Już czytając tytuł tego artykułu czujemy nieprzyjemny zapach, a co dopiero kiedy zetkniemy się z nim w rzeczywistości? Obrzydliwość! A nasz czworonożny przyjaciel ubrany w psie perfumy, szczęśliwy jak nigdy przedtem!
I ten powrót do domu – wnosić od razu do wanny czy robić myjnię przed domem? To chyba jeden z najgorszych momentów dla właścicieli psów. Nie ma psiaka, który chociaż raz w swoim życiu nie zrobił nam takiej niespodzianki.
Takie zachowanie u psa jest jak najbardziej naturalne. Dla człowieka mniej zrozumiałe, bo jesteśmy przyzwyczajeni do pięknych woni. Niestety pies ma zupełnie inne preferencje zapachowe. Dla niego odchody innych zwierząt, w tym również ludzkie, a także padlina, są tym, czym pies chciałby pachnieć.
Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z sytuacją, gdy wasz ukochany, dopiero co wymyty i pachnący pies, przy najbliższej sposobności wytarzał się chociażby w wilgotnej, zgniłej trawie. Zrobił to tylko w jednym celu, dla zabicia i zamaskowania zapachu, który mu nie odpowiadał.
Dlaczego pies tarza się w odchodach? Bo ma to zapisane w genach. To zachowanie pochodzi wprost od psa pierwotnego.
Wilki, bo o nich mowa, miały poważny powód do tego, by tarzać się w odchodach zwierzyny, na którą polowały. Celem było zamaskowanie swojego zapachu przed polowaniem. By obrana na cel zwierzyna nie wyczuła ich obecności. Zapachowy kamuflaż dawał im przewagę w polowaniu.
Po znalezieniu martwego zwierzęcia, czasami wilki tarzały się w jego zwłokach po to, by powrócić do stada z odpowiednim zapachem na sobie. Informowały w ten sposób, że znalazły pożywienie. Takie oryginalne menu zapachowe. 😊
Tarzanie się psów w odchodach to dalekie echo z zachowań wilków. Nadal dotyczy komunikowania się pomiędzy psami. Jednak bardziej chodzi o zwrócenie uwagi. Chciałoby się tu zacytować myśli psa „zobaczcie jak pięknie pachnę, jestem bardziej atrakcyjny od moich towarzyszy”. 😊
Czy tarzanie się psa w odchodach jest powiązane z dietą? Sprawdź karmę dla swojej rasy: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.
Nie można na takie zachowanie reagować agresywnie – krzycząc czy bijąc psa!
Nie można ukarać go za to, że jest psem i taką ma naturę!
Najłatwiej po prostu temu zapobiec.
Spacer z psem powinien być jak spacer z przyjacielem. Zwracajmy na psa większą uwagę. Miejmy nad nim kontrolę. Unikajmy miejsc, w których można natknąć się na odchody zwierząt czy padlinę. Jeżeli pies jest na smyczy to jesteście w stanie szybko zareagować i nie dopuścić do przykrej sytuacji.
Nad psami wyprowadzanymi luzem macie mniejszą kontrolę. Pies bez smyczy hasający luzem powinien być odwołalny. W innym przypadku, winą za dopuszczenie psa do wytarzania się możecie obarczyć tylko siebie.
Co zrobić, gdy pies wytarzał się w kupie? Jedynym rozwiązaniem jest kąpiel z użyciem psiego szamponu. Jednak jeżeli zauważycie, że wasz pies tarza się najczęściej po kąpieli, to najprawdopodobniej szampon nie przypadł mu do gustu. Najbezpieczniej używać szamponów o jak najsłabszym zapachu, a najlepiej bezzapachowych, opartych na naturalnych składnikach i nie zawierających sztucznych barwników oraz konserwantów.
Nie ma cudownego leku ani preparatu, który pomoże nam w zlikwidowaniu takiego zachowania psa. Natury nie oszukamy!
Podkreślamy, że tarzanie się psa w odchodach, padlinie czy świeżo ściętej czy zgniłej trawie jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem i nie wskazuje na jakąkolwiek chorobę.
A jeżeli Twój pies oprócz tarzania się w odchodach lubi czasami je zjeść, to zapraszamy do przeczytania artykułu Dlaczego pies zjada odchody.