20 listopada 2019

Czy warto tresować psa?

Kiedy zacząć szkolić psa?
Zachowania psów są różne, podobnie jak ich predyspozycje rasowe. Często próbujemy na własną rękę poddać psa tresurze nie mając w tym zakresie wiedzy i doprowadzamy do wielu błędów, które mają swoje konsekwencje w późniejszym zachowaniu naszego pupila.

Wszystkie psy, począwszy od szczeniaka, aż po psy starsze, wykazują niepożądane zachowania i wymagają podstawowej tresury. Im wcześniej rozpoczniemy szkolenie, tym szybciej osiągniemy zamierzony efekt i będziemy mogli przejść do bardziej skomplikowanych poleceń, a nawet sztuczek. Psy warto szkolić w każdym wieku. Badania naukowe dowodzą, że praca umysłowa oraz stawianie przed psem nowych wyzwań pobudzają mózg oraz opóźniają proces starzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego warto szkolić psa, przejdź do tego artykułu.

Nasz krótki przewodnik po psiej tresurze pozwoli wybrać najodpowiedniejszą metodę.

Rodzaje szkoleń dla psów

Zakwalifikowanie psa na odpowiednie szkolenie zależy od wieku oraz celu jaki chcemy osiągnąć. W ofercie psich szkół można znaleźć następujące rodzaje szkoleń.

Psie przedszkole

Jest to kurs dla szczeniąt do 6-tego miesiąca życia. Zazwyczaj obejmuje 10 spotkań, raz w tygodniu. Aby szkolenie przyniosło efekt, należy wziąć udział we wszystkich zajęciach. Kurs obejmuje m.in.: naukę podstawowych komend, zbudowanie wzajemnej więzi i zaufania, reagowanie na imię, zachowanie spokoju w towarzystwie innych psów, chodzenie na luźnej smyczy, naukę spokojnego witania gości i skupiania uwagi na przewodniku (właścicielu). Z kolei właściciel zdobywa wiedzę na temat sposobów uczenia i motywowania psa, socjalizacji, nauki załatwiania się na dworze, zapobiegania niszczeniu przez psa domowych sprzętów, zostawiania psa samego w domu i nagradzania za dobre zachowanie.

 

Szkolenie dla psów powyżej 6-tego miesiąca życia

Jest to kurs przeznaczony dla psów, które ukończyły 6 miesięcy. Obejmuje 12 spotkań, raz w tygodniu. Tak jak w przypadku powyżej opisanego kursu, także tu trzeba wziąć udział we wszystkich zajęciach. Program obejmuje naukę: reagowania na imię, skupiania uwagi na właścicielu, spokojnego zachowania w obecności innych psów, chodzenia na luźnej smyczy, także w obecności innych psów i osób trzecich, podstawowych komend, zasady, że komenda obowiązuje zawsze oraz prostych sztuczek (np. przytul, turlaj, podaj łapę). Poza tym podczas kursu właściciel uczy się jak eliminować niepożądane zachowania psa, takie jak: ciągnięcie na smyczy, skakanie na przechodniów, zjadanie odchodów, warczenie itp. Po kursie przewodnik psa wie, jak ma się zachowywać, żeby pies go rozumiał.

Szkolenie agility

Podczas tego kursu psy są szkolone w zakresie pokonywania torów przeszkód, bo właśnie na tym polega stosunkowo młoda psia dyscyplina, jaką jest agility. Właściciel zdobywa wiedzę na temat handlingu, koordynacji ruchowej i techniki skoku.

Szkolenie dogfrisbee

Szkolenie polega na nauce psa łapania rzucanego przez właściciela dysku frisbee. W tym psim sporcie wyróżnia się kilka dyscyplin. Co ciekawe, podczas zawodów dodatkowe punkty uzyskują te psy, które odrywają wszystkie łapy od podłoża podczas chwytania dysku.

 

Szkolenie indywidualne

Jeśli właściciel nie ma możliwości uczęszczania z pupilem na zajęcia grupowe, wtedy może skorzystać z zajęć indywidualnych. Takie szkolenie jest polecane także w sytuacji, gdy pies zachowuje się agresywnie czy potrzebuje jedynie doszkolenia. Kurs jest dostosowany do konkretnego psa.

Szkolenie metodą pozytywną

To metoda pozytywnych wzmocnień. Polega ona na tym, że psy nagradza się za zachowanie, które jest pożądane. Natomiast nie karci się go za zachowanie niepożądane. Stosuje się jedynie tzw. time-out, czyli chwilowe przerwanie danej sytuacji przyjemnej dla psa (np. wyprowadzenie go z pomieszczenia, przerwanie zabawy albo założenie smyczy). Szkolenie takie wymaga indywidualnego podejścia do każdego psa, ponieważ inaczej należy pracować z różnymi rasami. Metoda opiera się na motywacji psa, czyli chęci wykonania danej czynności.

Zatem nie zmusza się psa do wykonania zadania, można go jedynie zachęcić. Pies sam wykonuje daną czynność. Istotą szkolenia jest również to, że jeśli pies zna komendę i ją rozumie, to wykonanie jej sprawia mu radość. Dlatego także samo wykonanie polecenia może być dla czworonoga wzmocnieniem. Podczas pracy z psami trenerzy używają klikera oraz nagród w postaci smakołyków. Nie stosuje się środków takich jak: kolczatka, obroża elektryczna czy zmuszanie do wykonania danej czynności. Metodą tą można pracować z każdym psem.

Tresura psa w domu

Jak tresować psa w domu i czy jest to konieczne? Oczywiście, że jest. Nie wystarczy samo profesjonalne szkolenie z trenerem. To, czego pies nauczył się podczas szkolenia należy powtarzać w domu i to tak często, jak tylko się da, żeby utrwalić pożądane zachowania. Dzięki temu proces tresury psa przebiegnie szybciej.

W domu pracujemy z psem tak samo jak podczas szkolenia. Warto pamiętać o tym, by domowa sesja szkoleniowa nie trwała zbyt długo, żeby pies nie zdążył się znudzić. Dopiero wtedy, gdy pies opanuje dane zachowanie można odejść od pracy w sesjach. Następnie należy utrwalić pożądane zachowania w codziennych sytuacjach.

Oczywiście ważne jest nagradzanie psa, z tym, że niekoniecznie musi to być zawsze smakołyk. Może to być również wspólna zabawa, wyjście na spacer, pieszczoty. Na początku tresury nagradza się psa każdorazowo, a z czasem, kiedy pupil robi postępy, jedynie losowo. Nagradzanie losowe jest bardziej motywujące dla psa.

Masz kłopot z nauczeniem swojego psa komendy „zostaw”? A może chcesz popracować nad skutecznym przywołaniem?

Zapoznaj się z naszymi poradnikami: nauka komendy zostaw oraz nauka przywołania.

Jak szkolić psa za pomocą klikera?

Kliker jest to małe plastikowe pudełeczko z blaszką w środku. Po naciśnięciu wydaje charakterystyczny i, co ważne, zawsze ten sam dźwięk. Jest on używany podczas szkolenia zawsze w połączeniu z innymi nagrodami. Jego działanie polega na tym, że pies jest nagradzany w momencie wykonywania danej czynności. Dodatkowa nagroda w postaci smakołyku czy zabawy następuje dopiero po wykonaniu komendy, czyli jest spóźniona. Kliknięcie mówi psu, że jego zachowanie jest dobre i że za chwilę dostanie nagrodę.

Kliker jest tylko narzędziem do wywołania odpowiednich zachowań, tak samo jak np. obroża. Można go zatem zastąpić czymś innym, np. słowem. Zdarza się, że czasami pies boi się tego dźwięku. Jednak jeśli pies się nie boi to używanie daje szybsze rezultaty i jest efektywniejsze. Nie trzeba go używać przez całe życie psa. Służy on tylko do utrwalenia pożądanych zachowań i z czasem można z niego zupełnie zrezygnować.

Pracę z klikerem należy rozpocząć od wywołania u psa pozytywnego skojarzenia ze smakołykiem. W tym celu naciskamy kliker i podajemy smakołyk. Wtedy pies będzie miał pewność, że po usłyszeniu dźwięku czeka go nagroda. W następnej kolejności zaczynamy uczyć psa prostych komend. Gdy zwierzę wykonuje komendę, klikamy i dajemy smakołyk. Najważniejsze by po dźwięku klikera zawsze nagrodzić psa.

Życzymy wesołej zabawy i szybkich efektów szkoleń 😊

Moja Miska