone ze zwykłym zatruciem lub niestrawnością. Jeżeli występowanie objawów nie mija, a wręcz nasila się, to nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Zdiagnozowanie nietolerancji na gluten wymaga specjalistycznych badań laboratoryjnych z krwi, może być również pobrany wycinek z jelita cienkiego do badania histopatologicznego lub przeprowadzone badania genetyczne. Najważniejsza w tej chorobie jest rygorystyczna, ścisła dieta bezglutenowa.

Nietolerancja glutenu – żywienie psa

Jeżeli naszemu psu została postawiona diagnoza – nietolerancja glutenu, jakie kroki powinniśmy podjąć, aby pomóc mu normalnie żyć?

Z nietolerancją glutenu psiaki mogą spokojnie funkcjonować, pod warunkiem przestrzegania diety bezglutenowej. Gluten w żywności jest wszechobecny ale wystarczy dobrać odpowiednią karmę dla psa. Należy również uważać na resztki z naszego obiadu, przekąski i nagrody, które często podawane są beztrosko, a zawierają w składzie gluten. Obecnie na rynku żywności dla psów są dostępne karmy suche jak i mokre bez zawartości glutenu. Na stronie mojamiska.pl macie możliwość dopasowania suchej karmy wysokiej jakości do potrzeb Waszego psa.

Tworząc profil pupila i udzielając odpowiedzi na kluczowe pytania związane z Waszym podopiecznym, otrzymacie ofertę suchej karmy odpowiednio dobranej i spersonalizowanej do jego potrzeb. Pieski z nietolerancją glutenu również znajdą u nas karmę na swoje dolegliwości.

Moja Miska