Czy pies może jeść orzechy?

Orzechy dla psa – czy pies może jeść orzechy?

Wielu z nas jako zdrową przekąskę wybiera orzechy, czy to popularne w naszym regionie orzechy włoskie, ziemne i fistaszki czy bardziej egzotyczne jak migdały oraz orzechy arachidowe. Często po otwarciu opakowania orzeszków w naszej okolicy pojawiają się wielkie oczy psa, które tylko czekają aż jakiś orzeszek przypadkowo spadnie na ziemię. Czy dla psów orzechy to także zdrowa przekąska? Jakie orzechy można podać psu i w jakich ilościach? Czy któreś mogą mu zaszkodzić? 

Toksyczne orzechy macadamia 

Psom nie można podawać orzechów macadamia. Wywołują one silną reakcję toksyczną. Najczęściej objawy pojawiają się w pierwszej dobie od spożycia orzechów. Do najpopularniejszych należą biegunka, wymioty, apatia, podwyższona temperatura ciała, a także problemy z równowagą. Temat  zatrucia orzechami macadamia wymaga głębszych badań, ponieważ dotychczas nie ustalono dawki toksycznej. Jednak jest to dosyć popularna, zdrowa przekąska u ludzi. Dlatego jeśli masz psa, a jednocześnie lubisz orzechy macadamia, przechowuj je tak, aby Twój pies nie miał do nich dostępu, również w trakcie Twojej nieobecności. Jeśli jednak zdarzy się, że Twój pies zje orzechy macadamia, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii. 

Czy pies może jeść orzechy włoskie? 

Jak wszystkie przekąski powinny być podawane z umiarem. Jeśli Twój pies lubi smak orzechów włoskich to może być to dla niego dobra przekąska. Jednak zbyt duża ilość orzechów może powodować problemy żołądkowe, takie jak biegunka, wymioty oraz bóle brzucha. 

W przypadku podawania orzechów włoskich warto również uważać na ich łupinę. Psy mają silne szczęki, więc są w stanie przegryzać łupinę i wydobywać z niej orzecha. Jednak łupiny orzechów włoskich są toksyczne dla psów. 

Czy pies może jeść orzechy laskowe? 

Podobnie jak z orzechami włoskimi, przy zjedzeniu niewielkiej ilości, orzechy laskowe nie powinny zaszkodzić psu. Jednak pamiętajmy, że psy to mięsożercy i orzechy mogą być dla nich ciekawą formą przekąski, a nie stałym składnikiem diety. 

Jeśli decydujemy się na podanie naszemu psu orzechów laskowych to koniecznie zwróćmy uwagę na ich formę. Same orzechy w niewielkich ilościach nie zaszkodzą psu, ale jeśli będą one oblane czekoladą to mogą mu poważnie zaszkodzić.

Czy psy mogą jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy ziemne? 

Orzechy ziemne nie są toksyczne dla psów, jednak nie powinny stanowić częstej przekąski. Podanie orzecha ziemnego raz na jakiś czas nie zaszkodzi psu, jednak zbyt duża ilość może spowodować rewolucje żołądkowe. W przypadku orzechów ziemnych nie należy podawać tych z dodatkiem soli i przypraw, które mogą zaszkodzić psu. 

Masło orzechowe jako zdrowa przekąska dla psa 

Produktem stworzonym z orzechów często używanym przez opiekunów psów jest masło orzechowe. Wysoka smakowitość masła z orzechów sprawia, że jest to niewątpliwie rarytas wśród przysmaków dla psów. Sprawdzi się jako ekstra nagroda po treningu, ale także jako nagroda specjalna przy nowych sztuczkach czy w trakcie treningu medycznego. Wybierając masło orzechowe dla psa warto zwrócić uwagę na jego skład, tak aby nie było ono dodatkowo solone. To fajny rodzaj przekąski, jednak bardzo tuczący, więc należy je stosować z umiarem. 

Moja Miska