Czy pies może jeść kurczaka?

Kiedy zauważamy podstawowe objawy alergii u psa czyli intensywne drapanie się, zmiany skórne oraz nawracający stan zapalny w widocznej części uszu to najczęstszym pytaniem lekarza weterynarii jest – co pies dostaje do jedzenia i czy w jego pożywieniu jest mięso z kurczaka?

Dlaczego kurczak jest na pierwszym miejscu na liście produktów najbardziej uczulających psy? Czy pies może jeść kurczaka? Postaramy się przedstawić kurczaka w nieco lepszym świetle. Aczkolwiek każdy psi alergik powinien mieć przeprowadzone testy alergiczne, które będą najbardziej obrazową formą wykazującą listę produktów, które powinien mieć wykluczone z diety.

Mięso drobiowe, czyli jakie?

Mięso drobiowe jest jednym z najpowszechniej stosowanych mięs w żywieniu psów. Ze względu na popularność, powstało na jego temat wiele mitów. A to bardzo wartościowe mięso! Do drobiu zaliczamy kurczaka, ale też gęś, indyka, kaczkę, gołębia czy perliczkę. W karmach mono białkowych czyli takich, gdzie mięso wykorzystane do produkcji pochodzi od jednego zwierzęcia, producent umieszcza w składzie jego nazwę np. mięso z kurczaka, mięso z indyka czy mięso z kaczki. Karma z drobiem nie będzie karmą mono białkową!

Mięso z kurczaka jest najbardziej popularnym mięsem wykorzystywanym do produkcji pożywienia dla psów. Jest mięsem lekkostrawnym i zawiera duże ilości białka, zdecydowanie więcej niż wołowina i wieprzowina. Jest używane do produkcji suchej i mokrej karmy oraz występuje w wielu gryzakach i przysmakach dla psów. Charakteryzuje się również niską zawartością tłuszczu. Dlatego często jest podstawą diety dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Mięso z kurczaka jest drogocennym źródłem witamin z grupy B, składników mineralnych takich jak selen, cynk, fosfor i magnez oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mięso z indyka w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością ze względu na niską kaloryczność. Polecane jest psom z nadwagą. Zawiera bardzo wartościową witaminę B12, kwasy omega 3 i 6, kwas foliowy, potas, cynk i magnez. Indyk jest również mniej alergizujący od kurczaka.

Mięso z kaczki w żywieniu psów polecane jest psom aktywnym oraz sukom karmiącym ze względu na wysoką zawartość białka. Jest mięsem wysokokalorycznym i bardziej tłustym od kurczaka czy indyka, a przy tym bardzo smakowitym.

Jak widać rozbieżność pomiędzy mięsem z kurczaka, indyka czy kaczki jest spora pomimo tego, że wszystko to mięso drobiowe. Jeżeli nasz pies będzie musiał mieć wykluczonego z diety kurczaka to nie oznacza to, że również indyka i kaczkę, chyba, że testy wykażą inaczej.

Antybiotyki w kurczakach – czy mogą się pojawić?

Ten nieszczęsny kurczak oprócz tego, że jest zaliczany do mięsa najczęściej alergizującego to dodatkowo słyszymy informacje, że jest naszprycowany hormonami i antybiotykami! Czy tak jest?

W Polsce oraz w Wielkiej Brytanii obowiązują te same przepisy dotyczące chowu drobiu. Fermy drobiu poddawane są ścisłym kontrolom przez inspekcję weterynaryjną i mają całkowity zakaz podawania hormonów ptakom. Zdarza się, że hodowla drobiu zachoruje, wówczas rzeczywiście podawane są antybiotyki. Jednak po zastosowaniu leczenia hodowcę obowiązuje tzw. okres karencji. Ptactwo jest poddawane kontroli na zawartość antybiotyków zanim trafi do uboju.

Podsumowując – antybiotyki w kurczakach zdarzają się, ale tylko w mięsie niewiadomego pochodzenia, czyli w takim, które nie było poddane kontroli przez lekarza weterynarii. A upewni nas o tym nr weterynaryjny umieszczony na opakowaniu karmy.

Nie powinniśmy obawiać się stosować mięsa z kurczaka w diecie psa, dopóki nie będzie ku temu wyraźnych przesłanek w postaci objawów alergii. Jeśli nie masz pewności, czy przyczyną alergii jest karma, czy może ukąszenie owada albo pylenie traw, zastosuj dietę eliminacyjną.

Na czym polega dieta eliminacyjna dowiesz się z artykułu Drapanie, lizanie, wygryzanie sierści – czyżby to alergia?

W doborze odpowiedniej suchej karmy pomoże Wam mojamiska.pl

Zapraszamy do założenia profilu psa, a otrzymacie propozycję karmy dopasowanej do jego potrzeb. Karmy Moja Miska stanowią kompletny i zbilansowany posiłek bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i minerały potrzebne psu na określonym etapie jego życia. Przekonajcie się sami!

Mięso z kurczaka – dehydratyzowane kontra hydrolizowane

Częstym powodem tak niskiej oceny mięsa z kurczaka jest fakt, że jest ono wykorzystywane w dużej ilości do produkcji żywności dla psów, a tym samym zwierzęta mają częstszy kontakt z tym alergenem. Co absolutnie nie sugeruje, że jest to mięso kiepskiej jakości. W wielu dietach weterynaryjnych mięso z kurczaka jest podstawowym źródłem protein i rewelacyjnie wyprowadza psy z ciężkich dolegliwości zdrowotnych.

W karmach suchych dla psów najczęściej do produkcji wykorzystywane jest dehydratyzowane mięso z kurczaka. Oznacza to, że przed produkcją mięso zostało wysuszone czyli pozbawione wody. To wysoce białkowy i pełnowartościowy produkt, odpowiednik mięsa świeżego. Trzeba tutaj również wspomnieć, że kurczak w karmie dla psa jest bardzo aromatyczny i poprawia smakowitość karmy.

Możemy również spotkać się z karmami, które w swoim składzie zawierają hydrolizowane mięso z kurczaka. Co to oznacza? Hydrolizowanie białka w mięsie z kurczaka polega na poddaniu tego mięsa specjalnemu procesowi, który rozbija długie łańcuchy polipeptydowe na mniejsze części.

Dzięki temu układ immunologiczny organizmu nie rozpoznaje w białku wroga i nie wywołuje reakcji obronnej w postaci alergii. Czyli zjedzenie takiego mięsa nie spowoduje alergii!

Przez skomplikowany i długotrwały proces obróbki karmy oparte na hydrolizowanym mięsie mogą nie smakować psu tak bardzo jak te na mięsie dehydratyzowanym. Należy pamiętać, że użyte do produkcji suchej czy mokrej karmy dla psów mięso z kurczaka to nie tylko białko, ale również tłuszcz. Poprawia on smakowitość karmy i co najważniejsze nie jest alergizujący.

Alergenami dla organizmu są tylko aminokwasy wchodzące w skład białek.

Czy kurczak powinien być w diecie Twojego psa? Sprawdź to dla rasy Twojego psa: karma dla shih-tzu, karma dla maltańczyka, karma dla owczarka niemieckiego, karma dla buldoga francuskiego, karma dla beagla.

Moja Miska