Czy zmieszanie suchej karmy z mokrym jedzeniem jest bezpieczne dla psa?

Karmienie mieszane psa – czyli mieszanie karmy suchej z mokrą
Dlaczego to robimy? Bo nam się wydaje, że w ten sposób nasz pies ze smakiem zje dzienną porcję pokarmu. Owszem, zje i to pewnie bardzo szybko, ale czy to jest dla niego zdrowe? Nie ma w tym nic złego, że chcemy urozmaicić posiłek naszego pupila.

Poniżej wyjaśniamy co oznacza karmienie mieszane a co urozmaicanie jedzenia, oraz dlaczego mieszanie jedzenia nie jest odpowiednie dla psiego procesu trawienia.

Mieszamy czy urozmaicamy jedzenie psu?

Te dwa słowa mają całkowicie odmienne znaczenie w żywieniu psów. Urozmaicenie diety psa polega na zmianie rodzaju posiłku. Np. rano pies dostaje posiłek w postaci gotowanego jedzenia, a po południu suchą karmę. Lub jednego dnia dostarczamy psu posiłek składający się tylko z suchej karmy, a następnego dnia pies zjada mokre jedzenie z puszki. Tak powinna wyglądać urozmaicona dieta psa.

Inaczej przedstawia się sprawa, kiedy do miski psa wpada wszystko co nam przyjdzie do głowy, a pies chętnie to je, czyli np. trochę suchej karmy, do tego szynka z kanapki ze śniadania syna, kawałek sera żółtego z lodówki, a na koniec zalewamy to wszystko jarzynową z ryżem z poprzedniego dnia bo i tak nikt już jej nie tknie.

Zgroza! Żołądki naszych pupili są tak samo wrażliwe jak nasze. Proces trawienia w układzie pokarmowym psa jest procesem dużo dłuższym niż u człowieka. Zjedzenie przez psa tylko suchej karmy daje mu uczucie sytości na około 8-10 godzin. Dwa posiłki dziennie wówczas są w zupełności wystarczające.

Urozmaicać czy nie? Sprawdź jaką dobrać karmę dla Twojej rasy: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.

Moja Miska