Dlaczego pies zakopuje jedzenie, zabawki i inne przedmioty?

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się Wam zobaczyć, że pies zamiast zjeść dany mu smakołyk, chowa go w kocu, posłaniu lub zakopuje w ogrodzie.

Tego typu zachowania psa mają związek z dzikimi przodkami – wilkami. Instynkt myśliwego drzemie w każdym psie, nawet w tym najbardziej kanapowym, z piękną fryzurą i kokardami na czubku głowy.

Przodkowie naszego psa, czyli nieudomowione wilki, większość czasu spędzały na poszukiwaniu jedzenia. Jeżeli udało im się upolować większą zwierzynę, oczywiste było, że nie mogły jej pochłonąć za jednym razem. Na pewno nie porzucały zdobyczy, by beztrosko wędrować dalej. Musiały zapewnić pożywienie całemu stadu.

Żeby zabezpieczyć zwierzynę przed intruzami, którzy też chcieliby przysiąść się do stołu, wilki zakopywały głęboko w ziemi mięso, by je ukryć. A kopały głęboko, bo wtedy ziemia chłodniejsza i mięso dłużej się nie psuło. Dzięki swojemu zmysłowi węchu, bez problemu, nawet po kilku miesiącach, odnajdywały zakopane zapasy, odłożone na czarną godzinę.

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Przecież nic mu nie brakuje. Zawsze ma miskę z wodą i miskę z jedzeniem. Nawet smaczki dostaje na przegryzkę.😊 Nie musi polować i chować jedzenia na czarną godzinę. Więc dlaczego to robi? Bo tak każe mu instynkt.

Dodatkowo chowanie czy zakopywanie jedzenia może być wynikiem złych przeżyć jakie spotkały psa. Jeżeli był zmuszony do poszukiwania jedzenia, często chodził głodny, walczył o nie, to takie zwierzę często ma problemy z łapczywym jedzeniem, przejadaniem się, agresywnym zachowaniem w czasie posiłku. Taka sytuacja wymaga konsultacji z behawiorystą zwierzęcym, który pomoże w pozbyciu się złych wspomnień.

Nasze ukochane psiaki czasami robią nam psikusa i potrafią schować jakąś część naszej garderoby np. skarpetkę. Taka skarpetka przesiąknięta jest naszym zapachem. Gdy pies ukryje ją w miejscu znanym tylko jemu, to w chwili rozłąki z właścicielem taki skarb pozwoli mu łatwiej znieść rozstanie.

Zabawki naszych dzieci są bardzo atrakcyjne i podobne do psich. Przyciągają uwagę kształtem i odgłosami. Pieski chowają je często dla zwrócenia na siebie uwagi. Również sprawdzają na ile mogą sobie pozwolić i jaka jest granica cierpliwości właściciela. Świetne w tym są szczeniaki, które żadnej zabawce nie przepuszczą i robią to w celach poznawczych..

Jak oduczyć psa tego zachowania?

Oczywiście, można oduczyć psa zakopywania różnych rzeczy. Będzie to wymagało jednak sporego zaangażowania właściciela. Okres szczenięcy jest najlepszym momentem w życiu psa, kiedy można nauczyć go dobrych nawyków.

Pamiętaj, łatwiej nauczyć psa właściwych zachowań, niż oduczyć tych niewłaściwych!

Jednak nie zawsze mamy psa od wieku szczenięcego. Często do naszego domu trafia pies już dorosły. Całe szczęście, że psy nas uwielbiają i zrobią dla nas wszystko.😊 Dlatego szkolenie psa można zacząć w każdym wieku. Często będzie to bardziej czasochłonne, ale za to osiągnięty sukces da nam dużo satysfakcji.

Pies, który ma w swoim właścicielu przyjaciela do zabawy, spacerów, biegania, nie będzie miał pomysłów na nudę w postaci przekopania ogródka i chowania skarbów. Nagradzaj psa za każdy postęp w nauce. To jest klucz do sukcesu!

Jak oduczyć psa zakopywania jedzenia? Dobrym sposobem jest nauczenie komendy „zostaw” Będzie ona przydatna nie tylko na spacerze, gdy pies złapie w zęby coś czego nie powinien, ale również w momencie kiedy przyłapiemy go na gorącym uczynku podczas chowania rzeczy czy kopania w ogródku.

Więcej na temat różnego rodzaju szkoleń dowiesz się z naszego artykułu Czy warto tresować psa

A jeżeli chcesz spróbować samemu szkolić psa, to zainteresuje Cię artykuł Nauka autokontroli i komendy „zostaw”

Moja Miska